جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5142

 خبــر 

 سران 7 کشور به اجلاس گازي تهران مي آيند

مدير امور اوپک و روابط با مجامع انرژي وزارت نفت از حضور سران 6 کشور عضو مجمع کشورهاي صادرکننده گاز و يک رئيس جمهوري از کشورهاي دوست غير عضو مجمع در سومين اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز خبر داد.

تهران در حالي خود را براي برگزاري سومين اجلاس و هفدهمين نشست وزارتي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز آماده مي کند که تا پيش از روي کار آمدن دولت يازدهم، ايران به عنوان موسس اين مجمع هيچ نقشي در آن نداشت و تنها به عنوان يک عضو اصلي در آن فعاليت مي کرد اينک اما ايران علاوه براي اين که سمت دبيرکلي اين مجمع را در اختيار دارد ميزبان سومين نشست سران نيز است.

دکتر مهدي عسلي در آستانه اين اجلاس در گفتگو با شانا ضمن تشريح فعاليتهاي اين مجمع عنوان کرد: اعضاي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز 45 درصد از تجارت جهاني گاز را در اختيار دارند و نقش آن با نقش اوپک در بازار برابري مي کند.

خط لوله تامين خوراک پالايشگاه ستاره خليج فارس راه اندازي شد

مديرعامل پالايشگاه ستاره خليج فارس از راه اندازي خط لوله 388 کيلومتري تامين خوراک اين پالايشگاه خبر داد.

به گزارش ايلنا، احمد اديب با اشاره به راه اندازي خط لوله 388 کيلومتري خوراک ميعانات گازي از عسلويه به سايت پالايشگاه گفت: با توجه به وجود مشکلات در ذخيره سازي ميعانات گازي در پارس جنوبي به دستور وزير نفت اين خط لوله با ظرفيت ذخيره سازي حدود يک ميليون و 400 هزار بشکه راه اندازي شده است.

اديب ادامه داد: اگر اين خط لوله راه اندازي نمي‌شد به اجبار بايد فازهاي 9 و 10 پارس جنوبي تعطيل مي‌شد که در اين صورت ناخواسته با بحران گازي در کشور مواجه مي‌شديم. مديرعامل شرکت نفت ستاره خليج فارس گفت: با حضور وزير نفت در پالايشگاه ستاره خليج فارس در هفته‌هاي آتي خط لوله خوراک و پروژه آبگير اين پالايشگاه به صورت رسمي افتتاح مي‌شود.

اديب با اشاره به استفاده پالايشگاه‌هاي تهران و اصفهان از ميعانات گازي پارس جنوبي گفت: با همکاري شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران تاکنون بيش از 200 هزار بشکه از ميعانات ذخيره شده در خط لوله خوراک پالايشگاه ستاره خليج فارس به اين دو پالايشگاه ارسال يا از طريق بورس انرژي به فروش رفته است، ضمن آنکه هم اکنون توان ذخير سازي يک ميليون بشکه ديگر ميعانات گازي در مخازن اين پالايشگاه وجود دارد.

پالايشگاه ستاره خليج فارس طي يک دهه از عمر خود فراز و نشيبهاي زيادي را طي کرده است، عامل اصلي اين تأخير‌ها غلبه نگاه سياسي بر مسائل اجرايي در ادواري از توسعه طرح بوده است، که خوشبختانه در دولت جديد، مسير اوليه اجراي طرح هموار شده و عمليات با سرعت و کيفيت مطلوب به پيش مي‌رود. درحال حاضر براي ساخت اين پالايشگاه از بهترين متخصصان نفت و گاز کشور بهره گيري شده و بازرسان بين المللي همواره به طور مستمر بر خريد‌ها و نحوه ساخت نظارت مي‌کنند. با راه اندازي کامل فاز نخست اين پالايشگاه، تامين بنزين مورد نياز کشور تا پايان سال، خودکفايي در توليد اين محصول راهبردي محقق مي‌شود.

براساس برنامه ريزي ارائه شده به وزارت نفت، پس از راه اندازي فاز نخست اين طرح، فازهاي دوم و سوم اين پالايشگاه نيز زود‌تر از زمان اعلام شده در فواصل چهار ماهه در مدار توليد قرار خواهد گرفت.

پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس به عنوان نخستين پالايشگاه طراحي شده بر اساس خوراک ميعانات گازي شامل واحدهاي تقطير، تصفيه گاز مايع، تبديل کاتاليستي، تصفيه نفتا، ايزومريزاسيون، تصفيه نفت سفيد و نفت گاز با هدف توليد بنزين، گازوييل، گاز مايع و سوخت جت در کنار پالايشگاه فعلي بندرعباس در حال ساخت است. خوراک مورد نياز اين پالايشگاه از طريق يک خط لوله به طول بيش از 388 کيلومتر از منطقه گازي پارس جنوبي تأمين خواهد شد.

کشف يک مخزن جديد براي ذخيره‌ سازي گاز در ايران

مدير عامل شرکت نفت خزر با اشاره به شناسايي مخزن قزل تپه در استان گلستان، اعلام کرد: به زودي حفاري اولين چاه اکتشافي اين مخزن به منظور تکميل مطالعات ذخيره سازي گاز آغاز خواهد شد. به گزارش مهر، علي اصولي درباره جزئيات طرح جديد ذخيره‌سازي گاز طبيعي در شمال کشور، گفت: پروژه احتمال ذخيره سازي گاز طبيعي در در ساختار قزل تپه استان گلستان با همکاري شرکت نفت خزر و شرکت ذخيره سازي گاز ايران در حال بررسي است. مدير عامل شرکت نفت خزر با اعلام اينکه در طول چند سال اخير مطالعات امکان سنجي ذخيره سازي گاز طبيعي در ساختار قزل تپه استان گلستان با همکاري دانشگاه‌هاي صنعتي امير کبير و تهران انجام شده است، تصريح کرد: مطالعه مخازن زيرزميني به ويژه مخازن تخليه شده هيدروکربوري با هدف ذخيره سازي گاز طبيعي و استفاده از گاز ذخيره شده در فصول سرد سال يکي از سياست هاي انرژي کشور است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه ساختار طاقديسي قزل تپه در منتهي اليه غرب استان گلستان قرار گرفته است، اظهار داشت: مخزن قزل تپه از ذخيره قابل توجه گاز طبيعي برخوردار نيست و يکي از مناسب ترين مخازن زير زميني به منظور ذخيره سازي گاز طبيعي به شمار مي رود.

وي با يادآوري اينکه وجود گاز درجاي کم در اين ساختار طاقديسي و غير اقتصادي بودن استخراج گاز از آن، موجب شده است تا مطالعه امکان سنجي ذخيره سازي گاز در اين ساختار در دستور کار قرار گيرد، تاکيد کرد: به زودي عمليات حفاري با نگاه اکتشافي و ذخيره اي گاز طبيعي در مخزن قزل تپه استان گلستان انجام خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي