جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/03/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه (ولادت حضرت زينب كبري(س) گرامي باد) نسخه شماره 2767

  سالانه صورت مي گيرد;
 صادرات 5 ميليون دلار عطر و گلاب از کاشان 

 کاشان - خبرنگار آفرينش
سالانه افزون بر 5 ميليون دلار گلاب، عطر و اسانس از شهرستان کاشان به خارج از کشور صادر مي شود.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان کاشان با اعلام اين خبر گفت: اين ميزان عطر و گلاب و اسانس به کشورهاي حاشيه خليج فارس، اروپا و آمريکا صادر مي شود.
ابراهيم تفرشي افزود: اين ميزان محصول توليدي، در يکهزار و 200 کارگاه توليد مي شود که از اين ميان 20 کارگاه به صورت صنعتي و بقيه به شيوه سنتي در توليد گلاب و عرقيات گياهي فعاليت دارند.
وي، ميزان توليد گلاب، عطر و اسانس در شهرستان کاشان را به ترتيب 7 هزار تن گلاب، 300 کيلوگرم عطر و 30 تن اسانس ذکر کرد.
تفرشي که در آئين گل چيني و گلابگيري در نياسر سخن مي گفت، از قمصر، نياسر و برزک به عنوان سه قطب اصلي توليد گلاب و عرقيات گياهي شهرستان کاشان نام برد و خاطرنشان کرد: شهرستان کاشان به لحاظ سابقه، کيفيت گلاب و عرقيات گياهي و سطح زير کشت گل محمدي، در کشور برترين رتبه را دارد. وي، به امکان استفاده از تفاله خشک شده گل گلابگيري در مصارف مختلف از جمله سوخت معطر اشاره کرد و گفت: هم  اکنون در برخي نقاط، بسته بندي تفاله گل گلابگيري به صورت خشک آغاز شده است.
مدير جهاد کشاورزي کاشان ايجاد صنايع تبديلي و بسته بندي را در نحوه عرضه و تنوع مصرف گل محمدي و گلاب حياتي دانست و خواستار سرمايه گذاري بخش خصوصي در اين زمينه شد. وي، سطح زير کشت گل محمدي در کاشان را يکهزار و 160 هکتار ذکر کرد و گفت: ميانگين برداشت گل محمدي در هر هکتار 4/2 تن است که در صورت انجام آموزش هاي ترويجي و رعايت نکات فني از سوي گلکاران، اين ميزان مي تواند تا 6 تن در هر هکتار افزايش يابد. تفرشي يادآور شد: هم اکنون درآمد 4 هزار و پانصد خانوار اين شهرستان از طريق توليد گل و گلاب و عرقيات گياهي تامين مي شود. گفتني است فصل برداشت گل محمدي و گلابگيري که از اوايل ارديبهشت ماه در اين شهرستان آغاز شده تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش