جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5105

 خبرپزشكي 

 شنا از ابتلا به اختلالات اسکلتي و عضلاني جلوگيري مي‌کند

کوچکي آپارتمان‌ها، بي‌تحرکي و نشستن‌هاي طولاني در کلاس‌هاي درس موجب ابتلا دانش آموزان به اختلالات اسکلتي و عضلاني شده است. توصيه مي‌شود ضمن به کارگيري وسايل استاندارد در مدارس، والدين شنا را در برنامه فرزندان خود بگنجانند.

پرهام پارسا نژاد در گفت‌وگو با فارس درباره کوچکي آپارتمان و عدم تحرک افراد به ويژه کودکان، اظهار داشت: با توجه به کوچکي آپارتمان‌ها تحرک کم شده است و با شروع مدرسه دانش‌آموزان ساعت‌هاي طولاني را پشت ميز و نيمکت مي‌گذرانند و اگر اين بي‌حرکتي طولاني باشد، خطراتي را براي ستون فقرات آنها همراه خواهد داشت.

وي افزايش شيوع قوس پشتي و انحراف جانبي ستون فقرات را جزو عوارض نشستن‌هاي طولاني‌مدت عنوان کرد و گفت: قوس پشتي و انحراف جانبي ستون فقرات بايد قبل از سن بلوغ تشخيص داده شود تا بتوان آن را درمان کرد. اگر اين ناهنجاري‌ها بعد از بلوغ تشخيص داده شود قابل درمان نيست. اين فيزيوتراپيست با توصيه به اولياي مدرسه براي در نظر گرفتن زمان‌هايي در کلاس جهت تحرک دانش‌آموزان، تصريح کرد: معلمان بايد به بهانه‌هاي مختلف دانش‌آموزان را از جاي خود بلند کنند و اجازه دهند آنها به تحرک بپردازند.

وي افزود: نيمکت‌ها نيز بايد تکيه‌گاه مناسبي براي نشستن دانش‌آموزان باشند و صندلي‌ها به گونه‌اي ساخته شوند که قوس پشتي و کمري دانش‌آموزان را پر کند از طرفي ارتفاع ميزها هم نبايد به گونه‌اي باشد که دانش‌آموز براي خواندن يا نوشتن مجبور به خم شدن، شود.

پارسانژاد ادامه داد: اگر بتوان در ساعت‌هاي کلاسي زمان‌هاي کوتاهي را براي راه رفتن در نظر بگيرند تا با تحرک، عضلات از وضعيت خستگي خارج شوند مي‌توان از بسياري مشکلات اسکلتي و عضلاني به ويژه در دانش‌آموزاني که استعداد بدشکلي ستون فقرات را دارند، جلوگيري کرد.

وي افزود: همچنين استفاده از وسايل ارتوپدي کمکي و تمرينات مي‌تواند در حل مشکلات اسکلتي و عضلاني دانش‌آموزان مؤثر باشد.

عضو هيأت مديره انجمن فيزيوتراپي تهران با توصيه به والدين براي اهميت به ورزش‌هاي عمومي مانند شنا و قرار دادن آن در برنامه فرزندان خود، خاطرنشان کرد: اگر والدين شنا و ورزش‌هاي عمومي را در برنامه فرزندان خود بگنجانند و طي هفته با آنها به پياده‌روي در پارک‌ها بپردازند،‌ فرزندان آنها به طور قطع با مشکلات اسکلتي و عضلاني که امروزه شيوع زيادي پيدا کرده است مواجه نمي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي