جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5110

 رفتار پدر و مادر مهم ترين تأثير بر تغذيه کودکان  

 يک فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابوليک در مورد توصيه هاي عمومي براي کودکان کم اشتها، گفت: بايد محيط رواني مناسب و شرايط مطلوبي را براي غذا خوردن کودک فراهم کنيد.به گزارش آفرينش و به نقل از (وب دا)؛ دکتر عبداله ديدبان با بيان اينکه در آرامش کامل، با صبر و حوصله و بدون اصرار و تهديد به او غذا دهيد، اظهار کرد: در کنار ديگر افراد خانواده و در محل معين صرف کردن غذا به او غذا دهيد. از غذا دادن به کودک مقابل تلويزيون و زماني که حواسش پرت است اجتناب کنيد و سعي کنيد با صحبت کردن با کودک و تعريف داستان هاي جذاب، انگيزه او را براي خوردن غذا افزون کنيد.

به گفته اين پزشک فوق تخصص، هنگام غذا خوردن، به او وعده بازي کردن، پارک رفتن، گوش کردن به به حرف هاي، فيلم نگاه کردن(در زمان ديگري) بدهيد و به هيچ عنوان وعده شيريني، شکلات و خوراکي هاي غير مفيد ندهيد.

دکتر ديدبان با تأکيد به اينکه غذا را به فرمي تهيه کنيد که مورد پسند کودک است گفت: علايق او را در طعم، حرارت، رنگ و فرم غذا در نظر بگيريد.

رفتار والدين، مؤثر در غذاخوردن کودک

اين فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابوليک، گفت: رفتار پدر و مادر مهم ترين تأثير را براي کودکتان دارد و اگر شما رفتار اشتباهي داريد نمي توانيد از او انتظار داشته باشد که اين کار را انجام ندهد. پس با رفتار درست خود، به صورت عملي به او آموزش دهيد. دکتر ديدبان با اشاره به اينکه کودک را در فعاليت هاي خريد مواد غذايي و تهيه کردن غذا دخالت دهيد، اظهار کرد: که اگر چه کمي زحمتتان زياد مي شود، ولي فايده هاي اين کار اين است که او از زحمت تهيه غذا آگاه مي شود، شما مي توانيد در حين کمک کردن او راجع به خواص مواد غذايي و اينکه براي غذا در بدن چه اتفاقي مي افتد و چه فايده اي براي بدن دارد صحبت کنيد، پس به اين ترتيب او تمايل بيشتري براي خوردن غذا پيدا خواهد کرد. اين پزشک با عنوان اين مطلب که در بين وعده هاي غذايي، ميان وعده هاي مفيد به او بدهيد مثل مغزهاي بادام، فندق، گردو، کشمش و يا آب ميوه و کمپوت ميوه، شير غني شده با چند قاشق شير خشک، ماست چکيده، شيريني هاي تهيه شده با آرد کامل، ميوه ها يا يک لقمه نان و پنير و ديگر مواد غذايي غني از ويتامين و پروتئين، گفت: فايده ميان وعده مفيد اين است که علاوه بر فراهم آوردن انرژي و مواد غذايي مورد نياز براي رشد کودک که به سرعت در بدن تمام مي شوند، به دليل کوچک بودن حجم معده کودک به تقسيم غذا در طول روز کمک مي کند و مادر يا پدر در يک وعده اصرار نمي کند که کودک بيشتر از ظرفيتش غذا بخورد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي