جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5042

 افزايش 7برابري احتمال ابتلا به سرطان حلق و حنجره با مصرف سيگار و الکل 

 
رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن با بيان اينکه گرفتگي صدا مي تواند اولين علامت سرطان حنجره در پرده هاي صوتي باشد تاکيد کرد: اگر شخصي دچار گرفتگي صدا شد و اين گرفتگي بيش از يک هفته تا 10 روز ادامه پيدا کرد بايد حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

به گزارش آفرينش وبه نقل از بخش گوش و حلق و بيني بيمارستان لقمان ، دکتر مهدي خواجوي علائم ابتلا به سرطان حنجره را برشمرد و گفت: علائم بسته به اينکه تومورها در کدام قسمت حنجره ايجاد شوند متفاوت است.

وي افزود: اکثر تومورها در طناب هاي صوتي که تکلم از طريق آنها صورت مي گيرد، واقع مي شوند و گرفتگي صدا مي تواند اولين علامت سرطان حنجره در پرده هاي صوتي باشد.

رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن ايران با تاکيد بر اينکه اگر شخصي دچار گرفتگي صدا شد و اين گرفتگي بيش از يک هفته تا 10 روز ادامه پيدا کرد بايد حتما به پزشک متخصص مراجعه کند عنوان کرد: بسياري اوقات سرماخوردگي و مصرف غذاي تحريک کننده يا فريادزدن باعث گرفتگي صدا و تورم حنجره مي شود که باقي ماندن آن تا چند روز طبيعي است ولي طولاني شدنش را بايد حتما بررسي کرد.

خواجوي افزود: اگر سرطان در قسمت هاي بالاتر حنجره ايجاد شده باشد ممکن است خود را به صورت درد ته حلق بويژه هنگام بلع و قورت دادن غذا نشان دهد. همچنين بروز تغييراتي در تون صدا هم از ديگر علائم است.

رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن که اول و دوم مرداد در تهران برگزار مي شود با بيان اينکه همچنين ممکن است فرد هنگام بلع احساس کند توده اي در گلويش وجود دارد گفت: اگر هم تومورها در قسمت هاي پايين تر از طناب هاي صوتي بروز پيدا کرده باشند، نخستين علامت آن مي تواند تنگي نفس باشد.

وي ضمن تصريح اين مطلب که تشخيص سرطان حنجره به علت آنکه علائم اختصاصي ندارد، مشکل و معمولا ديررس تر است گفت: متاسفانه اين سرطان معمولا در مراحل پيشرفته تري تشخيص داده مي شود.

رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن در پاسخ به اينکه آيا افرادي که سخنراني مي کنند و از صدايشان استفاده بسياري مي کنند نيز به سرطان حنجره مبتلا مي شوند يا خير اظهار کرد: افرادي که کارشان صحبت کردن است، سرطان نمي گيرند.

وي ادامه داد: اما ممکن است تغييراتي در حنجره اين افراد ايجاد شود. به عنوان مثال شايد دانه هايي روي طناب هاي صوتي شان پيدا شود که توده هاي کوچکي هستند ولي سرطاني نيست و مي شود آنها را براحتي برداشت .

خواجوي قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي را بيش از هر عامل ديگري در بروز سرطان حنجره مهم دانست و گفت: بخصوص کساني که دخانيات و الکل مصرف مي کنند بيشتر در معرض ابتلا قرار دارند. مصرف توامان سيگار و الکل هم اثر سرطان زايي حنجره و حلق را تا هفت برابر افزايش مي دهد.

رئيس نخستين سمينار تومورهاي سروگردن افزود: عادات غذايي نادرست، آلودگي هوا، وجود ريفلاکس و بازگشت اسيد معده به حلق که روي حنجره تاثير مي گذارد نيز از ديگر عاومل ابتلا به اين نوع از سرطان هستند.

وي با بيان اينکه اگر سرطان حنجره در مراحل پيشرفته نباشد مي توانيم با جراحي يا راديوتراپي ضمن درمان، حنجره را حفظ کنيم گفت: از اين طريق راه تنفس و تکلم هم حفظ مي شود. اما وقتي سرطان در بافت هاي لنفاوي گردن و ساير بافت ها منتشر شده باشد نمي شود درمان قطعي و کامل در نظر گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي