جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5072

 خبرهاازعالم علم 

 مضرات مصرف بيش از حد ويتامين D

ميزان بالاي ويتامين D در نوجوانان مبتلا به چاقي، بيماري هاي قلبي و خطر ابتلا به ديابت را کاهش نمي دهد، بلکه موجب افزايش ذخيره سازي کلسترول و تري گليسيريد نيز مي شود.

به گزارش مهر، «سما کومار»، پزشک غدد اطفال در کلينيک مايو، به مدت 10 سال در زمينه تاثيرات مکمل هاي ويتامين D بر روي کودکان مطالعه کرده است. تا به امروز او و تيم تحقيقاتي اش تمرکز خود را بر روي منافعي که ويتامين D براي کودکان دارد متمرکز ساخته است. آخرين پژوهش آنها نيز معطوف به تاثيراتي است که درمان به وسيله ويتامين D3 بر روي عملکرد اندوتليال نوجوانان مبتلا به چاقي مي گذارد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده بيش از يک سوم جمعيت نوجوانان اضافه وزن دارند. مطالعات مشاهده ايي ديگري که در اين زمينه انجام گرفته نيز به ارتباط بين کمبود ويتامين D و مجموعه اي از بيماري هاي عوارض با اضافه وزن اشاره کرده است. از اين عوارض مي توان به انواع بيماري هاي قلبي و عروقي و همچنين مقاومت به انسولين اشاره کرد. به همين منظور نيز در برخي از موارد، مسئولين براي کاهش يا معکوس کردن عوارض جانبي ناشي از چاقي مصرف ميزان بالاي مکمل هاي ويتامين D را توصيه مي کنند.

دکتر کومار در اين باره بيان مي کند که مطالعات پيشين به رابطه ميان ميزان ويتامين D در خون و بهبود کارکرد قلبي اشاره دارند به اين ترتيب اغلب والدين، کودکان چاق را در رژيمي سرشار از ويتامين D قرار مي دهند. گاهي مصرف روزانه اين ويتامين به بيش از 5 الي 10 برابر مقدار نرمال آن مي رسد. به اين ترتيب مي توان گفت که مصرف زياد اين ويتامين نه تنها براي بدن مفيد نخواهد بود بلکه مضرات فراواني را نيز به همراه خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي