جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181

 خبرپزشكي 

 از هر 200 فرد شاغل يک نفر مبتلا به صرع

داريوش نسبي تهراني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري فارس اظهارداشت: افراد مبتلا به بيماري صرع نسبت به ديگران در برابر حوادث آسيب‌پذيرتر هستند و اين مشکل هنگام اشتغال نيز وجود دارد که با تدابير قبلي و واگذاري مشاغل مناسب، اين آسيب‌پذيري و حادثه‌زايي را مي‌توان در محيط کار کاهش داد.

رئيس هيأت مديره انجمن صرع افزود: توصيه مي‌شود بيماران مبتلا به صرع حتماً تحت درمان درآيند و حتي پس از کنترل بيماري از اشتغال به مشاغل حساس و خطرزا مانند کار در ارتفاعات و کنار پرتگاه، کار در کنار دستگاه‌ها و ماشين‌هاي خطرناک يا اشتغال در جوار آب، آتش، برق و مواد شيميايي خودداري کنند.

وي افزود: پژوهش‌ها نشان داده است زماني که بيماري افراد مبتلا به صرع تحت کنترل است فعاليت‌هايشان قابل رقابت با افراد عادي بوده و اين افراد در کارهايشان توجه و مراقبت‌هاي لازم را نشان مي‌دهند.

نسبي‌تهراني در مورد انواع صرع گفت: کاهش هوشياري خفيف و موقتي بدون افتادن و دست و پا زدن، حمله ساده کاهش هوشياري همراه حرکت اندام‌ها از جمله نشانه‌هاي صرع به شمار رفته و در مواردي نيز بيماران قبل از تشنج از شرايط خود براي تشنج با خبر مي‌شود، که اين افراد مي‌توانند کار خود را متوقف، بنشينند و خود را به جاي مناسب منتقل دهند.

رئيس هيأت مديره انجمن صرع تصريح کرد: اکثر بيماراني که دچار حمله تشنجي مي‌شوند با درمان کنترل شده و مي‌توانند به کار مناسب اشتغال يابند و تنها افراد کمي باقي مي‌مانند که با وجود درمان دچار حمله‌هاي مکرر مي‌شوند که اگر اين گروه نتوانند به همه کارها بپردازند بايد فقط در مشاغل ساده، کارگاه و محيط‌هاي خاص محافظت شده مشغول شوند.

وي گفت: اين تفکر غيرواقعي است که تصور کنيم صرع هيچ مشکلي را در شغل فرد ايجاد نمي‌کند اما حتي در صرع‌هاي شديد نياز به مخفي کردن آن نيست بر اساس مطالعات از هر 200 نفر مردم عادي شاغل يک نفر درجاتي از صرع را داشته و بسياري از آنها مسئوليت‌هاي شغلي مختلفي را در انواع مشاغل پذيرفته‌اند گاهي بسياري از اين افراد هيچ علائمي از بيماري ندارند چرا که حمله‌هاي آنها به خوبي کنترل شده است.

نسبي‌تهراني گفت: آموزش و راهنمايي درمورد طبيعت حمله‌ها، تعداد و مدت آنها، نشانه‌هاي اعلام قبلي، اثرات بعدي همچنين شغل مناسب فرد مي‌تواند امنيت و سلامت بيمار مبتلا به صرع و همکاران او را در محيط کار تأمين کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي