جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5107

 در استان 

 روستاي طارس فيروزكوه با قدمتي کهن

فيروزکوه - ايرج صادقعلي

قدمت روستاي طارس از توابع شهرستان فيروزکوه در حالي به دوران ساساني باز مي گردد که اين روستا آثار باستاني فراواني را از دوران قبل و بعد از اسلام در دل خود جاي داده است.

به گزارش خبرنگار آفرينش، روستاي طارس در 17 کيلومتري شمال غرب شهرستان فيروزکوه در استان تهران زير مجموعه دهستان شهرآباد محسوب شده و در بخش مرکزي قرار دارد.

اين روستا از آبادي هاي ميانکوهي که داراي آب و هواي معتدل و خنک است، محسوب شده و محل عبور و تلاقي مال رو و پياده رو محلات و شهرهاي مختلف بوده و جاده ابريشم از طريق روستاي شهرآباد به طارس و روستاي سله بن عبور مي کرد.

نام روستاي طارس را طاووس محله و طاروس هم گفته‌اند و زبان آنها زبان گيلگي (پهلوي) و زبان رويگر به نام زبان سِليِري بوده است.

طبق اعلام مرکز آمار ايران، اين روستا داراي 168 خانوار و 569 نفر جمعيت است و دهياري آن در سال 84 تاسيس شد، مراتع روستا بيش از 300 هکتار و اراضي زراعي آن بالغ بر 270 هکتار است.

علي پناه سراج نويسنده کتاب فيروزکوه در گفتگو با خبرنگارآفرينش اظهار داشت: آثار به جا مانده از روستاي طارس، قدمت ديرينه قبل از اسلام را رقم مي زند.

وي افزود: قدمت گنبد گبري (سنگي) به دوره سلسله ساساني بازمي گردد. اردشير بابکان موسس سلسله ساساني که به دين زرتشت گرايش داشت به وزير وقت خود تَنسَر که موبد موبدان و مُغ مُغان وقت بود، دستور داد که به منظور ترويج دين زرتشتي، آتشکده هايي به سبک گنبد سنگي (گبري) که در حاشيه آن گورستان گبري (زرتشتي) بود را بنا نهند.

اين استاد دانشگاه افزود: گنبد گبري با نماي هشت ضلعي که در ميانه آن نورگير دايره اي شکل وجود دارد بر روي تپه اي احداث شده است. نورگيرهاي اين بنا در صبح و عصر (تمامي روز) از نور خورشيد برخوردار است. اين بنا در تاريخ 20 آذرماه 79 به شماره 2936 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

سراج گفت: در تاريخ نام باستاني فيروزکوه را ديمه يا ويمه آورده اند که چهار محله طارس، بادرود، دهين و شهرآباد را شامل مي شد.علي پناه سراج ادامه داد: پس از ورود اسلام، اين روستا سر تعظيم مقابل دين اسلام فرود آورد. از اين دوران هم مي توان به نمادهاي اسليمي از قبيل امامزادگان احمد و محمود که بر روي تپه منفردي در ميانه دشت قرار دارد اشاره کرد که در جنب آن اتاقک کوچکي به اسم امانت گذاري اموات براي انتقال مردگان قرار دارد.

وي اضافه کرد: اين امامزادگان در 20 آذرماه 79 به شماره 2935 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده‌اند.سراج، حمام لوبند در منطقه دولامِه که در حمله مغولان تخريب ولي آثاري از آن باقي است و همچنين حمام پايين يا پايين محله که با گُل سنگ (اِشکار نِمِک) کار مي کرد و اکنون جاي خود را به غسالخانه داده است را از آثار قديمي روستاي طارس عنوان کرد و گفت: آسياب و کارگاه هاي قديمي نخ‌ريسي هم از آثار به جا مانده در اين روستا است.وي ادامه داد: روستاي طارس داراي سه زاغه به نام هاي زاغه سياه کوه، زاغه سَر بيشه و زاغه کمربِن است که آثار آن باقيست.

دانش آموزان خلاق هرمزگان کمک بلاعوض از پارک فناوري دريافت مي کنند

بندرعباس- شهين صادقي

رئيس پارک علم و فناوري هرمزگان از کمک‌ بلاعوض به دانش‌آموزان خلاق اين استان براي نخستين بار خبر داد.علي فتي با بيان اينکه اين سياست در راستاي شکوفايي خلاقيت دانش آموزان صورت مي گيرد گفت : دانش آموزان داراي ايده هاي زيادي هستند و کمک به عملياتي شدن ايده‌هاي آنها علاوه بر اينکه از ايده جديد حمايت شده باعث ايجاد انگيزش در بين ساير دانش آموزان نيز خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه هم اکنون 58 واحد فناور در مراکز رشد پارک علم و فناوري مستقر هستند، ادامه داد: از اين تعداد 20 واحد در حوزه پزشکي، 10 واحد فناور در حوزه فني و مهندسي، 8 واحد فناور در زمينه فناوري دريايي، 6 واحد فناور در زمينه برق و الکترونيک، پنج واحد فناور در زمينه مکانيک، 4 واحد فناور در زمينه فناوري اطلاعات و در زمينه کشاورزي و شيمي نيز هر کدام سه واحد فناور در پارک علم و فناوري هرمزگان مستقر هستند و از امکانات اين مجموعه استفاده مي کنند.

رئيس پارک علم و فناوري هرمزگان تصريح کرد: حمل و نقل وترانزيت ، صنايع دريايي، صنايع انرژي بر و کشاورزي مبتني بر آب شور چهار اولويت اصلي پارک علم و فناوري هرمزگان است که بر مبناي مزيت هاي استان مشخص شده که اين محورها 80 درصد فعاليت هاي پارک علم و فناوري را شامل مي شود که به لحاظ توسعه زيرساخت وظيفه داريم اين ظرفيت ها را ايجاد کنيم.

فتي يکي از مشکلات سد اين راه را کمبود نقدينگي عنوان و ابراز اميدواري کرد با سياست هاي حمايتي، دولت اعتبار بيشتري در اختيار پارک هاي علم و فناوري قرار دهد.وي اعتبار سال 94 پارک علم و فناوري هرمزگان را يک ميليارد تومان عنوان کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي