جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5128

 رييس انجمن صرع:
 بيش از800 هزار بيمار صرع در سنين مختلف در کشور وجود دارد 

 رييس انجمن صرع در سي امين همايش عمومي انجمن با بيان اينکه کنترل و درمان اين بيماري در ايران معادل کشورهاي پيشرفته است، اظهار داشت: امکان بروز صرع در تمام سنين از بدو تولد تا زمان مرگ وجود دارد.

به گزارش آفرينش دکتر کورش قره گزلي در سي امين همايش عمومي انجمن صرع ايران در خصوص سن ابتلا به اين بيماري افزود: شايع ترين محدوده سني ابتلا به اين بيماري کودکي و کهنسالي است، ولي اين بيماري در تمام سنين از بدو تولد تا زمان مرگ نيز امکان بروز دارد. به گزارش روابط عمومي انجمن صرع ايران وي در مورد علايم اين بيماري و تشخيص آن گفت: علت بروز بيماري، عارضه در قشر خاکستري مغز است و ممکن است عواملي مانند تومور مغزي ، سکته مغزي، ضربه هاي مغزي و تصادفات و عفونت هاي مغزي نيز باعث بروز اين بيماري شوند.

قره گزلي اظهار کرد: همچنين عوامل ناشناخته ژنتيکي که در ساختار قشر خاکستري مغز، اختلال ساختار و ساختماني ايجاد کند نيز منجر به بروزعوامل تشنجي مي شود.

وي با اشاره به اينکه شايع ترين تظاهر اين بيماري به صورت تشنج و حملات بيهوشي است، گفت: به بيماري صرع مي توانيم به عنوان يک پديده اجتماعي نگاه کنيم و اين پديده اجتماعي معضلاتي به همراه خواهد داشت.

وي افزود: عدم آگاهي از درمان مناسب بيماران، ارتباطات بيمار با اجتماع ، نحوه تحصيل بيمار، چگونگي بهداشت جسمي بيمار و ارتباطات رواني و اجتماعي بيمار با همسر و دوستان از معضلاتي است که به دليل عدم آگاهي خانواده و اجتماع از اين بيماري در کشور وجود دارد.

قره گزلي يادآور شد: در مديريت بيماري صرع بايد خود بيمار و ديگران بيماري را بپذيرند. به بيمار به عنوان معلول که نيازمند ترحم است، يا به عنوان خاطي که در خصوص اين بيماري گناه کار باشد نگاه نکنند؛ زيرا اين بيماري ناخواسته بوده و فرد بيمار نقشي در آن نداشته است.

وي ادامه داد: گاهي يک بيمار در سن کودکي مبتلا به عفونتي در مغز مي شود و اين عفونت عوارضي در پي دارد، که ممکن است تشنج يا صرع باشد و گاهي اوقات نيز ممکن است فرد دچار تومور مغزي شود و عوارض آن را به صورت تشنج تجربه کند؛ به همين دليل مديريت اين عوامل و عوارض جزو مهمترين شاخصه هايي است که در اين همايش به آن پرداخته شده است. وي افزود: عملا کنترل بيماري صرع در کشور معادل کنترل بيماري در کشورهاي پيشرفته در حال انجام است و داروهايي که در ايران براي بيماري صرع در دسترس است و مورد استفاده قرار مي گيرد، همانند شورهاي پيشرفته است. ابزارها و تکنيک هاي مورد استفاده براي تشخيص اين بيماري کاملا در دسترس است و آنچه به عنوان هنر درمان در ايران مي دانيم همانند کشورهاي پيشرفته در حال انجام است.

وي يادآور شد: اکنون بيش از800 هزار بيمار صرع در سنين مختلف در کشور وجود دارد.

در همايش نيم روزه با عنوان 'چگونه صرع را مديريت کنيم' ، مطالبي در خصوص زندگي روزمره با صرع، خانواده و فرد مبتلا به صرع ، مراقبت و بهداشت دهان و دندان و نيز نقش فرد مبتلا به صرع در ارتقاء کيفيت زندگي خود از سوي متخصصان و اساتيد دانشگاهي مطرح شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي