جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5015

 نتايج رتبه‎بندي دانشگاههاي آسيا در سال 2015 منتشر شد؛
 3 دانشگاه ايراني در بين دانشگاه‌هاي برتر آسيا 

 به گزارش آفرينش، نتايج رتبه‎بندي دانشگاههاي آسيا در سال 2015 توسط نظام رتبه‎بندي تايمز منتشر شد و براي اولين بار سه دانشگاه ايراني در اين جمع قرار گرفتند.

رتبه دانشگاههاي ايراني

دکتر جعفر مهراد با اعلام اين خبر گفت: در بين 100 دانشگاه ممتاز آسيا تنها سه دانشگاه از ايران حضور دارند. دانشگاه صنعتي شريف در رتبه 43 و با امتياز 37.7 از کل 100، دانشگاه صنعتي اصفهان در رتبه 61 و با امتياز 32.7 از کل 100 و دانشگاه علم وصنعت ايران براي اولين بار در جدول رتبه‎بندي دانشگاههاي آسيا به عنوان دانشگاه برتر حضور دارد. رتبه اين دانشگاه 69 و امتياز آن 30.6 است.

بنيانگذار پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) افزود: رتبه‎بندي تايمز براي رتبه‎بندي دانشگاهها از 13 شاخص استفاده مي‌کند. اين رتبه‎بندي براي محاسبه توليدات علمي و استنادات، اطلاعات مورد نياز را از پايگاه اطلاعات ISI استخراج مي‌کند.

چهره ماندگار علمي کشور ادامه داد: رتبه‌هاي اول تا دهم به ترتيب به دانشگاه توکيو با امتياز 76.1، دانشگاه ملي سنگاپور با امتياز 73.9، دانشگاه هنگ‌کنگ با امتياز 67.5، دانشگاه پکن با امتياز 65.2، دانشگاه ملي سئول با امتياز 64.8، دانشگاه علوم و فناوري هنگ کنگ با امتياز 64.7، انستيتو علوم و فناوري پيشرفته کره با امتياز 64.5، دانشگاه کيوتو با امتياز 62.8 و دانشگاه فني نانيانگ سنگاپور با امتياز 62.6 تعلق دارد.

مهراد خاطرنشان کرد: نخستين دانشگاه ترکيه در بين 100 دانشگاه ممتاز آسيا که رتبه 12 را بدست آورده است، دانشگاه بوغازچي با امتياز 51.1 است. دانشگاه فني استانبول با رتبه 19 موفق به کسب امتياز 48.1 شده است. دانشگاه سابانچي در کشور ترکيه نيز حائز رتبه 21 و امتياز 46.9 است. چهارمين دانشگاه اين کشور بيلکنت با امتياز 44 در جايگاه 30 اين رتبه‎بندي قرار گرفته است. رتبه کوچ نيز در اين کشور 47 و امتياز آن 36.6 است.

اين استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسي دانشگاه شيراز افزود: علاوه بر ترکيه و ايران که به ترتيب داراي 5 و 3 دانشگاه ممتاز در جمع 100 دانشگاه برتر آسيا هستند، عربستان سعودي با دو دانشگاه شامل دانشگاه نفت و معدن ملک فهد و دانشگاه ملک صعود به ترتيب با رتبه هاي 71 و 72 در جمع اين دانشگاه ها ديده مي شوند. لبنان نيز با دانشگاه آمريکايي بيروت تنها داراي يک دانشگاه ممتاز در جمع دانشگاه هاي برتر آسيا است. رتبه اين دانشگاه 88 و امتياز آن 27.4 است.

بنيانگذار ISC خاطرنشان کرد: در حالي که نام دانشگاه توکيو اولين دانشگاه در بين 100 دانشگاه برتر اين رتبه‎بندي است اما ژاپن روي هم رفته جايگاه علمي خود را در مقايسه با دانشگاه هاي جنوب شرق آسيا به ويژه چين از دست داده است. در اين رتبه‎بندي اقتدار علمي در دست جمهوري خلق چين است. ژاپن در مجموع داراي 19 دانشگاه برتر در جمع يک صد دانشگاه ممتاز است در حالي که چين 21 دانشگاه ممتاز در اين رتبه‎بندي دارد.

وي علت حضور پربار دانشگاههاي چين در اين رتبه‎بندي را سرمايه‌گذاري در تحقيق و توسعه برشمرد و گفت: ژاپن در سالهاي اخير به استثناءهاي دانشگاههاي طراز اول، بودجه هاي پژوهشي ساير دانشگاههاي اين کشور را کاهش داده است. به گفته مهراد، علت تقليل دانشگاههاي ژاپن در اين رتبه‎بندي به اين واقعيت مربوط مي شود که دانشگاههاي ژاپن از فارغ‎التحصيلان همان دانشگاه براي تدريس و تحقيق در همان دانشگاه استفاده مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي