جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181

 مخترع Copy/Paste چه کسي بود؟ 

 
تسلر در بين سال‌هاي 1973 تا 1976 بر روي برنامه‌ريزي سيستم Smalltalk-76 کار مي‌کرد. در آن زمان او راه‌حلي براي ذخيره‌سازي متن‌ها بر روي حافظه‌ي داخلي کامپيوتر (کپي يا کات) و سپس انتقال آن به‌جاي ديگري (پيست) پيدا کرد.

ديجياتو - ازآنجايي‌که در حال خواندن اين مقاله هستيد، قطعا طرز کار با کامپيوتر يا موبايل را مي‌دانيد. درنتيجه حتي اگر کمترين ميزان دانش در زمينه‌ي کار با کامپيوتر را داشته باشيد، حتما با اصطلاحات «کپي» (Copy)، «کات» (Cut) و «پيست» (Paste) آشنا خواهيد بود.

کپي/پيست يکي از رايج‌ترين دستورات در سيستم‌هاي عامل مختلف است که همه‌ي ما به‌صورت روزانه با آن سر و کار داريم. شايد اين دستور، خيلي ساده و ناچيز به نظر آيد ولي تصور کنيد اگر در دنياي پيچيده‌ي امروز، امکان کپي/پيست وجود نداشت، چقدر تايپ کردن و به خاطر سپردن مطالب بيش‌تر مي‌شد.

حال که ارزش اين دستور ساده ولي حياتي را متوجه شديم، بهتر است از «لري تسلر» (Larry Tesler) تشکر کنيم. تسلر توانست عنوان «مخترع دستورهاي Cut، Copy و Paste» را به خود اختصاص دهد. او يکي از مهندس‌هاي نخبه در Xerox PARC (مرکز تحقيق و توسعه در ايالت کاليفرنيا) در دهه‌ي هفتاد ميلادي بود. در آن زمان، کامپيوترهاي خانگي تنها در حد يک ايده بودند و کسي فکر نمي‌کرد که روزي به واقعيت تبديل شوند.

تسلر در بين سال‌هاي 1973 تا 1976 بر روي برنامه‌ريزي سيستم Smalltalk-76 کار مي‌کرد. در آن زمان او راه‌حلي براي ذخيره‌سازي متن‌ها بر روي حافظه‌ي داخلي کامپيوتر (کپي يا کات) و سپس انتقال آن به‌جاي ديگري (پيست) پيدا کرد. لغات Cut، Copy و Paste هم از اصلاحات کتاب‌هاي چاپي برداشته شده‌اند؛ جايي که واقعا لغات با قيچي بريده (Cut) و بر روي کاغذ ديگري چسبانده (Paste) مي‌شدند.

تسلر پس از Xerox PARC، به‌عنوان کارشناس کامپيوتر در شرکت اپل استخدام شد و بعد از آن‌هم، با کار بر روي زيست‌فناوري (Biotechnology)، توانست سمت معاون ارشد را در آمازون و ياهو به دست آورد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي