جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5105

 خبرهاازعالم علم 

 درمان ديابت با کمک «پانکراس مصنوعي»

پژوهشگران موفق به ساخت «پانکراس مصنوعي» در جهت بهبود شرايط بيماران مبتلا به ديابت نوع 1 شدند که براي مدت بيش از سه ماه قابليت استفاده دارد.

به گزارش مهر ، بر اساس گزارش هاي منتشر شده در رابطه با اين دستگاه جديد، اين پانکراس مصنوعي روي کودکي 12 ساله به نام «دنيل والز»، که مبتلا به ديابت نوع 1 بوده آزمايش شد. اين کودک به دليل بيماري خود حداقل ده بار در روز مجبور به استفاده از دستگاه تست خون قطره اي ديابت که در آن نوک انگشتان خراشيده مي شود، و همچنين مجبور به تزريق روزانه انسولين جهت کنترل ميزان قند خون خود بود.

پژوهشگران جهت بررسي عملکرد اين پانکراس مصنوعي، آن را روي بدن اين کودک نصب کرده و وي را براي تمام مدت روز تحت نظر قرار دادند. طي اين مدت از دنيل خواسته شد که آزمايش هاي مکرر روزانه و تزريق انسولين را متوقف کند.

عملکرد اين دستگاه موفقيت آميز بوده و مادر دنيل والز در اين رابطه عنوان کرد: «استفاده از پانکراس مصنوعي، زندگي و نوع فعاليت هاي روزانه فرزند مرا کاملا دگرگون کرده است. وي هم اکنون مي تواند مانند ساير کودکان عادي زندگي کند.»

اين دستگاه در بيرون از بدن بيمار قرار گرفته و با سنسورهاي حساسي که در زير پوست نصب شده اند مرتبط است. پانکراس مصنوعي مي تواند به صورت منظم و دائمي و بدون نياز به تنظيم دائمي توسط کاربر، ميزان قند خون فرد بيمار را بررسي کرده و در صورت لزوم، انسولين مورد نياز بدن را در اندازه مناسب به شخص بيمار تزريق کند.

در همين زمينه دکتر «رومن هوورکا»، سرپرست تيم تحقيقاتي سازنده اين دستگاه، گفت: «اطلاعات کسب شده در اين رابطه به خوبي نشان مي دهد که پانکراس مصنوعي داراي عملکردي مناسب و مفيد بوده و پس از استفاده طولاني مدت براي دست کم چند ماه، ما شاهد بهبود شرايط کنترل ميزان قند خون توسط بدن بيمار بوده و همچنين خطر کاهش ناخواسته قند خون در افراد مبتلا به ديابت از بين مي رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي