جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5018

 مرمت قلعه بسطام چايپاره آغاز شد 

 اروميه - خبرنگار آفرينش

رييس کارگاه بازسازي قلعه بسطام چايپاره از آغاز مرمت کلي اين قلعه تاريخي خبر داد.حميد عليزاده در بازديد فرماندار چايپاره از اين قلعه تاريخي افزود: دژ بسطام در پنج کيلومتري غرب چايپاره واقع است که در سال 645 تا 685 قبل از ميلاد ساخته شده است.وي اضافه کرد: هدف از ساخت اين قلعه کنترل و حفاظت مسيرهاي تجاري آن زمان که بين ايران و ترکيه رفت و آمد مي‎کردند، بود.

وي با بيان اينکه اين قلعه تاريخي، بزرگترين قلعه تمدن اورارتويي در ايران و سومين قلعه بزرگ تمدن اورارتويي در دنياست، اضافه کرد: در کاوشهايي که تاکنون به عمل آمده قسمتهايي از داخل و خارج دروازه‌ها و راهروها و همچنين تالار ستوندار آن، بيرون آورده شده است.وي اظهار کرد: در اين قلعه تاکنون 16 فصل کاوش و يک فصل بازسازي انجام يافته که از اين تعداد کاوشهاي انجام يافته 12 فصل کاوش توسط باستانشناسان خارجي و سه فصل کاوش توسط باستانشناسان داخلي صورت گرفته است.

فرماندار چايپاره هم در اين بازديد از اختصاص بيش از 820 ميليون ريال اعتبار براي مرمت و بازسازي اين قلعه خبر داد و گفت: اين ميزان اعتبار براي آزادسازي مسير قلعه و اصلاح بناهاي اين دژ استفاده مي‌شود.مرتضي اصغري اظهار اميدواري کرد که با بازسازي اين دژ اورارتويي زمينه افزايش گردشگران داخلي و خارجي در منطقه فراهم شود. وي از ورود باستانشناسان اروپايي براي مطالعه و انجام کاوشها در اين قلعه در آينده نزديک خبر داد.

به احتمال قوي و به شواهد افراد محلي اين قلعه به صورت تونل حفاظتي بوده که آن را به شهر چورس پنجمين شهر بزرگ منطقه در آن زمان متصل مي‌کرده و در اطراف اين دژ مستحکم قلعه‌هاي کوچکي براي ديده‎باني وجود داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي