جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/04/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5032

 خبرپزشكي 

 اين غذاها را افطار بخوريد

مريم صالحي در گفت‌وگو با (ايسنا) - منطقه علوم پزشکي تهران، با اشاره به اينکه در وعده افطار بهتر است ابتدا با چاي، آب جوش يا شير گرم و خرما يا کشمش روزه خود را باز کنيد، گفت: در وعده افطار استفاده از نان و پنير و سبزي و تا حد امکان استفاده از مغزها مثل گردو و پسته نيز مناسب است.

وي اضافه کرد: شامي، انواع کوکو، فرني يا شيربرنج نيز از غذاهاي پيشنهادي در اين وعده است.

صالحي گفت: در وعده شام از مصرف غذاي سنگين خودداري کنيد و بهتر است با فاصله 2 ساعت بعد از افطار، شام ميل شود تا سبب سيري در زمان سحر نشود.

اين کارشناس ارشد تغذيه يادآور شد: سوپ، آش سبک، حليم، خوراک لوبيا، عدسي، خوراک سبزيجات با کمي نان به همراه ماست و خيار يا دوغ و سبزي خوردن يا سالاد غذاهايي است که براي صرف شام در ماه رمضان مناسب‌تر است.

صالحي تاکيد کرد: بلافاصله بعد از شام از مصرف چاي خودداري کنيد، چون جذب آهن را کاهش مي‌دهد و بهتر است به عنوان دسر بعد از شام از ميوه‌ها به خصوص مرکبات که حاوي مقادير بالايي ويتامين C هستند استفاده کنيد؛ زيرا جذب آهن در بدن را افزايش مي‌دهد و در متابوليسم طبيعي بدن و توليد برخي از هورمون‌ها نقش ويژه‌اي دارد.

پيشگيري از سرطان روده با مصرف روغن زيتون

به گزارش مهر، روغن زيتون زيربناي ژن حساس به عوامل محيطي همچون رژيم غذايي را تنظيم کرده و بر تغييرات گوناگون طبيعي که در بدن ايجاد شده موثر است.

بيماري سرطان يکي از شايع ترين بيماري هاي رايج در جوامع بشري بوده و همه ساله سبب مرگ تعداد زيادي از انسان ها مي شود. در اين ميان يکي از شايع ترين سرطان ها، سرطان روده است. با توجه به اين مساله که روزانه هزاران نفر در جهان به سرطان روده مبتلا مي شوند، گروهي از پژوهشگران و محققان ايتاليايي اقدام به مطالعه و بررسي اثر روغن زيتون بر اين بيماري کردند. اين پژوهشگران طي تحقيقات و آزمايش هاي خود دريافتند که مصرف مقدار کافي روغن زيتون مي تواند در جلوگيري از ابتلا به اين سرطان موثر باشد.

در طي اين پروژه بين المللي، پژوهشگران و پزشکاني از دانشگاه هاي پزشکي شهر رم به همراه موسسه کارولينسکا در سوئد، به مطالعه سرطان روده و عوامل تاثيرگذار در پيشگيري از اين بيماري پرداختند. در پي پژوهش هايي که توسط اين تيم انجام شد نتايج فوق العاده اي درباره خاصيت روغن زيتون در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري به دست آمد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي