جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084

 حركت قطار اسکار خارجي‌زبان
  معرفي 25 فيلم معرفي‌شده 

در حالي که کشورهاي مختلف جهان نمايندگان خود را براي حضور در بخش خارجي زبان اسکار معرفي کرده‌اند، مروري بر تعدادي از اين آثار داريم.

به گزارش مهر، بخش اسکار خارجي زبان که از سال 1956 به جوايز اسکار اضافه شده، هر سال چشم کشورهاي مختلف را به اسکار مي دوزد و هر چه به اول اکتبر نزديک‌تر شويم و زمان براي معرفي نامزدهاي کشورهاي مختلف تنگ‌تر شود، شاهد اعلام اسامي بيشتري خواهيم بود.

کشورهايي که تاکنون تکليف‌شان با اسکار بخش خارجي زبان 2016 روشن شده عبارتند از:

اتريش:«شب خوش مامي» ساخته سورين فيالا و ورونيکا فرانتس، فيلمي 99 دقيقه‌اي در ژانر وحشت با بازي سوزانه ووست است.

بوسني و هرزگوين: فيلم «زندگي هر روزه‌ ما» به کارگرداني اينس تانوويچ درباره خانواده‌اي از طبقه متوسط سارايوو است که با مشکلات روزانه زندگي مي‌کنند.

بلغارستان: «داوري» ساخته استفان کوماندارف، درامي است که زندگي پدر و پسري در منطقه‌اي فقير نزديک مرز بلغارستان-ترکيه و يونان را مورد توجه قرار داده است.

چين: فيلم «توتم گرگ» ساخته ژان-ژاک آنو کارگردان فرانسوي به زبان ماندارين که سال پيش نيز از نامزدهاي چين براي معرفي به اسکار بود اما به دليل عدم اکران داخلي اين امکان را نيافت، يک دانشجوي چيني را در مرکز توجه قرار مي‌دهد که در دوران انقلاب فرهنگي به مغولستان سفر مي‌کند تا در ميان گله‌داران چادرنشين زندگي کند. او مجذوب گرگ‌هايي مي‌شود که در استپ پرسه مي‌زنند. اين فيلم محصول مشترک چين و فرانسه و از فيلم هاي پرفروش سال بود.

کرواسي: «خورشيد بالا» به کارگرداني داليبور ماتانيک، امسال در جشنواره کن براي نخستين بار به نمايش درآمد و در بخش نوعي نگاه موفق به کسب جايزه هيات داوران شد. فيلم سه داستان عاشقانه متفاوت را در سه مقطع زماني متفاوت در دهکده‌هاي مرزي بالکان روايت مي‌کند که تاريخي دراز از نفرت بين قومي در آنجا حاکم است. خطر، قدرت تحمل و عشق ممنوعه، موضوع همه قصه‌هاست.

جمهوري دومينيک: «دلارهاي شني» ساخته لورا امليا گوزمان و ايزراييل گاردناس به زبان اسپانيايي درامي 80 دقيقه‌اي درباره يک زن مسن اروپايي است که مجذوب يک زن جوان دومينيکني مي‌شود. جرالدين چاپلين از بازيگران اين فيلم است.

فنلاند: «شمشيرباز» به کارگرداني کلاوس هارو با اقتباس از داستاني واقعي در دوران جنگ سرد، اندل نليس قهرمان شمشيربازي استونيايي را که از پليس مخفي شوروي سابق فرار مي‌کند، به عنوان موضوع خود انتخاب کرده است.

آلمان: «هزارتوي دروغ‌ها» ساخته يوليو ريچارلي، درامي تاريخي و درباره يک داديار جوان است که در دهه 1950 تلاش مي‌کند تا به پشت پرده کشتار دسته‌جمعي در آشويتس برسد. نخستين دادگاه آشويتس در فرانکفورت به دنبال همين تلاش شکل گرفت.

يونان: «ژنيا» ساخته پانوس کوتراس درامي 2 ساعت و 14 دقيقه‌اي است که در جشنواره کن 2014 و تورنتوي همان سال حضور داشت. اين فيلم درباره دو برادر نوجوان است که سراسر کشورشان را زير پا مي‌گذارند تا پس از درگذشت مادرشان که آلبانيايي بود، پدر يوناني‌شان را پيدا کنند.

گواتمالا: «آتش فشان ايکس‌کانول» به کارگرداني هايرو بوستامانته، نخستين نماينده گواتمالا در اسکار است. دختري 17 ساله به نام ماريا از قوم مايا که در دامنه آتشفشاني فعال در گواتمالا زندگي مي‌کند، بايد برخلاف جايگاهش به عنوان يک زن بومي، وارد دنياي امروز شود.

مجارستان: «پسر سائول» ساخته لازلو نمس، درامي هولوکاستي است که داستانش در 1944 در آشويتس روي مي‌دهد. سائول جنازه پسري را مي‌بيند که سوزانده شده و به باور اين که پسرش است، تصميم مي‌گيرد آن را به خاک
بسپرد.

عراق: «خاطرات روي سنگ» به کارگرداني شوکت امين کورکي کارگردان کرد عراقي. اين فيلم بر يک کارگردان کرد عراقي تمرکز دارد که مي‌خواهد فيلمي درباره عملياتي در اواخر دهه 1980 بسازد که در جريان آن نيروهاي رژيم بعثي بيش از 182 هزار کرد عراقي را قتل عام کردند.

ژاپن: «100 ين عشق» ساخته ماساهارو تيک، درامي ورزشي است که از بيست و هفتمين جشنواره فيلم بين‌المللي توکيو جايزه برده و جز آن جوايز متعدد ديگري در کارنامه دارد. داستان فيلم درباره دختري به نام ايچيکو است. او در کنار والدينش زندگي مي‌کند و خواهرش که به تازگي از همسرش جدا شده به خانه باز مي‌گردد. ايچيکو تصميم مي‌گيرد از خانه برود و زندگي خودش را پيدا کند.

قزاقستان: «غريبه» به کارگرداني يرمک تورسانوف داستان مرد جواني را روايت مي‌کند که تصميم مي‌گيرد در دروان جنگ جهاني دوم و حکومت استالين در يک غار زندگي کند. او با پشت سر گذاشتن همه اين ماجراها وفتي دوباره به دهکده‌اش برمي‌گردد تا با مردم زندگي کند، اما روش زندگي او با همه فرق دارد.

لوکزامبورگ: «کودک تنها» ساخته دوناتو روتونا و درامي تاريخي است که با اقتباس از رماني به نام «آموک» ساخته شده و محصول مشترک لوکزامبورگ و بلژيک است. اين فيلم زندگي دو کودک و نوجوان را در مرکز توجه قرار داده است.

نروژ: «موج» به کارگرداني رور اوتاگ، درامي است که بر مبناي سونامي سال 1934 در کشور نروژ که به کشته شدن
40 نفر انجاميد، ساخته شده است.

فلسطين: انيميشن «18 تحت تعقيب» ساخته عامر شوملي فلسطيني و پل کوان کانادايي. اين انيميشن درباره 18 گاو فراري از دست ارتش اسرائيل در دوران انتفاضه اول و يادآور مقاومت فلسطيني‌ها در برابر اشغال کرانه باختري و نوار غزه است.

پاناما: «صندوق 25» مستندي به کارگرداني مرسدس آرياس و دلفينا ويدال است که نامه‌هايي تازه‌ کشف‌شده را موضوع خود قرار داده که درباره شرايط کاري سخت در ساختن کانال پاناما و حاکي از اميدها و آرزوهاي سازندگان اين کانال است.

پاراگوئه: «دوران ابري» ساخته آرامي اولون، فيلم مستندي است که رابطه فيلمساز را با مادر سالخورده‌اش که به پارکينسون مبتلاست، تصوير کرده است. اين فيلم در جشنواره کارلوي واري و لوکارنو هم به نمايش درآمد.

روماني: «آفرين» به کارگرداني رادو ژوده، درامي تاريخي و محصول مشترک روماني، بلغارستان، جمهوري چک و فرانسه است. داستان فيلم به اوايل قرن نوزدهم باز مي‌گردد و پليسي محلي را در مرکز قرار مي‌دهد که بايد يک کولي برده را به اربابش برگرداند.

صربستان: «تحت محاصره» ساخته گوران رادووانوويچ، فيلمي 52 دقيقه‌اي و درباره زندگي در يک منطقه تحت محاصره صرب در شمال کوزوو است. در اين منطقه که قبلا قلمرو آلباني بود، مردم از هم متنفرند و براي هم تله‌هاي مختلفي مي‌گذارند.

کره جنوبي: درام تاريخي «تاج و تخت» به کارگرداني لي- جون ايک. اين فيلم که هنوز به سينماهاي کره راه نيافته، بخشي تراژيک از تاريخ سلسله چوسان را جلوي دوربين برده است. کره جنوبي به مضمون جهاني اين فيلم که مي تواند با خارجي‌ها ارتباط برقررا کند، دل بسته اند.

سوئد: «کبوتري روي شاخه‌اي نشست و به هستي فکر کرد» ساخته روي آندرسون که موفق به دريافت جايزه شير طلاي بهترين فيلم هفتاد و يکمين جشنواره ونيز سال پيش شد. اين فيلم که قسمت سوم يک سه‌گانه است، ماجراي دو فروشنده سيار را به تصوير مي‌کشد.

سوييس: «اوديسه عراقي» به کارگرداني سمير فيلمساز سويسي عراقي، فيلم مستندي درباره تاريخ زادگاه کارگردان است. با بررسي زندگي اعضاي خانواده‌ وي نيز که در سراسر دنيا از ابوظبي و اوکلند تا سيدني و لس‌آنجلس و مسکو پراکنده شده‌اند، نشان دهنده مهاجرت بر اثر حضور ديکتاتوري و جنگ است.

ونزوئلا: «با رود رفته» ساخته ماريو کرپسو درباره دونا است. براي اين زن بومي زندگي در دلتاي اورينوکو تحريک کننده حس قوي کنجکاوي‌اش است و استعدادهاي بومي و توانايي‌اش براي يادگيري زبان را تقويت مي‌کند. آنچه سنت ديکته مي‌کند تا جاه طلبي علمي او را سرکوب کند، در کنار رودخانه قهوه‌اي که در سراسر فيلم حاضر است، داستان فيلم را تشکيل مي‌دهد. اين فيلم در برليناله به نمايش درآمد.

فيلم‌هايي که به عنوان نماينده هر کشور براي شرکت در بخش بهترين فيلم غيرانگليسي اسکار شرکت مي‌کنند بايد بين تاريخ اول اکتبر 2014 تا سي‌ام سپتامبر 2015 در کشورهاي مبدا اکران شده باشند.

پنج نامزد نهايي بهترين فيلم خارجي اسکار 2016 روز 14 ژانويه سال آينده معرفي مي‌شوند و مراسم اعطاي جوايز نيز روز 28 فوريه درلس‌آنجلس برگزار خواهد شد. هشتاد و هشتمين دوره جوايز اسکار 28 فوريه 2016 (دوشنبه 10 اسفند) در دالبي تيه‌تر در هاليوود برگزار مي‌شود.

سال پيش از 83 فيلم ارسال شده به آکادمي، «آيدا» به کارگرداني پاول پاوليکوفسکي از لهستان برنده جايزه اسکار بهترين فيلم خارجي‌زبان شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي