جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5107

 معادلات انرژي 

 سقوط دوباره قيمت نفت

قيمت نفت صادراتي ايران بيشترين ميزان کاهش در بين کل شاخص‌هاي معتبر نفتي جهان را داشته به طوري‌که قيمت هر بشکه نفت سبک صادراتي کشور بشکه‌اي کمتر از 45 دلار معامله شده است.

به گزارش مهر، قيمت نفت خام براي چندمين هفته متوالي با کاهش قيمت روبرو شده و در اين بين، بهاي طلاي سياه سبک و سنگين صادراتي ايران بيشترين ميزان کاهش قيمت در بين کل شاخص‌هاي معتبر نفت جهان را در هفته گذشته به خود اختصاص داده است.

بر اين اساس قيمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتي ايران با ثبت کاهشي 33 سنتي 44 دلار و 93 سنت معامله شده، ضمن آنکه بهاي هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي ايران حدود 43 دلار و هفت سنت بوده که نسبت به هفته قبل کاهشي حدود 40 سنتي داشته است.

از ابتداي سال جاري تاکنون متوسط قيمت هر بشکه نفت سبک صادراتي ايران حدود 53 دلار و 70 سنت و متوسط قيمت هر بشکه نفت سنگين صادراتي کشور حدود 51 دلار و 79 سنت بوده است.

در اين بين هفته گذشته متوسط قيمت هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال با 14 سنت کاهش به 47 دلار و 30 سنت، سبد نفتي اوپک با کاهشي 8 سنتي به 44 دلار و 12 سنت، نفت شيرين وست تگزاس آمريکا با کاهش دو سنتي به 45 دلار و 51 سنت، نفت دوبي با کاهشي دو سنتي به بشکه‌اي 44 دلار و 49 سنت و نفت عمان با کاهشي 19 سنتي بشکه‌اي حدود 44 دلار و 96 سنت معامله شده است.

نکته قابل توجه آن است که در بين کل شاخص‌هاي معتبر نفتي جهان در حالي بيشترين کاهش متوجه نفت عمان و برنت به ترتيب با 19 و 14 سنت کاهش بوده که قيمت هر بشکه نفت خام سبک و سنگين ايران بيشترين ميزان کاهش قيمت را با به ترتيب 33 و 40 سنت را تجربه کرده است.

براساس اطلاعات و آمارهاي منابع ثانويه با وجود کاهش شديد قيمت نفت خام صادراتي ايران، توليد طلاي سياه کشور ماه اوت در مقايسه با ژوئيه سال 2015 ميلادي با افزايشي حدود 6 هزار بشکه اي به دو ميليون و 859 هزار بشکه در روز رسيده است.

در اين مدت توليد نفت خام عربستان با کاهشي 9 هزار بشکه اي به 10 ميليون و 323 هزار بشکه، توليد عراق با کاهشي 86 هزار بشکه اي به 4 ميليون و 62 هزار بشکه و توليد امارات متحده عربي با افزايشي سه هزار بشکه‌اي به دو ميليون و 877 هزار بشکه در روز رسيده است.

در ماه اوت سال جاري ميلادي متوسط توليد روزانه اوپک 31 ميليون و 526 هزار بشکه بوده که بيش از يک ميليون و 526 هزار بشکه بيشتر از سقف تعيين شده توليد نفت اين سازمان به شمار مي رود.

برنامه جديد ايران براي لغو تحريم نفت

يک مقام مسئول از حضور نمايندگان شرکت‌هاي بزرگ نفتي جهان در تهران خبر داد و اعلام کرد: پيش بيني مي‌شود با حضور شرکت‌هاي نفتي جهان در کشورمان يک گام بلند تا لغو کامل تحريم‌ها برداشته شود.

سيد مهدي حسيني در گفتگو با شانا با بيان اينکه پتانسيل معرفي بيش از 50 پروژه جذاب سرمايه گذاري در صنايع نفت و گاز وجود دارد، گفت: مهمترين اولويت‌هاي سرمايه گذاري صنعت نفت ايران در دوران لغو تحريم‌ها طرح توسعه ميادين مشترک نفتي و پروژه‌هاي اکتشافي است.

رئيس کارگروه اصلاح قراردادهاي وزارت نفت با اعلام اينکه پروژه هاي نفت و گازي زود بازده، با ريسک سرمايه گذاري پايين و سود آوري بالا مهمترين اولويت‌هاي معرفي فرصت‌هاي جديد سرمايه گذاري ايران در دوران پساتحريم است، اظهار داشت: براساس اين محورها طرح‌هاي نفتي براي معرفي به سرمايه گذاران خارجي اولويت بندي و معرفي خواهند شد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه معرفي فرصت‌هاي جديد سرمايه گذاري در صنايع نفت و گاز به نوعي لابي مقابله با تحريم‌هاي خارجي است، بيان کرد: حدود دو دهه قبل يک سمينار نفتي برگزار شد که در اين گردهمايي نفتي ايران شرکت‌هاي بزرگ نفت و گاز جهان مشارکت کردند.

وي با تاکيد بر اينکه در آن دوران بيش از 100 قرارداد جديد نفتي با شرکت‌هاي اروپايي به ويژه شرکت‌هايي از فرانسه، ايتاليا، ژاپن، کره جنوبي، مالزي، انگليس و اتريش امضا شد، افزود: اين قراردادهاي در حالي امضا شد که آمريکا به تازگي تحريم‌هاي داماتو را براي فشار به صنعت نفت ايران راه انداخته بود.

حسيني با بيان اينکه با امضاي قراردادهاي نفتي به نوعي لابي گسترده‌اي براي مقابله تحريم هاي آمريکا ايجاد خواهد شد، تاکيد کرد: شرکت‌هاي بزرگ نفتي جهان به منظور حضور در کنفرانس معرفي فرصت هاي جديد سرمايه گذاري نفتي ايران در دوران پساتحريم اعلام آمادگي کرده اند.

توليد نفت ايران در خليج فارس افزايش يافت

يک مقام مسئول در شرکت ملي نفت جزئيات بهره برداري از طرح جديد افزايش توليد روزانه نفت ايران در خليج فارس را اعلام کرد. به گزارش مهر، محمودرضا حقيقي در تشريح جزئيات بهره برداري از طرح جديد افزايش توليد نفت خام ايران در منطقه خليج فارس، گفت: با تجهيز چهار حلقه چاه از چاه هاي سکوي DPG ميدان الوند به پمپ درون چاهي، توليد روزانه نفت خام از اين ميدان دريايي سه هزار بشکه در روز افزايش يافت.

رئيس منطقه عملياتي سيري در شرکت نفت فلات قاره ايران با اعلام اينکه در ابتداي امسال چهار حلقه از چاه هاي سکوي DPG ميدان الوند مجهز به پمپ درون‌چاهي مجهز شده بود، تصريح کرد: با نصب و راه‌اندازي تجهيزات سطحي مربوطه، همه چاه ها در مدار توليد قرار گرفتند و پيش‌بيني افزايش توليد 3 هزار بشکه‌اي از اين ميدان محقق شد.

اين مقام مسئول افزود: در طول سال هاي اخير به دليل افت شديد توليد از اين ميدان نفت، برنامه حفاري جديد و نصب پمپ درون چاهي با هدف استفاده از پتانسيل هاي بالقوه ميدان مدنظر بود که افزايش توليد نفت در الوند در همين راستا عملياتي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي