جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181

 ميـز خبـر 

 رئيس کارگروه روانشناسي؛

رشته مشاوره از کنکور 95 حذف شد

رئيس کارگروه روانشناسي شوراي تحول از حذف رشته مشاوره در مقطع کارشناسي خبر داد و گفت: در کنکور سال 95 اين رشته حذف شد و فقط دانشگاه فرهنگيان اين رشته را ارايه مي دهد. علي فتحي آشتياني در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حذف رشته کارشناسي مشاوره گفت: براساس مصوبه کارگروه روانشناسي شوراي تحول علوم انساني، دوره کارشناسي مشاوره همانند ساير گرايش هاي روانشناسي مثل کارشناسي روانشناسي باليني، کارشناسي روانشناسي صنعتي سازماني، کارشناسي روانشناسي عمومي و ... در هم ادغام شده و همه دانشجويان ملزم هستند يک برنامه و آن هم کارشناسي روانشناسي بدون گرايش را در مقطع کارشناسي بگذرانند.

وي ادامه داد: رشته مشاره با توجه به اينکه همپوشاني زيادي با روانشناسي دارد و همان کارهايي را انجام مي دهد که روانشناسان انجام مي دهند، کارگروه تصميم گرفت همه دانشجويان در مقطع کارشناسي، دوره روانشناسي بدون گرايش را طي کنند.

رئيس کارگروه روانشناسي شوراي تحول افزود: سپس دانشجويان در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري، در چهار رشته مشاوره خانواده، شغلي، مدرسه و توانبخشي که درحال حاضر وجود دارد ادامه تحصيل دهند.

وي با اشاره به دلايل حذف رشته کارشناسي مشاوره گفت: اين رشته به چند دليل با روانشناسي ادغام شده است، اول اينکه ما در هيج جاي دنيا کارشناسي مشاوره نداريم فقط در برخي از جاها مانند کليساها و فقط براي کساني که قصد دارند مشاوره ارايه بدهند، يک دوره کارشناسي مشاوره برگزار مي شود. فتحي آشتياني ادامه داد: دانشگاه‌هاي برتر دنيا هيچ کدام کارشناسي مشاوره ندارند، نکته دوم اينکه محتواي مشاور چون متاثر از روانشناسي است و افرادي که مي خواهند مشاوره بدهند، بايد با روانشناسي آشنا باشند بنابراين تصميم کارگروه بر اين شد که در مقطع کارشناسي فقط رشته روانشناسي ارايه شود.

وي تصريح کرد: از همين رو در کنکور سال 95 کارشناسي مشاوره حذف شد و تنها جايي که کارشناسي مشاوره و راهنمايي را دارد، دانشگاه فرهنگيان است که براي وزارت آموزش و پرورش کارشناس مشاوره و راهنمايي تربيت مي کند.

وي خاطرنشان کرد: البته اين دانشگاه استثناء است و اين رشته در ساير دانشگاه‌هاي دولتي، پيام نور و آزاد حذف شده و دانشجويان که مي خواهند، مشاوره بخوانند بايد اول کارشناسي روانشناسي را طي کنند و در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري اين رشته را دنبال کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي