جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5178

 تصميم جديد چين براي سوآپ ارزي با ايران 

 
نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران و چين از تصميم دولت چين براي سوآپ ارزي با ايران خبر داد و گفت: سفر رئيس‌ جمهور چين به ايران تقريبا قطعي شده است.مجيدرضا حريري در گفتگو با مهر درباره تصميم دولت چين براي سوآپ ارزي با ايران گفت: سوآپ ارزي يک کار تکنيکال بانکي است که با توجه به تغييراتي که چين در حوزه اقتصادي خود دنبال مي‌کند، قرار است با ايران صورت دهد، اين در شرايطي است که چين به تازگي موفق شده پول ملي خود را جز ارزهاي معتبر دنيا قرار دهد و همانطور که يورو، دلار، فرانک يا ين در بازارهاي دنيا به عنوان ارزهاي معتبر، معامله مي‌شود، يوآن نيز قابليت معامله در بازارهاي دنيا را به عنوان يک ارز معتبر دنيا دارد.

نايب رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين افزود: بر اين اساس، چين ارتباطات خود را با برخي کشورها شروع کرده تا پول ملي خود را با آنها در انجام معاملات تجاري، مبادله کند. در همين رابطه براي بخشي از تجارت با ايران نيز دو مدل ترسيم کرده که يکي از آنها سوآپ ارزي است به نحوي که اين کشور قرارداد سوآپ ارزي با ايران منعقد کند و از يک طرف ارزي بگيرد و از سوي ديگر، براي مبادله با ساير کشورهاي دنيا، يوآن تحويل دهد.

وي تصريح کرد: البته سوآپ ارزي فعلا در حد حرف است و بايد ساز و کارهاي لازم براي عملياتي شدن آن را اجرايي کرد اما به هرحال ورود چين به حوزه سوآپ ارزي، به اين دليل است که اين کشور بعد از تحريم و با توجه به سياست‌هاي خود که روز به روز در حال گسترش است و مي‌خواهد قدرت اقتصادي خود را در دنيا ديکته کند و در مقابل آمريکا و پول ملي آن يعني دلار، بايستد اما تا زماني که سوآپ ارزي در سيستم بانکي ايران جا بيفتد، راه درازي در پيش است.

حريري گفت: سوآپ ارزي مدل‌هاي مختلفي دارد که بايد ديد چين در معاملات و تعاملات آتي خود با ايران، چه مدلي از آن را براي اجرا در دستور کار قرار خواهد داد.

وي در ادامه از قطعي شدن سفر رئيس‌جمهور چين به ايران خبرداد و گفت: سفر رئيس‌ جمهور چين به ايران تقريبا قطعي شده است و اين سفر حتما اتفاق خواهد افتاد، اين در شرايطي است که سفر رئيس جمهور چين به ايران يا اواخر ژانويه يا اوايل آوريل صورت مي گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي