جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5185

 آيا مي دانيد؟ 

آيا مي‌دانيد: دوّمين کتابي که در اروپا به چاپ رسيد، کتاب «قانون» ابوعلي سينا بود.

آيا مي‌دانيد: در کشور شيلي، منطقه اي صحرايي وجود دارد که هزاران سال است در آن باران نباريده است.

آيا مي‌دانيد: ادرار موش در زير اشعه ماورا بنفش ميدرخشد و همين امر باعث ميشود که بازها بتوانند آنها را شکار کنند.

آيا مي‌دانيد: اگر ميزان آب درون بدن تنها يک درصد کاهش يابد، احساس تشنگي به انسان دست مي دهد!

آيا مي‌دانيد: انسان بدون غذا تا يک ماه مي تواند زنده بماند، اما بدون آب بيشتر از يک هفته نمي تواند!

آيا مي‌دانيد: دانشمندان زيست شناس ماهي هايي را کشف کردند که عمر آنها را 3 ميليون سال تخمين مي زنند.

آيا مي‌دانيد: کبد انسان، بعد از مغز پيچيده ترين و بغرنج ترين عضو بدن انسان است.

آيا مي‌دانيد: کاکتوس، گياهي است که بدون آب بيش از 2 سال زندگي و آب را در خود ذخيره مي کند.

آيا مي‌دانيد: گربه ها مي توانند بيش از يکصد صدا با حنجره خود توليد کنند، درحالي که سگها کمتر از 10 تا!


آيا توليد برگ مصنوعي ممکن است؟

فتوسنتز يكي از مهم ترين فرايندهاي زيستي بر روي زمين است. فتوسنتز به سيستم هاي زيستي اجازه مي دهد تا انرژي را از خورشيد بگيرند و از آن براي توليد غذا و سوخت استفاده كنند. اما مي توان ميزان بهره وري اين فرايند زيستي را بيشتر كرد و به دنبال آن بازدهي بسياري از محصولات كشاورزي را به ميزان قابل توجهي افزايش داد.

محققاني که تحقيقاتشان بر زيست شناسي مصنوعي متمركز شده در تلاشند برگي مصنوعي توليد كنند كه قادر است انرژي خورشيد را به سوخت مايع تبديل كند.

آنها مي گويند که خورشيد انرژي اش را به صورت رايگان و آزاد در اختيار ما قرار مي دهد اما استفاده از آن مشكل است. ما مي توانيم از صفحات خورشيدي استفاده كنيم تا برق توليد كنيم. اين درحالي است كه ذخيره اين انرژي متناوب و مشكل است. براي همين آنها درتلاشند انرژي خورشيد را به گونه اي به دست آورند كه در مواقعي كه بيشتر مورد نياز است بتوانند از آن استفاده کنند. به اين ترتيب اميدوارند از واكنشي شيميايي مشابه فتوسنتز استفاده كنند منتها در يك سيستم مصنوعي. گياهان انرژي خورشيد را مي گيرند و متمركز مي كنند و از آن براي تجزيه آب به هيدروژن و اكسيژن بهره مي برند. اكسيژن آزاد مي شود و هيدروژن به سوخت قفل مي شود.

هدف اين است كه اين روند در حوزه زيست شناسي مصنوعي هم تكرار شود و سيستم شيميايي قوي و مشابه فتوسنتز طبيعي به وجود آورده شود.

اين سيستم مصنوعي مي تواند سيستم طبيعي را هم براي استفاده بهتر از انرژي خورشيد بهبود بخشد. با هدايت فتوسنتز به سطح واكنش هاي اوليه، سطوح بسيار بالاتري از تبديل انرژي ممكن مي شود.

درنهايت ميزان بيشتري از دي اكسيدكربن هم كه در نتيجه سوزاندن سوخت هاي فسيلي ايجاد مي شود از جو گرفته مي شود.

نحوه ايجاد واکنشي مانند فتوسنتز

پتانسيل فتوسنتز با تمركز بر آنزيمي به نام RuBisCO (ريبولوز-1، بيوفسفات كربوكسيلاز اكسيژناز5) افزايش مي يابد. اين آنزيم يك آنزيم كليدي در فتوسنتز است كه به گياهان اجازه مي دهد دي اكسيد كربن جو را براي ايجاد مولكلول هاي غني از انرژي، مثل قندهاي ساده مورد استفاده قرار دهند. هدف اين است که بهره برداري مؤثرتري از RuBisCO انجام گيرد و جلبك ممكن است روزي پاسخ لازم را فراهم كند. با تركيب فتوسنتز جلبكي و گياهي به منظور بهبود بهره وري فتوسنتزي، ما شاهد افزايشي در ميزان توليدات كشاورزي خواهيم بود.

درواقع بعضي از گياهان سازوكارهايي را به وجود آورده اند كه به مانند توربوشارژرهاي زيستي عمل مي كند و دي اكسيد كربن را براي فتوسنتز مطلوب به دور آنزيم متمركز مي كنند. اين امر رشد و توليد را افزايش مي دهد. فهم عميق تر توربوشارژرهاي زيستي ممكن است روزي به کار افزايش بازده محصولات بيايد.

راهي ديگر براي جلوگيري از هدر رفتن نور خورشيد

يک راه ديگر هم براي جلوگيري از هدر رفتن انرژي خورشيد در نظر گرفته مي شود. سيانوباكتري ها (باكتري هايي كه انرژي شان را از فتوسنتز مي گيرند) مي توانند انرژي به مراتب بيشتري از آن چه مصرف مي كنند را جذب كنند.

شايد بتوان از اين انرژي اضافي با انتقال آن به يك سلول توليد سوخت استفاده کرد.


با گل‌هاي زيبا و عجيب دنيا آشنا شويد

گل خروسي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي