جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5155

 معادلات انرژي 

جزئيات فروش نفت به انگليس و فرانسه

معاون وزير نفت با اشاره به توافق انجام شده با انگليس و فرانسه براي آغاز صادرات نفت به اين دو کشور، گفت: به محض لغو تحريم‌ها، فروش نفت از طريق شرکت‌ها به انگليس و فرانسه از سرگرفته خواهد شد.

رکن الدين جوادي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت از سرگيري صادرات نفت ايران به کشورهاي انگليس و فرانسه، گفت: با برخي از شرکت‌هاي انگليسي و فرانسوي به منظور صادرات نفت به اين دو کشور انگليس توافق‌هايي انجام شده است.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه شرکت‌هاي نفتي فرانسوي و انگليسي علاقه مند به خريد نفت خام از ايران در دوران پساتحريم هستند، تصريح کرد: از اين رو به محض لغو تحريم‌ها، فروش نفت از طريق شرکت‌ها به اين دو کشور از سر گرفته خواهد شد.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در پاسخ به پرسش مهر مبني بر اينکه صادرات نفت به انگليس و فرانسه صرفا از طريق شرکت‌هاي شل و توتال انجام مي‌شود؟ اظهار داشت: علاوه بر شرکت‌هاي شل و توتال، ساير شرکت‌هاي اروپايي هم به منظور انتقال و صادرات نفت خام ايران به انگليس و فرانسه اعلام آمادگي کرده و مذاکراتي در اين باره انجام شده است.

اين مقام مسئول اخيرا در خصوص امضاي قراردادهاي جديد فروش نفت خام ايران به شرکت‌هاي شل انگليس و توتال فرانسه، بيان کرده است: شرکت ملي نفت تاکنون با همه خريداران و مشتريان سنتي خود مذاکره داشته است و محدوديتي به منظور از سرگيري فروش نفت و امضاي قراردادهاي جديد نفتي با شل و توتال و ساير شرکت‌هاي نفتي وجود ندارد.

خط لوله صلح به عمان مي‌رود

معاون وزير نفت با اشاره به درخواست عراق براي خريد LNG، از ايجاد انشعابي 48 اينچي از خط لوله هفتم سراسري (خط صلح) به منظور صادرات گاز به عمان خبر داد.

حميدرضا عراقي در گفتگو با مهر در تشريح برنامه هاي جديد افزايش صادرات گاز ايران، گفت: مذاکرات نهايي با عمان به منظور امضاي قرارداد فروش گاز در حال انجام است و قرار است گاز ايران از مسير پايانه جاسک به عمان صادر شود.

معاون وزير نفت با اشاره به ايجاد انشعابي 48 اينچي از خط لوله صلح (خط لوله هفتم سراسري) به پايانه جاسک، اظهار داشت: پس از ساخت خطو لوله خشکي، ادامه خط لوله در بستر خليج فارس احداث و گاز به عمان انتقال داده خواهد شد.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با تاکيد بر اينکه مسئوليت ساخت خط لوله گاز خشکي به شرکت گاز واگذار شده است، تصريح کرد: در صورت توافق نهايي و امضاي قرارداد، ساخت خط لوله به اين کشور عربي آغاز خواهد شد.

اين مقام مسئول همچنين درباره زمان بندي جديد صادرات گاز به عراق، توضيح داد: هم اکنون قراردادهايي براي صادرات گاز به عراق از دو مسير بغداد و بصره امضا شده است.

وي با اشاره به درخواست اخير عراق به منظور واردات گاز از ايران در قالب محموله هاي LNG، گفت: از مسير دريايي امکان انتقال LNG ايران به بصره وجود دارد و از اين رو صادرات گاز ايران به عراق از دو مسير خط لوله و LNG امکان پذير است.

عراقي با اعلام اينکه صادرات گاز طبيعي ايران با عراق از ابتداي فروردين ‌ماه سال آينده آغاز خواهد شد، تصريح کرد: هم اکنون ساخت خطوط لوله و تاسيسات لازم براي انتقال گاز به عراق در خاک ايران ساخته شده و در مدار بهره برداري قرار دارد.معاون وزير نفت با بيان اينکه صادرات گاز به عراق از بهار سال آينده ابتدا با تحويل روزانه 7 ميليون مترمکعب گاز آغاز مي شود، تاکيد کرد: در نهايت ميزان عرضه گاز به اين کشور همسايه به 13 ميليون مترمکعب و در نهايت تا سقف 25 ميليون مترمکعب در روز قابل افزايش است.

عضو کميسيون انرژي مجلس :

افزايش بهاي بنزين با استفاده از کارت جايگاهها وجه قانوني ندارد

عضو کميسيون انرژي مجلس با تاکيد بر اين‌که افزايش قيمت بنزين در صورت استفاده از کارت سوخت جايگاه داران کاملا غير قانوني گفت: دولت نمي تواند سليقه اي عمل کند.سيد حسين دهدشتي در گفت‌وگو با تسنيم، با بيان اينکه موضوع افزايش قيمت بنزين در صورت استفاده از کارت سوخت جايگاه دارن کاملا غير قانوني است، افزود: افزايش نرخ سوخت کارت سوخت جايگاه دارن غير منطقي است بايد طبق قانون صورت بگيرد و دولت نمي تواند سليقه اي عمل کند.

وي ادامه داد:تاکنون موضوعي در مورد افزايش قيمت کارت سوخت جايگاه داران به کميسيون انرژي مجلس ارائه نشده است .

وي اظهار داشت : در عين حال استفاده از کارت سوخت باعث مي شود آمار و اطلاعات مناسبي درباره ميزان و نحوه مصرف بنزين خودروهاي شخصي و عمومي در اختيار دولت قرار گيرد و از قاچاق نيز جلوگيري مي شود.

دهدشتي با اشاره به اينکه مردم با مراجعه به جايگاه هاي عرضه سوخت با استفاده از کارت سوخت جايگاه داران سوخت گيري مي کنند،افزود:در اين حالت، مردم انگيزه اي براي استفاده از کارت سوخت خودروي خود نخواهند داشت و به تدريج استفاده از کارت سوخت در آينده کاهش مي يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي