جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5167

 اوقات فراغت ندارند؛
 آمار تکان‌دهنده از نزاع خياباني در تهران 

 «نـمـي خـواسـتـم بـکـشـمـش، چـاقـو در شـکـمـش فـرو رفـت و کـشـتــه شـد.» اين‌ها را کسي مي گويد که تصور نمي‌کرد يک درگيري لفظي ساده پاياني به اين تلخي داشته باشد. او حالا در راهروهاي دادگاه، افسوس آن روز را مي‌خورد. حکمش اعدام است و اتهامش، قتل عمدي در يک نزاع خياباني، نزاعي که در يک لحظه رخ داد و او آن روز اگر مي توانست کنترلي بر رفتارش داشته باشد، سرنوشتش جور ديگري رقم مي‌‍خورد.

به گزارش برنا، مدت‌هاست خيابان‌هاي پايتخت هر روزه شاهد نزاع و درگيري است؛ نزاع دو راننده، خريدار و فروشنده، دو عابر، نزاع سر پارک کردن ماشين و حتي درگيري بچه مدرسه‌اي ها با يکديگر، اينها به قصه تکراري شهر تهران تبديل شده‌اند.

دعوا سر موضوعات کم ارزشي که گاه درگيري‌هاي خونين را ترسيم مي‌کنند و يک عمر پشيماني به بار مي‌آورند.

بر اساس آمارهاي پزشکي قانوني کشور روزانه هزار و 600 پرونده نزاع منجر به جرح در اين سازمان تشکيل مي‌شود و اين يعني هر ساعت حدود 66 نفر با هم درگير مي‌شوند.

بر پايه گزارش سازمان پزشکي قانوني، باز هم پايتخت در نزاع و درگيري رکورددار ترين استان بود. به گفته اين آمار مراجعان نزاع در هفت ماه سال جاري 368 هزار و 434 نفر بودند که از اين تعداد مصدوم 255 هزار و 701 نفر مرد و 112 هزار و 733 نفر زن بودند.

در اين مدت استان‌هاي تهران با 63 هزار و 746، خراسان رضوي با 32 هزار و 80 و اصفهان با 26 هزار و 359 نفر بيشترين و استان هاي خراسان جنوبي با دو هزار و 233، ايلام با دو هزار و 240 و سمنان با دو هزار و 933 نفر کمترين آمار مراجعين نزاع را داشته اند.

فحاشي و توهين عامل نزاع و درگيري در شهر است

طبق آمار پليس، 24 درصد از درگيري‌ها و نزاع‌ها به علت توهين کردن افراد به يکديگر است.

موسي صميمي، رئيس سازمان قضائي نيروهاي مسلح و استاد جامعه شناس دانشگاه، گفت: پايين آمدن آستانه تحمل مردم به علت مشکلات معيشتي، فشارهاي اقتصادي و رواني باعث مي‌شود که مردم با جزئي‌ترين مورد تصادف و اختلاف حرکت ناخوشايندي از خود نشان داده و به عبارتي ديگر دست به نزاع و درگيري بزنند.

رئيس سازمان قضائي نيروهاي مسلح استان آذربايجان غربي گفت: متاسفانه استفاده از مشروبات الکلي، قرص‌هاي روانگردان توسط جوانان در بسياري از موارد آن‌ها را مسلوب الاختيار کرده چنانکه در برخي از موارد اين گونه افراد با ايجاد درگيري در خيابان، آرامش جامعه را برهم زده و رعب و وحشت ايجاد مي‌کنند.

وي افزود: خودنمايي و تلاش براي کسب هويت از ديگر دلايلي است که افراد به خصوص جوانان به سمت نزاع و درگيري روي مي‌آورند و آن‌ها با استفاده از قمه و چاقو و ساير سلاح‌هاي سرد حوادث تلخي را رقم مي‌زنند.

به اعتقاد اين استاد دانشگاه، نزاع، خشونت را تشديد مي‌کند و هنگامي که رواج يابد، خطرناک‌تر خواهد شد چون با مشاهده يک صحنه خشن، مردم ياد مي‌گيرند در شرايط مساوي آن را تکرار کنند. چه بسا خانواده‌هايي که براي انتقام‌گيري از افرادي که در نزاع و درگيري عزيزان خود را از دست داده‌اند، به عناوين مختلف سعي کنند انتقام نزديکان خود را بگيرند.

98درصد از درگيري‌ها بر سر پارک اتومبيل است

جعفرباي، رييس اداره پيشگيري از جرم قوه قضاييه، در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامي و حوادث خبرگزاري برنا، گفت: ريشه خشونت يک نوع کاهش نشاط در جامعه و نداشتن شادي لازم است.

وي ادامه داد: انسان‌هايي که باشکست مواجه مي‌شوند و آرزوهاشان به تحقق نمي‌رسد، سعي مي‌کنند تا با نزاع و درگيري روح خود را ارضا کنند و خشونت را جايگزين آرامش مي‌کنند.

رييس اداره پيشگيري از جرم قوه قضاييه شکاف طبقاتي، تبعيض و نابرابري را علت ديگر افزايش خشونت و جرم دانست و عنوان کرد: تنبيه بدني در خانواده و در مدارس موجي از خشونت ايجاد مي‌کند.

باي در ادامه بيان داشت: فيلم‌ها و سريال‌هايي که کودکان، نوجوانان و جوانان تماشا ‌مي‌کنند، روحيه جنگ‌جويي و مبارزه را در آنان تشديد مي‌کند. تماشاي اين نوع فيلم‌ها، در جوانان حساسيت‌زدايي مي‌کند و آن‌ها درگيري و نزاع را امري عادي تلقي مي‌کنند.

وي با بيان اينکه ادبيات در ميزان خشونت بسيار موثر است، اظهار کرد: در گفتمان ما موج مهرباني کم‌تر شده و گرايش به خشونت افزايش يافته است. با شنيدن الفاظ منفي، دريافتي‌هاي ذهن مايوس کننده مي‌شود.

اين مقام مسوول، علت رکورددار بودن پايتخت در امر نزاع و درگيري را تنهايي و غربت دانست و گفت: با اينکه جمعيت در تهران بسيار زياد است ولي روابط عاطفي ميان افراد کم شده است. ارتباط بين فردي در تهران ضعيف است و چون انسان مملوء از احساسات است اين تنهايي و غربت تاثيرات منفي بر روي ذهن و عواطف انسان‌ها مي‌گذارد و خود عامل درگيري مي‌شود.

به گفته باي آلاينده‌هاي بصري، آلودگي صوتي و آلودگي هوا در پايتخت بسيار زياد است و تخريب صوتي از بدن انسان خارج نمي‌شود و به مرور زمان، به فرد فشار روحي و رواني وارد مي‌کند؛ که اين تاثيرات منفي خود را به صورت خشونت، درگيري و نزاع نشان مي‌دهد.

رييس اداره پيشگيري از جرم قوه قضاييه افزود: به گفته محققان و اساتيد دانشگاه‌هاي بزرگ، 98درصد از علت درگيري‌ها بر سر پارک اتوموبيل است. زيرا شهروندان کم طاقت شده‌اند، گذشت و ايثار در مردم کم‌رنگ شده است آستانه تحملشان رو به نزول است. اين‌ها دست به دست يکديگر داده تا مردم بر سر موضاعات کم اهميت با يکديگر درگير شوند و بخاطر کنترل نداشتن روي رفتارشان، ناخواسته عمري پشيماني به بار آورند.

زمينه‌سازي فراغت، مهم‌تر از زمينه‌سازي هسته‌اي است

باي با بيان اينکه اوقات فراغت مردم به شکل مطلوبي سپري نمي‌شود، گفت: امکانات تفريحي در کشور به صورت برابر توزيع نشده است و برخي از مردم نمي‌دانند تعطيلات خود را چگونه سپري کنند. اوقات فراغت بسيار با اهميت است و بيشترين اختراعات از اوقات فراغت مخترعان بوده است.

وي ادامه داد: زمينه‌سازي فراغت مهم‌تر از زمينه‌سازي هسته‌اي است. دولت براي فراغت مردم برنامه‌ريزي دقيقي نداشته است.

رييس اداره پيشگيري از جرم قوه قضاييه در خصوص افزايش جرم گفت: انسان‌ها در زندگي داراي سه زمان اصلي هستند؛ کار، خواب و فراغت. زماني‌که شغلي نداشته باشند و ندانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند دچار ياس و نااميدي مي‌شوند و خشونت در جامعه ترويج پيدا مي‌کند. در نتيجه سامان‌دهي اوقات فراغت اگر به درستي صورت گيرد، ميزان جرم کاهش مي‌يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي