جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5110

 معادلات انرژي 

 سوآپ نفتي آسياي ميانه به شمال کشور از سر گرفته شود

رئيس شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه ساري گفت: از سرگرفته شدن سوآپ فراورده‌هاي نفتي به ويژه نفت خام و گاز مايع از آسياي ميانه به مناطق شمالي کشور علاوه بر اشتغال‌زايي منجر به درآمد بسيار زياد در استان خواهد شد.

حسينعلي طالبي در گفت‌وگو با ايلنا ،درباره انتظارات شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه ساري از دولت تدبير و اميد در آستانه سفر رئيس‌جمهور گفت: از دولت در جهت افزايش اشتغال و افزايش درآمد استان انتظار مي‌رود سوآپ فراورده‌هاي نفتي از سرگرفته شود.

وي با اشاره به فراهم بودن زيرساخت‌هاي مناسب در استان ادامه داد: سوآپ فراورده‌هاي نفتي به ويژه نفت خام و گاز مايع از آسياي ميانه به مناطق شمالي کشور علاوه بر اشتغال‌زايي منجر به درآمد بسيار زياد در استان خواهد شد.

رئيس شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه ساري با اشاره به قابليت‌هاي بندراميرآباد و نزديکي به چاه‌هاي نفتي در درياي خزر و همچنين سوآپ نفت خام آسياي ميانه گفت: پيشنهاد احداث پالايشگاه بندر اميرآباد که به دليل مخالفت‌هاي زيست محيطي مسکوت مانده بود اجرايي شود و در قدم‌هاي بعدي احداث پالايشگاه‌هاي پتروشيمي مي‌تواند موجب رونق اقتصادي و ايجاد اشتغال در استان شود.

وي درباره گازرساني به روستاها و شهرستان‌هاي کوچک کوهستاني نيز گفت: انرژي‌هاي ديگر همچون LPG و LNG مي‌تواند براي گازرساني به روستاها و شهرستان‌هاي کوهستاني استفاده شود که مي‌تواند از نظر اقتصادي نيز به صرفه باشد و آسيب‌هاي محيط زيستي کمتر به اين مناطق وارد شود.

طالبي در باره ديگر مطالبات خود از دولت گفت: انتظار مي‌رود با عنايت به سوآپ نفت خام، پروژه خط لوله نکا-جاسک با ظرفيت انتقال روزانه يک ميليون بشکه راه‌اندازي شود.

اين مسئول تغييرات در تاسيسات و تجهيزات پايانه‌هاي نفتي شمال را جهت به وجود آوردن قابليت صادرات فرآورده‌هاي نفتي در منطقه را نيز از خواسته‌هاي اين شرکت از دولت تدبر و اميد عنوان کرد و گفت: با توجه به منابع غني گاز مايع در منطقه، استفاده از اين سوخت به صورت کنترل شده در جايگاه‌هاي ايمن و با رعايت اصول ايمني مقرون به صرفه بوده و از بروز حايگاه‌هاي غيرقانوني و سوخت‌گيري‌هاي غير مجاز جلوگيري خواهد کرد.

واردات نفت هند از ايران افزايش يافت

واردات نفت هند از ايران در ماه سپتامبر نسبت به اوت 17.3 درصد افزايش يافت.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، آمار رهگيري کشتي‌ها و اطلاعات بخش پيش بيني‌هاي نفتي و تحقيقات رويترز نشان مي‌دهد، واردات نفت هند از ايران در ماه سپامبر نسبت به اوت 17.3 درصد افزايش يافت چرا که بزرگترين پالايشگاه اين کشور اولين خريد خود را از ايران براي کارخانه جديد خود انجام داد.

شرکت نفت هند بزرگترين پالايشگاه اين کشور بزرگترين دليل افزايش واردات نفت هند از ايران در سپتامبر نسبت به ماه قبل بود. اين شرکت ماه گذشته دو ميليون بشکه نفت ايران را به وسيله يک نفتکش بسيار بزرگ براي پالايشگاه پاراديپ در سواحل شرقي هند که روزانه ظرفيت پالايش 300 هزار بشکه نفت را دارد وارد کرد.

آمار تردد نفتکشها نشان مي‌دهد، اولين خريد نفتي شرکت نفت هند از ايران در چهار ماه گذشته باعث شد واردات نفت اين کشور از ايران از روزانه 198 هزار 800 بشکه در ماه اوت به روزانه 233 هزار 200 بشکه در سپتامبر برسد. اين در حاليست که واردات نفت هند از ايران در سپتامبر نسبت به دوره مشابه سال قبل 3.4 درصد کاهش يافته است.

شرکت نفت هند خريدار عمده نفت ايران نيست زيرا قرارداد دوره اي اين شرکت به ايران شامل واردات متوسط روزانه تنها 25 هزار بشکه نفت است.

اما چهارمين مصرف کننده بزرگ نفت جهان و دومين مشتري نفت ايران پس از چين در فاصله ماههاي ژانويه تا سپتامبر امسال به طور متوسط روزانه 216 هزار و 200 بشکه نفت از ايران خريداري کرده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 19.3 درصد کاهش نشان مي‌دهد.

واردات نفت هند از ايران در 9 ماه امسال به دليل کاهش خريد نفتي هند از ايران در سه ماهه اول 2015 تحت فشار آمريکا کاهش شديدي داشته است.

علت تاخير هندي‌ها براي سرمايه‌گذاري در چابهار اعلام شد

رييس فدراسيون صادرات هند از کاهش 13 درصدي خريد نفت و گاز از ايران خبر داد و گفت: علت تاخير هندي‌ها براي سرمايه‌گذاري در بندر چابهار تغييراتي بوده که در دولت هند اتفاق افتاده است اما اکنون دولت هند تلاش دارد 100 ميليون دلار به اين پروژه اختصاص دهد و به دنبال فرصتي براي اجراي تعهداتش است.

اس سي رالهان در گفت‌وگو با ايرنا، اظهار کرد: هند از آوريل 2014 تا مارس 2015 مبلغ 8.9 ميليارد دلار از ايران نفت و گاز خريده که اين رقم نسبت به سال گذشته 13 درصد کاهش داشته است.

به گفته وي علت کاهش خريد نفت از ايران، کاهش قيمت جهاني نفت نسبت به سال گذشته و در همين بازه (آوريل تا مارس) بوده است. رالهان درباره‌ تهاتر کالا با نفت بين دو کشور هند و ايران بيان کرد: هند 4.2 ميليارد دلار کالا از جمله شکر، غلات، دارو و ... به ايران ارسال کرده است.

رييس فدراسيون صادرات هند در ادامه درباره‌ سرمايه‌گذاري هندي‌ها در بندر چابهار اظهار کرد: بندر چابهار براي هند از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، به دليل اين‌که اين کشور فقط قصد تجارت با ايران را ندارد بلکه خواهان تجارت با افغانستان و آسياي مرکزي نيز هست.

وي‌ افزود: علت تاخير در پيشبرد تعهدات هند در بندر چابهار تغييراتي بوده که در دولت هند اتفاق افتاده است اما اکنون دولت هند تلاش دارد 100 ميليون دلار به اين پروژه اختصاص دهد و به دنبال فرصتي براي اجراي تعهداتش است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي