جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5164

 اجراي تونل بهشت‌آباد و گلاب، مساوي است با خشک‌شدن سفره‌هاي زيرزميني چهار محال و بختياري 

 شهركرد – بهار عبدالغني

عضو کميته ملي کارون گفت: اجراي طرح تونل بهشت‌آباد و گلاب نتيجه‌اي جز خشک شدن سفره‌هاي زيرزميني استان را در پي ندارد. «مهدي پژوهش» با اشاره به اين‌که تاکنون مباحث موافق و مخالف زيادي در خصوص طرح انتقال آب بهشت‌آباد و گلاب مطرح شده است، اظهار کرد: مسئولان استان اصفهان طرح اين تونل‌ها را مؤثرترين راه نجات زاينده‌رود مي‌دانند. وي افزود: مسئولان و مديران استان اصفهان براي جلوگيري از خشک‌شدن سفره‌هاي آب زيرزميني و کشاورزي اين استان طرح راه‌اندازي و احداث تونل بهشت‌آباد و گلاب را در نظر گرفته‌اند. پژوهش با بيان اين‌که طي دو ماه اخير در فصل پاييز که به آب کشاورزي نيازي نيست، آب سد زاينده‌رود هم‌چنان باز است، گفت: حجم زيادي از آب درون سفره‌هاي زيرزميني استان اصفهان رفته و سفره‌هاي زيرزميني خود چهارمحال و بختياري رو به خشکي مي‌روند. عضو هيئت علمي دانشگاه شهرکرد با بيان اين‌که مقرر است تونل انتقال آب بهشت‌آباد در دشت جونقان، شلمزار، شمس‌آباد، شهرکرد و بخشي از دشت سفيددشت - فرادنبه و فرخ‌شهر واقع شود، گفت: بخش عظيمي از آب اين مناطق در استان ما تخليه مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌که گسل‌ها و زون زمين‌شناسي زيادي در محل احداث تونل بهشت‌آباد وجود دارد، خاطرنشان کرد: حفاري در اين مناطق به‌علت تخليه شدن آب درون گسل‌ها و خشک شدن چشمه‌ها مشکلات زيادي را براي منطقه ايجاد مي‌کند. عضو کميته ملي کارون با اشاره به کاهش بارندگي در استان در چند ماه اخير، اظهار کرد: اجراي اين طرح نتيجه‌اي به جز خشک شدن سفره‌هاي زير زميني استان را در پي نخواهد داشت.

پژوهش در ادامه با اشاره به طرح احداث تونل بيرگان در استان، خاطرنشان کرد: مسئولان استان اصفهان مديريت تونل گلاب و بهشت‌آباد را از آن خود مي‌دانند و تونل بيرگان عامل اصلي انتقال آب از سفره‌هاي زيرزميني کوهرنگ به تونل گلاب است بنابراين اصل مديريت و کنترل به عهده خود استان است. وي با اشاره به ضرورت توسعه استان و نيازمندي آن به آب، خاطرنشان کرد: مسئولان استان موظفند در اين زمينه و در راستاي حفظ منابع آبي استان اهتمام ويژه‌اي داشته باشند و به جاي منافع و مصالح شخصي به فکر منافع استان باشند و در برابر موضع‌گيري‌هاي مسئولان اصفهان مقابله کنند. عضو هيئت علمي دانشگاه شهرکرد خاطرنشان کرد: بايد از احداث تونل بهشت‌آباد جلوگيري شود، چون که پيامدي خشکي استان را در پي نخواهد داشت و متأسفانه تا زماني که مسئولان امر به نظرات دقيق کارشناسي و رعايت قوانين تمکين نکنند، اين مشکل به قوت خود باقي مي‌ماند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي