جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5100

 تجليل از 12 پيشكسوت تئاتر در جشنواره تئاتر سوره مهر 

 
نشست خبري بيست و چهارمين جشنواره سراسري تئاتر «سوره ماه»، با حضور رحمت اميني دبير هنري اين جشنواره و محمد زرويي نصرآباد دبير اجرايي اين جشنواره در سالن اميرحسين فردي حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش آفرينش، رحمت اميني در ابتداي اين نشست گفت: يكي از تأكيدات مركز هنرهاي نمايشي در طول برگزاري ادوار اخير جشنواره، تقويت مباني علمي و اجرايي گروه‌هاي تئاتري به ويژه در استان‌ها بوده است كه در اين راستا حركتي كه آغاز كرده‌ايم اين بوده است كه به توليد تئاتر بپردازيم تا توليدمحوري كه از جمله اهداف ما بوده است را محقق سازيم.

وي در ادامه گفت: بر اين اساس، علاوه بر فعاليت‌هاي چشمگير نمايشي در تهران، هر يك از مراكز استاني حوزه هنري نيز كه طالب اعزام استاد و مدرس تئاتر به منظور تقويت بنيه علمي و مباني اجرايي گروه‌هاي فعال خود باشند از سوي مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري مورد حمايت قرار خواهند گرفت. مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري ادامه داد: يكي ديگر از عملكردهاي مثبت مركز هنرهاي نمايشي در حاشيه برگزاري جشنواره تئاتر «سوره ماه» حمايت از جشنواره هاي عمومي تئاتر كه البته شكلي بومي‌تر داشتند همچون جشنواره «تئاتر تيرنگ» بود تا از اين رهگذر شاهد حضور آثار برگزيده اين جشنواره‌ها كه البته از نظر محتوا و مضمون پيروي اهداف و سياست‌هاي فرهنگي حوزه هنري هستند باشيم. وي افزود: امسال و در جريان برگزاري بيست و چهارمين جشنواره تئاتر «سوره ماه» بخشي نيز به نام ميهمان طراحي و اجرا شده است كه در آن سه اثر از سوي هنرمندان پيش‌كسوت تئاتر به نام‌هاي مريم معترف، حميد ابراهيمي و ابراهيم آبادي ارائه خواهد شد؛ ضمن آنكه از آنجا كه مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري از سال هاي قبل اقدام به ايجاد دفتري تحت عنوان تئاتر كاربردي و مشاركتي كرده است، لذا دو تقاضاي حضور از سوي سازمان امور زندان ها و شركت پايانه‌هاي نفتي در اين جشنواره داشتيم كه دو اثر را در كنار سه اثر پيش‌كسوتان تئاتر در اين بخش ارائه خواهند كرد.

دبير هنري بيست و چهارمين جشنواره سراسري تئاتر «سوره ماه» تأكيد كرد: جلسات نقد و بررسي آثار همچون سنوات گذشته پابرجاست و از آنجا كه همواره به امر آموزش در تقويت دانش فعالان تئاتري اعتقاد راسخ داشته‌ايم؛ لذا با دعوت از چند كارشناس و چهره فعال در عرصه حرفه‌اي تئاتر هچون ياسر خاسب، آرزو افشار، محسن رحماني و پيام فروتن اقدام به برپايي كارگاه‌هاي آموزشي در خلال جشنواره كرده‌ايم.

اميني در پايان سخنان خود افزود: ترتيبي اتخاذ شده است كه علاوه بر ارزيابي آثار براي اعلام اسامي برگزيدگان جشنواره، تماشاگران و مخاطبان اين دوره از جشنواره نيز بتوانند آراي خود را در مورد آثار جشنواره اعلام كنند تا به اثر برتر، عوامل و بازيگران برتر جشنواره به انتخاب مخاطبان نيز جوايزي اهدا شود. در ادامه اين نشست محمد زرويي نصرآباد، دبير اجرايي بيست و چهارمين جشنواره سراسري تئاتر «سوره ماه»، به ايراد سخن پرداخت و گفت: فراخوان اين جشنواره با تأكيد بر دانش، اخلاق و ايمان و با شعار «معنويت، انديشه و هنر» و با موضوعاتي ديني و ارزشي سال گذشته منتشر كه تا پايان ارديبهشت امسال 580 اثر نمايشي متقاضي به دبيرخانه جشنواره ارسال شد. وي ادامه داد: از ميان اين تعداد آثار نمايشي متقاضي 205 اثر مربوط به تهران و 382 اثر مربوط به شهرستان‌ها مي‌شوند كه از 24 استان كشور در اين جشنواره شركت كردند و در ادامه با انتخاب هيئت انتخاب و بازخوان شامل سعيد كشن فلاح، شهرام كرمي، حسين شوندي و توحيد معصومي 51 اثر از تهران و 86 اثر از استان‌ها به مرحله بازبيني راه يافتند.

زرويي نصرآباد تصريح كرد: با برگزاري جشنواره‌هاي سه‌گانه مناطق، تعداد 24 اثر به سه شهر زنجان، اهواز و بيرجند، ميزبانان جشنواره‌هاي مناطق تئاتر «سوره ماه» معرفي شدند كه از اين ميان 12 نمايش به مرحله نهايي جشنواره راه پيدا كرده ضمن آنكه 9 اثر تهراني نيز در جشنواره حضور دارند كه با احتساب 5 نمايش بخش ميهمان، اجراي 26 نمايش را در جشنواره امسال شاهد خواهيم بود.

وي ادامه داد: به منظور توجه به كيفيت‌گرايي آثار هيچ سهميه‌اي را براي هيچ استاني كه در جشنواره‌هاي مناطق شركت كرده بودند لحاظ نكرديم و صرف توجه به كيفيت و توليد اثري قابل توجه براي انتخاب نمايش‌هاي راه يافته براي شركت در جشنواره براي ما كفايت مي‌كرد.

زرويي نصرآباد گفت: آثار منطقه يك تئاتر «سوره ماه» توسط كوروش زارعي، فرشاد منظوفي‌نيا، منطقه دو توسط محمدرضا آزاد و بهزاد صديقي و منطقه 3 توسط توحيد معصومي و حسن وارسته مورد ارزيابي قرار گرفتند ضمن آنكه در مجموع از 12 پيش‌كسوت تئاتر استان‌ها نيز تجليل به عمل آمد و 5 خانواده شهيد فعال تئاتري نيز مورد تقدير واقع شدند.

دبير اجرايي بيست و چهارمين جشنواره تئاتر «سوره ماه» تأكيد كرد: 210 ميليون تومان كمك هزينه و جايزه براي اين دوره از جشنواره در نظر گرفته شده اند كه بخشي از اين كمك هزينه‌ها و جوايز در قالب برگزاري جشنواره‌هاي منطقه‌اي پرداخت شد و براي مرحله نهايي جشنواره نيز مجموعاً 60 ميليون تومان جايزه و 90 ميليون تومان كمك‌هزينه در نظر گرفته شده است.

زرويي نصرآباد در ادامه گفت: علاوه بر سالن‌هاي نمايشي واقع در حوزه هنري، پلاتوي مركزي دانشكده سينما و تئاتر نيز براي اجراي آثار نمايشي اختصاص يافته شده و ما در سالن اوستا و پلاتوي شماره يك حوزه هنري نيز كارگاه‌هاي آموزشي را برگزار خواهيم كرد كه كارگاه تربيت بدن به تفكيك هنرجويان خانم و آقا برگزار خواهد شد. وي در پايان گفت: علاوه بر حمايت از آثار نمايشي با پرداخت كمك هزينه و همچنين فراهم آمدن شرايط براي اجراي عموم آثار برگزيده، حمايت‌هاي ديگري براي ايجاد انگيزه بيشتر به ويژه براي آثار برتر جشنواره در نظر گرفته‌ايم كه يكي از آن ها ضبط تلويزيوني 3 اثر برگزيده جشنواره است كه در قالب تله‌تئاتر براي پخش در تلويزيون و شبكه نمايش خانگي توليد خواهند شد.

بيست و چهارمين جشنواره تئاتر «سوره ماه» 11 تا 17 مهر برگزار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي