جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5110

 سرمقاله 

 بسکتبال و واليبال، در تنگناي فني و مديريتي

سعيد ونکي

بسکتبال و واليبال اين روزها حال و روز خوشي را تجربه نمي کنند.

عملکرد اين دو رشته پرطرفدار در ساليان قبل، بارقه هايي از اميد را در دل ورزش دوستان بسياري زنده کرده بود تا به ناکامي طولاني مدت رشته هاي تيمي در صعود به المپيک و موفقيت در اين آورد گاه جهاني، خاتمه دهند؛ اما اتفاقات اخير و نتايج به دست آمده، حکايت از مسائل و مشکلات زيادي در بدنه واليبال و بسکتبال دارد.

واليبال ايران که با درخشش خيره کننده خود و موفقيت هاي زيادي که در عرصه هاي بين المللي کسب کرده بود، در دو تورنمنت سپري شده نتوانست نتايج گذشته را تکرار کند و برخلاف عنوان چهارم که در ليگ جهاني 2014 کسب کرده بود، در رقابت هاي امسال از صعود به مرحله بعد بازماند.

همچنين در آوردگاه جام جهاني ژاپن، روي ديگري از واليبال ايران و تيم تحت هدايت کواچ رونمايي شد که همين عملکرد، اعتراضات نسبت به مسائل فني تيم ملي را در پي داشت که شايد باعث ورق خوردن برگ ديگري در تاريخ واليبال کشور شود.

اتفاقي که مي تواند ايران را در مسير رستگاري و تاريخ سازي و صعود به المپيک براي اولين بار قرار دهد و شايد هم سرنوشتي جز ناکامي براي واليبال کشور نداشته باشد؛ اتفاقي که شايد بدبين ترين هوادار واليبال ايران هم با توجه به مسير صعودي طي شده در اين سال ها، به ذهنش خطور نمي کرد.

اما وضعيت ديگر رشته پرطرفدار کشور که به تازگي ناکامي در يک تورنومنت آسيايي را تجربه کرده، دست کمي از واليبال ندارد.

تيم ملي بسکتبال ايران که با هدايت کادر فني جديد خود در پي قهرماني آسيا و صعود مستقيم به المپيک 2016 ريودوژانيرو بود، بر خلاف تصور افکار عمومي، نتوانست به اين عنوان دست يابد و کسب مدال برنز، تنها عايدي بلند قامتان ايران از چين بود. عملکرد شاگردان بائرمن در اين رقابت ها، بسياري از تنگناهاي فني را مقابل ديدگان کارشناسان ورزش قرار داد.

ايران در آوردگاه آسيايي چين، تنها دو حريف قدرتمند فيليپين و چين را در مقابل خود مي ديد که در مقابل هر دو اين حريفان، تن به شکست داد و همين مسئله زنگ خطر را براي تيم ملي به صدا در آورد؛ تيمي که تحت هدايت تيم فني جديد شانس مسلم قهرماني و تکرار عنوان دوره گذشته بود، اما رتبه سومي مسابقات و مدال برنز، تنها مرهم بسکتبال شد.

در هر حال مسئله اي که واضح و مشخص است، قرار گرفتن دو رشته مهم و پرطرفدار ورزش کشور، در بن بست و تنگناي فني و مديريتي است.

بن بست فني اي که شايد به واسطه بي تدبيري متوليان کروات و آلماني واليبال و بسکتبال و همچنين افول ستاره ها و خاموشي درخشش نسل هاي طلايي در اين تيم ها به وجود آمده است ؛ مسئله اي که ضرورت نسل سازي و پرورش استعداد ها و لزوم توجه به تيم هاي پايه را بيش از پيش عيان و آشکار مي سازد. 

اما نکته اي که نبايد در اين بين و در همهمه اين اتفاقات از آن غافل بود، لزوم تصميم گيري صحيح مديريتي براي قرار دادن واليبال و بسکتبال در مسير درست و موفقيت آميز گذشته است.

نبايد از ياد ببريم که هنوز فرصت موفقيت و دستيابي براي صعود به المپيک فراهم است و بايد از تنها شانس باقيمانده براي اين دو رشته، نهايت استفاده را با تصميم گيري هاي مديريتي صحيح برد.

اين روزها زمزمه تغييرات در راس کادر فني اين دو تيم به گوش مي رسد و بسياري از کارشناسان به واسطه ناکامي هاي رخ داده، از اين مسئله استقبال مي کنند. به همين جهت، پرهيز از تصميمات و تغييرات پر شتاب و با عجله و کارشناسي نشده، بايد اولويت اصلي متوليان اين دو رشته قرار گيرد.

اميد است همانند گذشته نه چندان دور، بار ديگر شاهد به اهتزار در آوردن پرچم کشور در ميادين بين المللي توسط واليبال و بسکتبال باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي