جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/04/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5032

 بيانيه آمانو پس از بازگشت از تهران؛
 در برخي جنبه‌هاي کار، تفاهم و درک بهتري به وجود آمده است 

مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پس از بازگشت از سفرش به تهران گفت که هدف از اين سفر يافتن راه حل براي تمام مسائل باقي مانده در خصوص برنامه هسته‌اي ايران بود.

به گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي يوکيو آمانو مديرکل که روز پنج شنبه به منظور ديدار با مقامات ايراني به تهران سفر کرده بود با انتشار بيانيه‌اي در اين‌باره نوشت:‌

«من روز پنج شنبه براي ديدار با رئيس‌جمهور روحاني و علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران به تهران سفر کردم که در پي ديدارهايي با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه و ديگر مقامات ايراني در وين انجام شد. هدف از اين ديدار پيشبرد کار براي دستيابي به راه حلي براي تمام مسائل باقي مانده در خصوص برنامه هسته‌اي ايران شامل شفاف‌سازي ابعاد نظامي احتمالي بود. معتقدم که هر دوطرف اکنون در خصوص برخي جنبه‌هاي کار تفاهم و درک بهتري دارند؛ اگرچه لازم است کار بيشتري انجام شود. ما علاوه بر اين درباره ادامه رايزني‌ها ميان کشورهاي عضو گروه 3+3 و جمهوري اسلامي ايران بر سر برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) و مسأله نظارت و راستي‌آزمايي آژانس درباره اقدامات تحت اين توافق گفت‌وگو کرديم.»

ابعاد نظامي احتمالي (PMD) موضوعي است که در چارچوب مسئله «مطالعات ادعايي» بعد از 2006 درباره فعاليت‌هاي گذشته هسته‌اي ايران مطرح شده است. اين موضوع مجموعه اي از اتهامات را عليه ايران مطرح مي‌کند و به وجوه تسليحاتي برنامه هسته‌اي ايران اشاره مي‌کند. اين موضوع به طور مفصل در ضميمه گزارش نوامبر 2011 يوکيا آمانو آمده است. ايران و آژانس در آبان 1392 براي چندمين بار توافقي را با عنوان «چارچوبي براي همکاري» امضا کردند که بر اساس آن قرار شد تا سوالات باقي مانده درباره گذشته و حال طرح و رفع ابهام شود. در همين چارچوب 18 سوال از سوي آژانس طي چند مرحله همکاري ميان دو طرف مطرح شد که از اين تعداد 16 مورد بررسي و رفع ابهام شده است. دو مورد باقي‌مانده مربوط به "محاسبات نوتروني" و "انفجارات با قدرت بالا" است که همچنان بحث بر روي آن باقي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي