جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2764

 تازه هاي علم 


روکش نانويي براي شيشه هاي خودرو ساخته شد 

شرکت پرسنتا يوروپ، بااستفاده از فناوري نانو، براي شيشه خودروها يک نوع روکش نانويي ويژه تهيه کرده است. گفتني است که اين پوشش به شکلي ساخته شده است که سطوح شيشه ها تنها يک تماس جزئي با ذرات مواد خارجي دارد. اين روکش هاي نانويي، پوششي نازک همراه با سطح ماندگاري بالا ايجاد مي کنند. اين روکش موجب مي شود که مايعات و روغن به آساني از روي شيشه خودرو پاک شود و از باقي ماندن مواد آلوده کنند بر روي شيشه، جلوگيري مي کند. اين روکش همچنين موجب مي شود که گرد و خاک، حشرات، يخ و ديگر آلاينده ها، از روي شيشه جلو خودرو آسان تر زدوده شود و همواره يک ديد شفاف و واضح را براي فردي که رانندگي مي کند فراهم مي کند.
 
رابطه احساس بي عدالتي و افزايش خطر بيماري قلبي
 
کساني که احساس مي کنند در خانه يا اجتماع نسبت به آنها بي انصافي شده است، با خطر بيشتري براي ابتلا به بيماري قلبي روبرو هستند. پژوهشگران دانشگاه کالج لندن نتايج بررسي خود را بر روي   8 هزار تن را منتشر کردند. گفتني است کساني که احساس عميق بي عدالتي مي کنند   55 درصد بيشتر با خطر ابتلا به بيماري قلبي شديد روبرو هستند. احساس بي عدالتي باعث ايجاد عواطف منفي مي شود که تغييرات بيوشيميايي در بدن به دنبال دارد. دکتر رابرتو دو ولگي سرپرست اين تحقيق مي گويد پيام اين تحقيق تلاش براي ترويج انصاف و عدالت در جامعه است. نتايج اين بررسي نشان داد بي انصافي در ديگر جنبه هاي زندگي نيز باعث بالا رفتن خطر ابتلا به بيماري قلبي مي شود. محققان دريافتند هرچه افراد احساس بي عدالتي بيشتري داشته باشند ميزان خطر افزايش مي يابد.
 
افزودن يک ساعت ديگر به روز طول شبانه روز امکانپذير است

دانشمندان در مطالعه اي که به آمادگي انسان ها براي زندگي در مريخ کمک مي کند ثابت کرده اند که افزودن يک ساعت ديگر به طول روز شبانه روز امکان پذير است. به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، محققان براي   12 نفر که قبول کرده بودند   65 روز را درون اتاق هاي فردي بدون پنجره، ساعت و يا هر چيز ديگري که حکايت از تغيير ساعات روز باشد، طول روز را با استفاده از پرتوهاي روشن فلورسنت طولاني تر کردند.  در اين مطالعه دانشمندان از بخش بيماري خواب بيمارستان زنان و بريگهام در بوستون و دانشکده پزشکي هاروارد آهسته آهسته ساعات روشنايي و تاريکي را تغيير دادند. طبق اين مطالعه که در شماره روز دوشنبه گزارش آکادمي ملي علوم منتشر شده است، دانشمندان سپس يک ساعت اضافي روشنايي به ساعات بيداري داوطلبان اضافه کردند. اين داوطلبان که در معرض پالس هاي نور روشن قرار گرفته بودند که  10  برابر روشن تر از روشنايي معمولي اتاق بود، رفته رفته يک ساعت بيشتر بيدار ماندند و عملا شبانه روزشان را به   25 ساعت رساندند. آنان مدت يک ماه اين شبانه روز   25 ساعته را تجربه کردند تا سطح هورمون و درجه حرارت بدنشان با برنامه زمانبندي جديد عادت کند.
 
لاغري خطر ابتلا به سرطان سينه را کاهش مي دهد

زنان جواني که حامل ژن سرطان سينه هستند مي توانند با لاغر شدن احتمال بيماري را در خود کاهش دهند. گفتني است که کاهش وزن معادل پنج کيلوگرم در سنين بين 18 و 30 سالگي احتمال سرطان سينه را تا 65 درصد کاهش مي دهد اما افزايش همين ميزان به وزن بدن بر احتمال ابتلاي زنان به سرطان سينه پيش از چهل سالگي مي افزايد. اين اولين مطالعه اي است که رابطه بين افزايش وزن پيش از دوران يائسگي را با سرطان نشان مي دهد. پيش از اين ارتباط بين افزايش وزن پس از يائسگي و افزايش احتمال سرطان سينه در زنان مشخص شده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش