جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5119

 جزئيات اعطاي ششمين جايزه دكتر علي‌محمدي به رساله‌هاي برتر فيزيک 

 به گزارش آفرينش، ششمين جايزه علي‌محمدي به رساله‌هاي برگزيده دکتري فيزيک که طي سال‌هاي 1392 تا 1394 مرحلة دفاع را گذراند‌ه‌اند، اعطا خواهد شد.پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي با همکاري انجمن فيزيک ايران از سال 1390 به رساله‌هاي برتر دکتري فيزيک که در داخل کشور تهيه شده باشند جايزه‌اي به نام «جايزه عليمحمدي» اعطا مي‌کند.

اين جايزه به پاس خدمات علمي و دانشگاهي شهيد دکتر مسعود علي‎محمدي استاد فقيد دانشگاه تهران و نخستين دانش‌آموخت? دکتري فيزيکِ داخل کشور از جمله نقش مؤثر او در زيرساخت علمي پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي و تلاش‌هاي وي براي برپايي تحصيلات تکميلي در ايران، به نام او نامگذاري شده است.

براي ورود به مرحلة داوري، لازم است کارهاي پژوهشي انجام شده در دوره دکتري و رساله حاصل از آن به تشخيصِ حداقل سه عضو هيات علمي استاديار به بالا که استاد راهنماي رساله دکتري نيز يکي از آنان است به عنوان "رسالة ممتاز" شناخته شده باشد.

نامزدي هر شرکت‌کننده بايد کتباً توسط استاد راهنما با ذکر اطلاعات مربوط به متقاضي، دلايل، مستندات و مقالات مستخرج از پايان نامه و همچنين نام و نشاني حداقل دو عضو هيأت علميِ ديگر که مي‌توانند مؤيد نامزدي رسالة مربوطه باشند اعلام شود. مدارک و مستندات متقاضيان لازم است تا تاريخ 20 اسفند 1394 در قسمت فرم ثبت‌نام بارگذاري شود.

کميته داوران پس از بررسي مدارک ارسالي و استفاده از نظرات مشاوران علمي، رساله‌هاي برتر را انتخاب خواهد کرد. جايزه در مراسم افتتاحيه بيست وسومين کنفرانس بهاره فيزيک پژوهشگاه اعطا خواهد شد.

نگاهي گذرا به كارنامه علمي پژوهشي دكتر علي‌محمدي

دکتر مسعود علي‌محمدي، استاد پايه 22 فيزيک دانشگاه تهران 22 دي ماه 1388 هنگام خروج از منزل خود در اثر انفجار بمبي کنترل از راه دور که در يک موتورسيکلت به فاصله يک متري از در ورودي منزل به يک درخت بسته شده بود، به شهادت رسيد. دكتر علي‎محمدي که متولد سوم شهريور ماه 1338 بود، پس از اخذ ديپلم از دبيرستان شهريار قلهک در سال 56، تحصيلات کارشناسي خود را در رشته فيزيک در دانشگاه شيراز آغاز کرد و پس از فارغ‌التحصيلي در سال 64 در دوره کارشناسي ارشد فيزيک دانشگاه صنعتي شريف پذيرفته شد.

وي در سال 67 تحصيلات خود را در نخستين دوره دکتري فيزيک نظري دانشگاه صنعتي شريف پي گرفت و در مهر ماه سال 71 به عنوان نخستين دانش‌آموخته دکتري فيزيک داخل کشور و نخستين دانش‌آموخته دکتري دانشگاه شريف فارغ‌التحصيل شد. موضوع رساله دکتري علي‌محمدي، مدل‌هاي WZNW( از انواع جالب نظريه‌هاي همديس) بر روي سطوح ريسماني با جينس بالا بود. دکتر علي‎محمدي که سالها به عنوان عضو هيات علمي دانشگاه تهران فعاليت داشت چندين سال عضو هيات مميزه دانشگاه تهران، عضو شوراي پرديس علوم و معاون پژوهشي پرديس تا سال 87 بود. دکتر علي‎محمدي در طول سال‌ها فعاليت علمي و تحقيقاتي خود بيش از 80 مقاله در معتبرترين مجلات علمي جهان به چاپ رسانده و در سال 86 در بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي حائز رتبه دوم پژوهش‌هاي بنيادي شده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي