جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5097

 يادداشت 

 يك مانع مهم ذهني در رسيدن به موفقيت تحصيلي

زهرا كيان‌بخت

وقتي تصميم به ايجاد تغيير در روند زندگي تحصيلي خودمان مي‌گيريم، مانند هر تصميم ديگري، با مشكلات و موانعي روبرو مي‌شويم كه يكي از آنها، سوابق قبلي است كه در زمينه علمي كسب كرده‌ايم و باعث شده، در ديگران و خودمان، ذهنيتي نسبت به ما ايجاد بشود.

مثلا اگر تا همين ترم قبل، به لحاظ علمي، در سطح متوسط يا زير متوسط قرار داشته‌ايم، در ترم جديد كه با اساتيدمان مواجه مي‌شويم، آنها نسبت به ما ذهنيتي دارند كه ناشي از شناختي است كه در ترمهاي قبل نسبت به ما كسب كرده‎اند.

ممكن است عده‌اي از اساتيد، ما را دانشجويي پرتلاش و اهل تحقيق و مطالعه و داراي دغدغه‌هاي علمي ندانند و درواقع، نوع عملكرد ما در ترمهاي گذشته، ذهنيتي نه چندان مثبت را نسبت به ما در آنها به وجود آورده باشد.

به همين دليل است كه وقتي تصميم به تغيير مي‌گيريم و سعي مي‌كنيم خودمان را از لحاظ تحصيلي و علمي، به جايگاه متفاوتي برسانيم، اين ذهنيتها كمي در مسيرمان سنگ‌اندازي مي‌كنند.

ممكن است نزد يكي از اساتيد رفته و از او درخواست راهنمايي و مشورت درخصوص يك زمينه مطالعاتي كنيم، با توجه به ذهنيتي كه در اساتيد، نسبت به ما شكل گرفته، احتمال دارد استاد مزبور، سوالمان را خيلي جدي نگيرد و تعجب كند از اين كه بعد از گذشت چند ترم، براي پرسيدن يك مساله علمي به حضورش رفته‌ايم. ممكن است بعضي از اساتيد هم برخوردهاي ديگري داشته باشند و يا به صراحت حرفهايي را به ما بزنند كه احساس كنيم نمي‌توانيم به تصميمي كه گرفته‌ايم و ارتقاي سطح علمي خودمان، جامه عمل بپوشانيم.

براي روبرو شدن با اين مانع به ظاهر بزرگ و ذهنيتي كه ديگران، اساتيد، همكلاسيها و... از ما دارند، لازم است در روزها و هفته‌ها و چه بسا ماههاي نخست تصميم‌گيري‌مان به نظرات و ديدگاههاي ديگران در اين باره، بي توجه باشيم و سعي كنيم از اين ذهنيتها، تاثير منفي نگيريم. برعكس، بخش مهم تمركز و توجه‌مان را بر روي هدفي كه انتخاب كرده‌ايم، بگذاريم و حاشيه‌هايي را كه ممكن است در اثر توجه به ديگران و نظرات آنها، برايمان به وجود بيايد، كاملا رها كنيم.

تمركز بر خود، يكي از مهمترين راههاي رسيدن به اهداف است و به علاوه بعد از گذشت مدتي، ذهنيتهايي كه در ديگران نسبت به ما به وجود آمده نيز، خواه ناخواه، اصلاح مي‌شود و نبايد از اين بابت، دچار نگراني باشيم. مساله‌ي مهم، تحت تاثير نظرات ديگران نبودن و با تمام توان، بر روي هدف خود، متمركز شدن است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي