جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5133

 صالحي در اجلاس پاگواش:
 توافق هسته‌اي رويکردي جديد در نظام بين‌الملل را معرفي مي‌کند 

 رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: ايستادگي ايران باعث شد در مذاکرات اخير جمهوري اسلامي ايران و گروه 1+5 رويکرد تقابل و منازعه غرب به آرامي جاي خود را به تعامل و گفت‌وگو بدهد.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، دکتر علي‌اکبر صالحي در اجلاس پاگواش در شهر ناکازاکي ژاپن به ادعاهاي مطرح شده از سوي غربي‌ها بر ضد برنامه صلح‌آميز هسته‌اي کشورمان در سال‌هاي گذشته و مراحل اوليه مذاكرات مربوط به آن اشاره کرد و افزود: آمريکا سعي کرد همه گزينه‌هاي ممکن را عليه ما به کار گيرد و البته به نتيجه مطلوب نرسيد.

او گفت: آمريکا در نهايت در سال 2011 و در جريان ميانجي‌گري‌هاي سلطان عمان بود که با رويکردي عمل‌گرايانه نحوه مواجهه‌اش با موضوع هسته‌اي ايران را کم کم تغيير داد و از سياست "غني‌سازي صفر" دست کشيد.

صالحي اضافه کرد: اين تغيير رفتار با عزم دولت آقاي روحاني که در سال 2013 برسرکار آمده بود مواجه شد و در نهايت به توافقي انجاميد که در 26 مهرماه مورد تصويب دو طرف قرار گرفت و اجراي آن احتمالا از اوايل دي‌ماه (اواخر ماه دسامبر) آغاز خواهد شد. رييس سازمان انرژي اتمي افزود: بر اساس برجام جمهوري اسلامي ايران به عنوان کشوري داراي برنامه صلح‌آميز هسته‌اي، شامل چرخه کامل سوخت و حق غني‌سازي شناخته شده است و زيرساخت‌هاي هسته‌اي حفظ خواهد شد که البته به عنوان نشانه‌اي از اعتمادسازي، ايران هم برخي محدوديت‌هاي زمان‌دار را براي برنامه هسته‌اي خود پذيرفت. صالحي با اشاره به استقبال جهاني از نتيجه مذاکرات هسته‌اي ايران با 1+5 خاطرنشان کرد: اين دستاورد يک برنامه و رويکرد جديد در نظام سياسي بين‌الملل را معرفي مي‌کند.

او گفت: در اين رويکرد در حال ظهور، قدرت منطق بر منطقِ قدرت غلبه مي‌کند و حقوق ذاتي ملت‌ها بر منويات سياستمدراراني که متعقدند "حق با قدرت است" برتري يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي