جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5185

 خبر 

 با افزايش تزريق گاز ؛

ذخاير نفت قابل برداشت ايران افزايش يافت

يک مقام مسئول از ثبت رکورد جديد تزريق گاز به مخازن نفتي و افزايش ذخاير قابل برداشت نفت کشور در سال جاري خبر داد.به گزارش مهر، همزمان با بهره‌برداري از فازهاي جديد پارس جنوبي و افزايش نزديک به 200 ميليون مترمکعبي توليد روزانه گاز طبيعي ايران، رکورد تزريق گاز به مخازن نفت کشور شکسته شد.

عبدالرضا دبيري مدير توليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب با اشاره به تزريق روزانه 90 ميليون مترمکعب گاز به مخازن نفتي مناطق نفت خيز جنوب، گفت: تزريق گاز به مخازن هيدروکربوري در اين منطقه عملياتي در سال 94 نسبت به سال گذشته پيش 1,5 برابر بيشتر شده است.

اين مقام مسئول با اعلام اينکه با انجام مطالعات عميق و اقدامات تحت‌الارضي و سطح‌الارضي در سال‌هاي اخير، ميزان نفت درجاي مناطق نفت خيز جنوب افزايش يافته است، از تزريق حدود دو ميليارد فوت مکعب گاز به ميدان آغاجاريخبر داد و افزود: با دستور وزير نفت و همچنين اجراي پروژه‌هاي پارس جنوبي امکان تامين گاز بيشتري در مناطق نفت‌خيز جنوب فراهم شده که اين امر بر نگهداشت و افزايش توليد تاثير مستقيمي دارد.

وي، متوسط تزريق گاز به مناطق نفت‌خيز جنوب را در سال گذشته را حدود 65 ميليون مترمکعب اعلام کرد و يادآور شد: امسال 1,5 برابر بيشتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته تزريق گاز داشتيم که با راه‌اندازي فازهاي ديگر پارس جنوبي تزريق بيشتر گاز به ميادين نفتي هم مسير مي‌شود.

رونمايي از 32 ميليارد دلار فرصت سرمايه‌گذاري در نمايشگاه انرژي کيش

32 ميليارد دلار فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش فرآورده‌هاي نفتي در دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي انرژي کيش رونمايي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، در اين نمايشگاه که در هفته جاري در منطقه آزاد کيش برگزار مي‌شود، شرکت‌هاي متعددي حضور دارند که به منظور ارائه دستاوردها، توانمندي‌ها، تعامل موثر و جذب سرمايه گذار حضور يافته‌اند.

معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري به بخش خصوصي، صادرات فرآورده، شناسايي توليدکنندگان تجهيزات و قطعات مورد نياز صنعت و ارائه خدمات فني و مهندسي از مهمترين محورهاي حضور در اين نمايشگاه است.

همچنين در اين نمايشگاه شرکت‌ها با هدف هدايت، حمايت و پشتيباني از توانمندسازي فناوري و توليد داخل در جهت ارتقاي سريع دانش و فناوري طراحي و ساخت اقلام و تجهيزات راهبردي مورد نياز صنايع پالايش، انتقال و توزيع با نگاه صادرات محور و بهره گيري از فرصت هاي ايجاد شده در شرايط پسا تحريم و تقويت و روزآوري فناوري هاي مورد نياز حضور مي‌يابند.

با توجه به اينکه نمايشگاه يکي از مناسب‌ترين محل‌ها براي برقراري ارتباط بين شرکت‌هاي مختلف است، استفاده مطلوب از شرايط و موقعيت‌ها و ظرفيت‌هاي ايجاد شده در شرايط پسا تحريم در بخش جذب سرمايه‌گذار براي طرح‌ها و پروژه‌ها با توجه به نزديک بودن زمان اجراي برجام حائز اهميت است.

در اين ميان مسئولان شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز با تعريف برنامه حدود 32 ميليارد دلاري در جذب سرمايه‌گذار در برنامه ششم توسعه در حوزه‌هاي مختلف، سه هدف اصلي شامل انطباق همه محصولات توليدي در بخش پالايشگاهي با استانداردهاي روز دنيا و حرکت پالايشگاه‌ها به سمت تبديل به بنگاه‌هاي اقتصادي سودآور و توجيه پذير با تکيه بر نوسازي مجدد فناوري و در نهايت پيگيري همزمان رعايت کليه مقررات زيست محيطي و به عبارت ديگر توسعه پايدار را دنبال مي‌کنند.

پيگيري برنامه‌هاي مرتبط با توسعه حضور در بازارهاي بين‌المللي به منظور شناسايي بازارهاي هدف براي صادرات فرآورده‌ها، بانکرينگ و سوآپ با توجه ظرفيت ايجاد شده در توليد فرآورده‌هاي اصلي در پي توسعه گازرساني از ديگر سرفصل هاي موضوعي حضور در اين نمايشگاه بين المللي است.

ايران در 9 ماه يک ميليارد و 250 ميليون ليتر گازوئيل صادر کرد

جمهوري اسلامي ايران از ابتداي امسال تا پايان آذرماه، يک ميليارد و 250 ميليون ليتر گازوئيل به مقصد کشورهاي همسايه و جنوب شرقي آسيا صادر کرد.

به گزارش ايرنا، ايران تا چندي پيش واردکننده بزرگ گازوئيل (نفت گاز) به شمار مي رفت بگونه اي که ناچار بود روزانه حجم قابل توجهي از اين محصول را براي مصرف در نيروگاه ها و بخش حمل و نقل وارد کند، اما از سال گذشته و پس از وارد مدار شدن فازهاي جديد پارس جنوبي، روند واردات گازوئيل متوقف و در نهايت ايران به صادرکننده اين محصول تبديل شد.

نيروگاه ها تا پيش از افزايش تحويل گاز ناچار بودند از گازوئيل و مازوت استفاده کنند که علاوه بر ايجاد آلودگي شديد، هزينه زيادي نيز صرف واردات گازوئيل مي شد.

اما از سال گذشته و پس از راه اندازي فازهاي جديد پارس جنوبي که منجر به افزايش بيش از 100ميليون مترمکعبي گاز کشور شد، سهميه گاز نيروگاه ها افزايش و به همان نسبت مصرف گازوئيل کاهش يافت.

شرکت ملي گاز اعلام کرده است که ميزان تحويل گاز به نيروگاه ها امسال نسبت به سال گذشته حدود هفت ميليارد مترمکعب افزايش مي يابد که به معناي کاهش مصرف هفت ميليارد ليتر سوخت مايع (گازوئيل و مازووت) است.

بدين ترتيب با کاهش مصرف گازوئيل در نيروگاه ها، امکان صادرات اين محصول فراهم شده است و با توجه به برنامه وزارت نفت براي بهره برداري از فازهاي جديد پارس جنوبي که سبب افزايش توليد گاز و بالارفتن ميزان گاز تحويلي به نيروگاه ها مي شود، ظرفيت صادرات گازوئيل بيشر نيز خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي