جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5097

 بانک مرکزي دست کاري نرخ ارز براي تامين يارانه را رد کرد 

 قائم مقام بانک مرکزي با اعلام دلايل افزايش نرخ ارز، گفت: افزايش تقاضا در ماه پاياني تابستان، تقاضاي ارز حجاج و کاهش درآمدهاي نفتي سه عامل افزايش مقطعي نرخ ارز بود ضمن آنکه شايعه دست کاري نرخ ارز براي تامين يارانه نقدي را رد مي کنم.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك مركزي ، اکبر کميجاني در حاشيه جلسه شوراي گفت و گو دولت و بخش خصوصي در جمع خبرنگاران درباره دلايل رشد نرخ ارز و شايعه دست کاري اين نرخ براي تامين يارانه نقدي شهريور ماه، افزود: هرچند نرخ ارز به دلايل اعلامي افزايش يافت اما دست کاري براي تامين يارانه نقدي را رد مي کنم.

دلار 3405 تومان

صرافان بازار ارز و سکه نرخ هر دلار آمريکا را در روز سه شنبه با4 تومان افت نسبت به روز دوشنبه سه هزار و 405 تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد را با يک هزار تومان کاهش 914 هزار و 500 تومان تعيين کردند.هر يورو در بازار آزاد با 21 تومان افت نسبت به ديروز سه هزار و 880 تومان و هر پوند نيز با 3 تومان افت 5 هزار و 277 تومان قيمت خورد.

البته نرخ هاي اعلام شده براي دلار و يورو مربوط به سامانه سنا(بانک مرکزي) و براساس مبناي نرخ ميانگين موزون خريد و فروش ارز است اما قيمت درج شده دلارو يورو بر روي سامانه هاي اعلام ارز به ترتيب سه هزار و 394 تومان و سه هزار و 840 تومان است.

هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد با يک هزار تومان افت 914 هزار و 500 تومان و سکه تمام طرح قديم 914 هزار تومان تعيين قيمت شد.

نرخ هر نيم سکه بهار آزادي با يک هزار تومان افت قيمت 465 هزار تومان و هر ربع سکه نيز با هزار تومان کاهش 255 هزار تومان فروخته شد.

هر سکه يک گرمي با يک هزار تومان افت 170 هزار تومان و هر گرم طلاي 18 عيار نيز93 هزار و 600 تومان خريد و فروش شد.

هر اونس طلا در معاملات امروز با چهار دلار افت نسبت به روز گذشته 1136 دلار قيمت گذاري شد.

نرخ دلار آزاد به تک‌نرخي نزديک شد

وزير اقتصاد با بيان اينکه فاصله نرخ ارز مبادله‌اي و آزاد محدود است، گفت: نرخ ارز در بازار در وضعيت نزديک به تک نرخي قرار دارد و تفاوت موجود بيشتر به خاطر کيفيت ارز مبادله‌اي و آزاد است.

علي طيب‌نيا در جلسه شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي که در محل اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران برگزار شد، خاطرنشان کرد: البته در حال حاضر نيز فاصله نرخ ارز مبادله اي و آزاد فاصله محدودي است، به طوريکه در وضعيت فعلي هم بازار در وضعيت نزديک به تک نرخي قرار دارد و تفاوت موجود بيشتر به خاطر کيفيت ارز مبادله اي و آزاد است.

وي افزود: تلقي ما از نرخ مناسب ارز، نرخي است که متناسب با توانايي و ظرفيت بنگاه هاي توليدي براي واردات کالاهاي واسطه اي و محصولات توليدي باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي