جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5134

 جزئيات جديد برنامه اکتشافي ايران در شمال کشور 

 قرارداد حفاري اکتشافي در منطقه صوفيکم استان گلستان بين مديران عامل شرکت نفت خزر و شرکت ملي حفاري ايران به امضا رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت ملي نفت ايران، قرارداد حفاري اکتشافي در منطقه صوفيکم استان گلستان بين مديران عامل شرکت نفت خزر و شرکت ملي حفاري ايران به امضا رسيد.

علي اصولي، مديرعامل شرکت نفت خزر در مراسم امضاي اين قرارداد گفت: علي رغم انجام فعاليت هاي اکتشافي و مطالعاتي متعدد قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در استان گلستان، هيچ گاه نتيجه لازم به دست نيامده است.

وي افزود: در استان گيلان هم اين موضوع صدق مي کند و ما در گذشته چند چاه اکتشافي در مازندران در شهرهايي مانند محمود آباد و بابلسر حفر کرده‌ايم، ولي به نتيجه نرسيديم. در حاشيه درياي خزر نيز اين روند صورت گرفت.

اصولي گفت: اکنون با افتخار اعلام مي کنيم پس از تاسيس شرکت نفت خزر مطالعات بسيار خوبي در اين حوزه انجام شد و به نتايج خوبي در حوزه خزر جنوبي رسيد و نهايتا منتج به کشف ميدان سردار جنگل شد.

وي با تاکيد بر مطالعات گسترده شرکت نفت خزر در حوزه استان گلستان گفت: مطالعاتي که در گذشته در اين استان انجام شده بود مورد بازبيني و بازنگري جديد قرار گرفته است و با مجوز شرکت ملي نفت ايران با وجود محدوديت مالي، مطالعات تکميلي و لرزه نگاري 2 بعدي فشرده در مرز ايران و ترکمنستان انجام شد.

اصولي نتايج مطالعات جديد را اميدوار کننده دانست و افزود: بعد از بررسي نتايج اين مطالعات، بحث حفاري اکتشافي در دستور کار شرکت نفت خزر قرار گرفت.

مديرعامل شرکت نفت خزر توضيح داد: احداث جاده دسترسي و محوطه چاه اکتشافي صوفيکم در گذشته طي مناقصه اي به پيمانکار واگذار شده است و هم اکنون در مراحل نهايي قراردارد.

وي افزود: عمق اين چاه بين 2200 تا 2400 متر است و اميدواريم دکل حفاري شرکت ملي حفاري ايران در اولين فرصت به محل منتقل شده و در آن جا مستقر شود و عمليات حفاري تا پايان سال به اتمام رسد.

اصولي در تشريح دلايل انتخاب اين منطقه براي حفاري گفت: 6 ساختار با پتانسيل مناسب در آن ميدان شناسايي شده اما اين ساختار با توجه به محدوديت هاي منابع، اولويت ميادين لب مرزي و احتمال مشترک بودن اين ميدان با کشور ترکمنستان انتخاب
شد.

حيدر بهمني، مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران نيز با تاکيد بر سوابق طولاني و حرفه اي شرکت ملي حفاري ايران در زمينه حفاري گفت: پيش از انقلاب طي 50 سال، حدود 1100 حلقه چاه در کشور حفاري شده بود، اما شرکت ملي حفاري ايران توانست پس از انقلاب 3850 حلقه چاه حفر کند که شامل 500 حلقه چاه دريايي و 130 حلقه چاه اکتشافي مي شد.

وي سياست اين شرکت را حمايت از شرکت هاي خصوصي فعال در اين صنعت دانست و گفت: حضور شرکت ملي حفاري ايران سبب گرم شدن مناقصات حفاري مي‌شود. بهمني با قدرداني از تلاش همکارانش افزود: همکاران ما در شرايط نامناسب تحريم، تلاش خود را متوقف نکرده اند و ما هم اکنون با 75 دستگاه حفاري و سابقه فعاليت در 12 استان، اميدواريم حفاري اين چاه را حتي زودتر از برنامه به پايان برسانيم.

وي در پايان ابراز اميدواري کرد تا انتهاي آبان ماه عمليات انتقال دکل حفاري به اين منطقه انجام شود.

اين گزارش اضافه مي کند در سال هاي 1335 تا 1343 در منطقه شمال کشور در استان هاي گلستان و گيلان و مازندران تعداد 16 حلقه چاه در مناطق ساحلي حفاري شده است که 11 حلقه چاه مربوط به استان گلستان است. آخرين حفاري در استان گلستان بيش چهل سال پيش در منطقه قزل تپه بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي