جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5178

 از سرطان قلب چه مي‌دانيد؟  

 
قلب به علت داشتن ماهيت ماهيچه‌اي و غيرچربي و داشتن محافظ غشاي خارجي نمي‌گذارد سرطان و سلول‌هاي سرطاني در درونش رشد کنند. در وقع سرطان قلب وجود دارد اما نادر است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، به طور کلي سرطان، رشد و تکثير سلولي در اندام‌ها و ماهيچه‌هاي بدن است. اما گفته مي‌شود که ماهيچه‌هاي قلب گنجايش کمي براي تکثير و رشد سلولي دارند. اگر زياد راجع به سرطان قلب صحبت به ميان نمي‌آيد به اين دليل است که معمولا سرطان از قلب ناشي نمي‌شود اما مي‌تواند به آنجا کشيده شود.

سرطان قلب تومورهاي سرطاني است که در قلب بوجود مي‌آيد و اغلب از بافت‌هاي نرم بدن ناشي مي‌شود. معمولا سرطان قلب نادر است و بيشتر تومورهاي قلبي غيرسرطاني هستند.

گاهي اوقات سرطان‌هايي مانند سرطان ريه که در نواحي اطراف قلب بوجود مي‌آيد مي تواند پس از مدتي رشد کند و قلب يا نواحي اطراف آن را نيز شامل شود. سرطان مي‌تواند در جاي ديگري در بدن شروع شود و از طريق جريان خون به قلب گسترش يابد.

سرطان‌هاي که ممکن است بر قلب اثر بگذارد از اين مواردند:

سرطان ريه

سرطان سينه

سرطان کليه

سرطان خون

سرطان دستگاه لنفاوي

سرطان پوست

سرطان مي‌تواند از راه‌هاي مختلف بر قلب اثر بگذارد. نوع نادري از سرطان به نام تومور کارسينوئيد هورمون‌هاي را توليد مي‌کند که مي‌تواند به دريچه‌هاي قلب آسيب بزند. علاوه بر اين، برخي درمان‌هاي سرطان همچون شيمي درماني، پرتو درماني و هورمون درماني مي‌تواند باعث بروز مشکلات و اختلالات قلبي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي