جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5107

 ابتلاي 60 تا 70 هزار نفر به بيماري ام اس در كشور 

 
عضو هيات علمي دوزادهمين کنگره بين المللي ام اس عضو هيات علمي دوزادهمين کنگره بين المللي ام اس با اعلام اينكه بين 60 تا 70 هزار نفر در ايران به بيماري ام اس مبتلا هستند، اظهار كرد: اين بيماري در تمام نژادها و قوميت هاي ايراني وجود دارد اما در برخي مناطق كشور مانند مناطق غربي، شمالي و مركزي شيوع بيشتري دارد اما در نقاط شرق و جنوب شرق كمتر ديده مي شود.

به گزارش آفرينش دكتر سيدمسعود نبوي در آستانه برگزاري دوازدهمين کنگره بين المللي ام اس يكي از علل شيوع بيشتر ام اس در اين مناطق را نژاد و قوميت دانست و گفت: به عنوان مثال در استان سيستان و بلوچستان به دليل نوع قوميت اين منطقه ابتلا به اين بيماري كمتر است اما در آذربايجان، كردستان، كرمانشاه يا استان هاي مركزي بيشتر است.

وي علت ديگر را عوامل محيطي موجود در اين مناطق عنوان كرد و افزود: به عنوان مثال در سال هاي جنگ تحميلي در مناطق غربي كشور سال هاي سال استرس هاي طولاني و شديد وجود داشت كه احتمال داده مي شود در كنار عواملي مانند سموم و بمب هاي شيميايي باقي مانده از جنگ در شيوع بيشتر ام اس در اين مناطق تاثير داشته باشند.

دبير كنگره ام اس گفت: بيماري ام اس در ساير كشورهاي دنيا نيز شايع است به طوري كه بيش از 2 و نيم ميليون نفر در جهان به اين بيماري مبتلا هستند.

وي با بيان اينكه اين بيماري در برخي كشورها شايع تر و در برخي كشورها از شيوع كمتري برخوردار و نادر است، ادامه داد: شيوع ام اس در زنان حدود سه برابر بيشتر از مردان است.

نبوي در مورد سن شيوع اين بيماري گفت: سن شيوع اين بيماري بين 20 تا 40 سالگي است البته در كودكان و بزرگسالان نيز ديده مي شود اما به طور كلي بيشتر در اين محدوده سني خود را نشان مي دهد.

وي خاطر نشان كرد: بيماري ام اس دو نوع عودكننده و پيشرونده دارد كه عموما فرم شايع اين بيماري، فرم عودكننده آن است.

فوق تخصص مغز و اعصاب در خصوص علل اين بيماري نيز اظهار داشت: اين بيماري هم علت ژنتيكي و هم علت محيطي دارد و از نوع بيماري هاي خود ايمني است كه در اثر تغييراتي كه در ژن ها به وجود مي آيد و تاثيراتي كه عوامل محيطي بر اين ژن ها اعمال مي كنند، ايجاد مي شود.

نبوي توضيح داد: در اثر اين عوامل در واقع سيستم ايمني بدن بخشي از مغز و نخاع را تحت تهاجم خود قرار مي دهد و در نتيجه بيماي ام اس ظهور مي يابد.

عضو هيات علمي دوزادهمين کنگره بين المللي ام اس درخصوص عوامل ژنتيكي گفت: ژنتيك تاحدي در بروز ام اس نقش دارد يعني اگر فردي در بستگان درجه يك خود اين بيماري را داشته باشد، خطر ابتلاي او بيشتر مي شود اما اين به معناي ابتلاي صددرصدي نيست و برحسب اينكه چقدر ژنتيك مشترك با فرد مبتلا داشته باشد، خطر ابتلا به اين بيماري تغيير مي كند.

نبوي با ذكر اين مطلب كه به طور كلي خطر ابتلا به ام اس در اثر عوامل ژنتيكي چندان بالا نيست، افزود: به عنوان مثال اگر مادري ام اس داشته باشد، احتمال اينكه فرزندي با بيماري ام اس به دنيا بياورد تنها در حدود 5 تا 6 درصد است.

وي در خصوص عواملي محيطي نيز گفت: برخي عوامل محيطي مانند ويروس ها، سموم، آلودگي هاي مختلف زيست محيطي، كمبود ويتامين دي و نور آفتاب در بروز اين بيماري نقش دارند.

نبوي تاكيد كرد: بين دو و نيم تا 40 درصد مي توان عوامل ژنتيكي را در بروز بيماري و برحسب اينكه چقدر ارتباط ژنتيكي بين نزديكان مبتلا و افراد سالم وجود دارد، دخيل دانست. در واقع حدود 15 تا 20 درصد افرادي كه مبتلا به ام اس هستند، يكي از بستگان نزديك آنها به اين بيماري مبتلا هستند.

وي خاطرنشان كرد: اين به آن معناست كه نقش ژنتيك در بروز اين بيماري وجود دارد اما چندان قوي نيست و عوامل محيطي نيز بايد وجود داشته باشند تا فردي كه ژن هاي مستعد ابتلا به ام اس را دارد، به اين بيماري مبتلا شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي