جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5178

 وقايع 

 سردار مهري خبر داد

کاهش شماره‌گذاري خودروهاي صفر

رييس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا از متوقف کردن 23 ميليون خودروي سواري در 9 ماهه امسال خبر داد.

به گزارش ايسنا سردار تقي مهري در نشست خبري خود که در شهرک آزمايش برگزار شد، گفت: در 9 ماهه امسال 23 ميليون خودرو را متوقف کرديم که از اين تعداد حدود دو ميليون دستگاه يا فاقد معاينه فني، يا فاقد برچسب يا دودزا بودند که 9 درصد توقيفي ها را شامل مي شود.

رييس پليس راهور ناجا به عمر مفيد وسايل نقليه هم اشاره کرد و افزود: عمر مفيد ميني بوس ها 15 سال است و 75 درصد آنها فرسوده اند. همچنين عمر مفيد تاکسي ها 10 سال است و 31 درصد آنها فرسوده اند و اتوبوس هاي شهري هم 48 درصد فرسوده هستند.

سهم قابل توجه ناوگان حمل و نقل عمومي در آلودگي هوا

مهري همچنين در ادامه نشست خبري خود به اجراي طرح زمستانه پليس راهور اشاره کرد و افزود: امسال سال پربارشي را در استان‌هاي غربي و شمال غربي کشور داشتيم اما خوشبختانه با اقدامات انجام شده در طرح زمستانه مورد در راه مانده نداشتيم و هماهنگي خوبي نيز ميان دستگاه‌هاي اجرايي و پليس وجود دارد.

وي با اشاره به آمار پزشکي قانوني و کاهش شمار کشته‌شدگان اظهار کرد: در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 331 تن کمتر در حوادث رانندگي کشته شده‌اند البته بايد توجه داشته باشيم که حدود 50 درصد از جان باختگان حوادث رانندگي در بيمارستان و در حين انتقال به بيمارستان جان خود را از دست داده‌اند که در اين خصوص نياز است پيش بيني‌هاي ويژه‌اي انجام شود.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي مهمترين علل حوادث رانندگي را سرعت غيرمجاز و عدم توجه به جلو دانست و گفت: خستگي و خواب آلودگي راننده نيز از مواردي است که منجر به واژگوني خودرو و بروز حوادث مي‌شود.

شماره گذاري بيش از يک ميليون وسيله نقليه در 9 ماهه امسال

مهري همچنين از شماره گذاري بيش از يک ميليون وسيله نقليه در 9 ماهه امسال خبر داد و گفت:‌ از اين تعداد 677 هزار خودرو مربوط به توليد داخل بوده، 41 هزار خودرو خارجي بوده و 336 هزار دستگاه موتورسيکلت نيز شماره‌گذاري شده است.

شمار وسايل نقليه در مرز 30 ميليون

وي همچنين از شماره گذاري بيش از 17 ميليون خودرو خبر داد و گفت: در طول سالهاي گذشته يک ميليون و 823 هزار خودرو نيز اسقاط شده است. همچنين بيش از 10 ميليون موتورسيکلت نيز شماره گذاري شده و حدود يک ميليون خودرو نيز با پلاک غير ايراني در شهر تردد دارد که در مجموع 29 ميليون وسيله نقليه در کشور شماره گذاري شده است.

مهري ادامه داد: از 17 ميليون خودرويي که تا کنون شماره گذاري شده‌اند يک ميليون و 200 هزار دستگاه به سن فرسودگي رسيده‌اند که بايد تمهيدات لازم در خصوص آنان اتخاذ شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش عمر مفيد وسايل ناوگان حمل و نقل عمومي را تشريح کرد و گفت: عمر مفيد تاکسي‌ها 10 سال است و از اين بين 31 درصد تاکسي‌ها فرسوده هستند. عمر مفيد اتوبوس‌هاي بين شهري 15 و اتوبوس‌هاي شهري نيز 10 سال است که از اين ميان 48 درصد آنها به سن فرسودگي رسيده‌اند.

رئيس پليس راهور ناجا افزود: عمر مفيد ميني‌بوس‌ها نيز 15 سال است که 75 درصد آنها فرسوده هستند.

وي همچنين درباره ناوگان حمل و نقل عمومي بين شهري نيز گفت: 43 درصد از خودروهاي ناوگان برون شهري فرسوده بوده و 37 درصد از خودروهاي سواري بين شهري نيز فرسوده هستند.

مهري از مکاتبه پليس با رئيس جمهور درباره خودروهاي فرسوده خبر داد و گفت:‌ در اين خصوص مکاتباتي انجام شده و درخواست کرده‌ايم تا تعيين تکليفي در اين زمينه صورت بگيرد. در حال حاضر نيز پليس در چارچوب مقررات و قوانين اقدامات خود را انجام مي‌دهد.

90 درصد موتورسيکلت‌هاي توليدي کاربراتوري هستند

وي با اشاره به شماره گذاري موتورسيکلت‌ها اظهار کرد: 90 درصد از موتورسيکلت‌هاي توليد شده در کشور کاربراتوري هستند اما اين موتورسيکلت‌ها با مجوز دستگاه‌هاي مربوطه و آنچه که براي پليس صادر مي‌شود شماره گذاري مي‌شوند و تا زماني که در اين مجوزها تغييري صورت نگيرد پليس موظف به شماره گذاري آنها است.

وي افزود: ما پيشنهادي را در چند ماه گذشته براي دستگاه‌هاي دولتي ارسال کرديم تا نسبت به از رده خارج کردن موتورسيکلت‌هاي کاربراتوري و جايگزين کردن آن با موتورسيکلت‌هاي هيبريدي و برقي اقداماتي انجام شود که در اين خصوص بايد برنامه ريزي‌هاي لازم صورت بگيرد.

رئيس پليس راهور ناجا با بيان اينکه حدود 4 تا 5 درصد از موتورسيکلت‌هاي فعلي انژکتوري هستند گفت: موتورسيکلت‌هاي کاربراتوري عمدتا از موتورسيکلت‌هايي هستند که موتورهايشان از کشورهاي چين يا هندوستان وارد شده و در بيش از 270 کارخانه در داخل کشور که مورد تاييد دستگاه‌هاي مربوطه قرار گرفته توليد مي‌شوند.

صدور يک ميليون و 243 هزار گواهينامه جديد

مهري درباره آمار صدور گواهينامه و نمرات منفي نيز اظهار کرد: يک ميليون و 243 هزار گواهينامه جديد در 9 ماهه امسال توسط پليس صادر شده است. در مجموع در 9 ماهه امسال يک ميليون و 672 هزار گواهينامه نيز نمرات منفي از يک تا سي نمره دريافت کرده‌اند که از اين بين 20 هزار گواهينامه بين 20 تا 30 نمره منفي دارد.

وي اضافه کرد: همچنين حدود 9000 گواهي نامه نيز 30 نمره منفي دريافت کرده‌اند که رانندگان داراي اين گواهينامه‌ها حق تردد نخواهند داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي