جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5165

 معادلات انرژي 

 بزرگترين پروژه اکتشاف گاز در شمال ايران آغاز شد

پس از توقفي 45 ساله از حفاري آخرين چاه اکتشافي، بزرگترين طرح اکتشاف نفت و گاز در شمال ايران با آغاز عمليات حفاري در منطقه صوفيکم گلستان از امروز آغاز شد.

به گزارش مهر، فرهنگ خطيبي با اشاره به آغاز عمليات حفاري اکتشافي در منطقه صوفيکم گلستان، گفت: در سال 1389 مطالعات فني براي شناسايي ظرفيت‌هاي هيدروکربوري در منطقه صوفيكم در استان گلستان در دستور كار قرار گرفت.

سرپرست شركت نفت خزر با اعلام اينکه شناسايي پتانسيل هاي هيدروکربوري يکي از سياست هاي شرکت ملي نفت ايران در منطقه شمال و شمال شرق کشور است، تصريح کرد: بر اين اساس با انجام 1250 كيلومتر عمليات لرزه نگاري دو بعدي در استان گلستان با هدف بررسي احتمال وجود ذخاير هيدروکربوري، حفاري يك حلقه چاه اكتشافي در منطقه صوفيكم استان گلستان برنامه ريزي و در چارچوب قراردادي به شركت ملي حفاري ايران واگذار شد.

اين مقام مسئول با اعلام اينکه پيش بيني مي شود بعد از گذشت حدود 45 سال از آخرين عمليات حفاري در دشت گرگان، با شروع چرخش مته حفاري اكتشافي در منطقه صوفيكم استان گلستان عمليات حفاري اين چاه در مدت زمان تعيين شده به نتيجه برسد، اظهار داشت: قطعا آغازعمليات حفاري اكتشافي در منطقه صوفيكم استان گلستان را يك تحول بنيادين در اين منطقه به وجود مي آورد.

خطيبي با يادآوري اينکه بيشترين پروژه هاي اكتشافي در جنوب كشور متمركز است، تبيين کرد: طرح اکتشافي صوفيکم ان اولين پروژه اکتشاف در شمال ايران محسوب مي شود كه در حوزه مشترك مرزي ايران و تركمنستان و نزديكي درياي خزر قرار دارد. در همين حال سعيد نظري مدير پروژه حفاري چاه اکتشافي صوفيکم در شرکت ملي حفاري هفته گذشته با بيان اينکه عمليات حفاري يک حلقه چاه اکتشافي در منطقه صوفيکم در استان گلستان کليد مي خورد، گفته بود: هم اکنون دستگاه حفاري سنگين خشکي 56 فتح در اين موقعيت استقرار و پس از انجام تست‌هاي ميداني، آماده شروع عمليات است.

آبان ماه سال جاري شرکت نفت خزر و شرکت ملي حفاري قرارداد حفاري اکتشافي منطقه صوفيکم گلستان را امضا کردند. پيش بيني مي شود نخستين چاه اکتشافي در منطقه صوفيکم استان گلستان تا عمق 2200 تا 2400 متري زمين حفاري شود.

طرح افزايش توليد گاز بدون ساخت پالايشگاه

يک مقام مسئول با اشاره به اجراي طرح خاموش سازي مشعل گاز در پالايشگاه فرآشبند در زاگرس جنوبي، اعلام کرد: با کاهش ارسال گاز به مشعل اين پالايشگاه حدود 1.2ميليون مترمکعب به ظرفيت توليد گاز افزوده مي شود.به گزارش مهر، علي منتصري درباره جزئيات اجراي طرح کاهش اتلاف گاز در مشعل پالايشگاه فراشبند در منطقه زاگرس جنوبي، گفت: به منظور کاهش آلودگي هاي زيست محيطي و جلوگيري از سوزاندن گاز ارسالي به مشعل در پالايشگاه فراشبند، براي نخستين بار سوخت اين پالايشگاه از گازهاي کم فشار تامين شد. مدير فني شرکت بهره برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي با اعلام اين که اجراي اين طرح از دو ماه قبل آغاز شد، تصريح کرد: با اجراي اين پروژه، نتايج پايش انجام گرفته بيانگر کاهش ماهيانه حدود يک ميليون و 200 هزار متر مکعب از گازهاي ارسالي به مشعل است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اين که با کاهش اتلاف گاز در مشعل اين پالايشگاه علاوه بر کاهش آلودگي‌هاي زيست محيطي، سالانه از سوزانده شدن 14 ميليون و 500 هزار مترمکعب به ارزش تقريبي چهار ميليون و 300 هزار دلار جلوگيري مي‌شود، اظهار کرد: با توجه به اين که سوخت مصرفي پالايشگاه فراشبند از طريق گازهاي پرفشار خروجي چاه ها تامين مي شد با هدف کاهش گازهاي ارسالي به مشعل در پالايشگاه فراشبند، موضوع استفاده از گازهاي کم فشار پالايشگاه به عنوان گاز سوخت در دستور کار قرار گرفت.

منتصري همچنين از تهيه شرح نياز و انجام مهندسي پايه طرح پيشگيري از انتشار گازهاي خروجي از واحد احياء گلايکول واحدهاي نم زدايي پالايشگاه فراشبند خبر داد و افزود: به منظور حذف گازهاي آلاينده خروجي از واحد احياء گلايکول واحدهاي نم زدايي پالايشگاه از طريق مشعل سرد، گزينه نصب همزمان کولرهاي هوايي و اجکتور به عنوان يک طرح مورد بررسي قرار گرفت.

عرضه و تقاضاي نفت سال آينده متعادل مي شود

مديرعامل شرکت توتال گفت: روند عرضه و تقاضاي نفت خام از اواسط سال 2016 متعادل مي شود.به گزارش شانا، پاتريک پويان با اشاره به اين که از اواسط سال 2016 ميلادي روند عرضه و تقاضاي نفت خام متعادل خواهد شد، گفت: اين در حالي است که تا آن زمان روند رشد عرضه همچنان از تقاضا بيشتر خواهد بود.

وي با بيان اين که رشد عرضه نفت خام به دليل پروژه‌هايي که از سالهاي 2013 و 2014 آغاز شده بود، تا اواسط سال آينده ادامه خواهد يافت، گفت: تا آن زمان شاهد مازاد عرضه در بازارهاي جهاني خواهيم بود.

مدير عامل شرکت توتال که در حاشيه کنفرانس بين المللي تکنولوژي در صنعت نفت در دوحه سخن مي گفت، افزود: بيشتر پروژه‌هاي توسعه‌اي ميدانهاي نفتي که در سالهاي گذشته آغاز شده اند در سالهاي 2016 و 2017 به بهره برداري خواهند
رسيد. پويان با اشاره به اين که ظرفيت توليد جهاني نفت خام و ميعانات گازي در سال 2015 حدود يک ميليون و 800 هزار بشکه در روز نسبت به سال گذشته رشد داشت که از بيشترين نرخ‌هاي رشد طي دهه گذشته است، تصريح کرد: براين اساس انتظار مي رود نرخ‌ رشد توليد نفت خام و ميعانات گازي به يک ميليون و 200 هزار بشکه در روز در سال آتي کاهش يابد که اين کاهش در توليدکنندگان غيراوپک و بويژه آمريکا و از اواسط سال آينده ميلادي اتفاق خواهد افتاد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي