جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5166

 آيا مي دانيد؟ 

آيا مي دانستيد که.... استراليا داراي بيشترين جمعيت گوسفندان جهان است.

آيا مي دانستيد که.... جليقه هاي ضد گلوله، پلکان مخصوص فرار در مواقع حريق، برف پاک کن شيشه جلو اتومبيل و چاپگرهاي ليزري به وسيله زنان اختراع شده اند.


10 واقعيت شگفت آور و عجيب و غريب درباره موش ها

قسمت دوم

4 – توکسو پلاسما گوندي انگل تک ياخته اي که به طور کامل در چرخه عمر يک گربه و در بدن اين موجود وجود دارد. گربه ها با استفاده از اين انگل به باروري و ادامه نسل ميرسند. اما همين انگل اگر درون بدن يک ميزبان موذي مانند موش که آلوده هم هست وارد شود تغييرات عجيب و غريبي در مغز حيوان به وجود مياورد و در نهايت منجر به مرگ آن مي‌شود. توکسوپلاسموز در بدن 1/3 از جمعيت جهان وجود دارد. بعضا کشنده و خطرناک است. به خصوص براي افرادي که سيستم ايمني ضعيفي دارند و زنان باردار. توکسوپلاسموز به بسياري از بيماري هاي ديگر، از جمله اسکيزوفرني ارتباط دارد.

5 – اما گسترش موش ها در سراسر جهان به طور کامل شامل انواع خوش شانسي هاي محيطي است. آنها مي توانند خودشان را بدون مشکل زيادي با محيط هاي مختلف منطبق کنند. موش مي تواند مانند يک شتر بي آبي را تحمل کند. بدن بسيار مقاومي در برابر سقوط از ارتفاع دارند. آنها مي توانند مقدار زيادي در برابر اشعه هاي مختلف دوام بياورند. زنده ماندن و شنا کردن در طول نيم مايل از ديگر توانايي هاي اين موجود عجيب است. در طول نسل ها، آنها نسبت به سموم مختلف مصونيت خاصي بدست آورده اند.

6 – در حالي که برخي گربه هاي خانگي ممکن است تا حد زيادي توانايي شکار موش را از دست داده باشند، هنوز هم بسياري از موجودات ديگر وجود دارند که موش به عنوان يک جزء اصلي از رژيم غذايي آنها به حساب ميايد. جغدها و بازها، مارها، اعضاي خانواده راسو و بسياري از شکارچيان بزرگ عاشق خوردن موش هستند. بعضي از نژاد هاي سگ نيز در شکار کردن موشها تبحر خاصي دارند. حتي انسانها هم در بعضي نقاط جهان مانند آفريقا و آسياي جنوب شرقي موش را به عنوان يک غذاي لذيذ نوش جان ميکنند. در حالي که ممکن است در بعضي از نقاط هند اين موجود مورد پرستش قرار بگيرد در جاي ديگري به عنوان غذا مصرف ميشود.

7 – بسياري از کشفيات دنياي پزشکي بر اساس آزمايش هايي است که بر روي اين موجودات کوچک انجام ميگيرد. با دستکاري ژنتيکي در بعضي از نژادهاي مختلف آنها را براي استفاده در شناخت داروها و مراحل درمان بيماري هايي مانند ديابت و البته مشکلات ناشي از چاقي و … استفاده ميکنند. به تازگي از موش در مهندسي ژنتيک براي ساخت بافت، پوست و غضروف استفاده شده است که اين بحث بسيار جنجال برانگيز شده است.

8 – براي کساني که از جوندگان مي‌ترسند، موش صحرايي هاي گامبيا مظهري از رعب و وحشت مطلق خواهد بود. شباهت ظاهري اين موش به موش صحرايي نروژ شايد اشتباه برانگيز باشد اما ، نسخه گامبيايي اين حيوان ميتواند تا7 کيلو گرم رشد کند. در آفريقا بومي اين سرزمين، موش را به عنوان گوشت بيشه زار ميخورند اما ماهيت هوشمند و سربزير اين حيوان منجر شده است تا براي شناسايي مين هاي زميني مورد استفاده قرار گيرد. با وجود ظاهر نامطلوب آن، موش صحرايي غول پيکر در واقع کاملا دوستانه است و مواردي مي‌تواند به عنوان يک حيوان خانگي عجيب و غريب مورد استفاده قرار گيرد.

9 – يک جفت موش مي تواند در 5 زايمان 7-15 نوزاد در يک سال بدنيا بياورد و همين نوزادان در حدود 5 هفته اي که باشند خودشان بارور مي شوند. در يک محيط خلاء ، يک جفت موش از لحاظ نظري مي توانند صدها هزار و يا شايد ميليون‌ها فرزندان در يک سال توليد کنند. بايد خدارا شکر کرد که در شرايط عادي ميزان مرگ و مير نوزادان موشها حدود 95 درصد در ابتداي دوران زنديگيشان است.

10 – اما دهمين موضوع جالب درباره موشها اتفاقي است تحت عنوان موش پادشاه که شايد يک اتفاق عجيب و غريب باشد. در جايي موش هاي بسياري از دم به هم مي‌چسبند و در نهايت دمهاي آنها به هم تنيده ميشود. چند نمونه از اين اتفاق در قرون وسطي يافت شده است گرچه اشکالات و شبهات زيادي در اين مورد وجود دارد. بزرگترين پادشاه موش شناخته شده، يک خوشه متشکل از 32 سر موش سياه صحرايي موميايي شده در يک شومينه ميلر در Buchheim، آلمان به سال 1828 که مي توان آن را بر روي صفحه نمايش در موزه Mauritianum در Altenburg، آلمان ديد. از لحاظ تاريخي، موش پادشاه به عنوان يک فال وحشتناک در ارتباط با مرگ و بيماري ديده مي‌شود.

منبع: shegeftiha.com


با گل‌هاي زيبا و عجيب دنيا آشنا شويد

اركيده (Zygopetalum)


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي