جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5186

 معادلات انرژي 

 ماجراي اولتيماتوم جديد نفتي به چيني‌ها

معاون وزير نفت از اولتيماتوم نفتي ايران به يک شرکت چيني براي تعيين تکليف قرارداد توسعه پالايشگاه آبادان خبر داد و گفت: اگر چيني‌ها به وقت کشي ادامه دهند، ساير شرکت‌ها را جايگزين مي‌کنيم.

عباس کاظمي در گفتگو با مهر با اشاره به مذاکرات طولاني و چند ساله شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با يک شرکت چيني به منظور تامين منابع مالي طرح تثبيت پالايشگاه نفت آبادان، گفت: هم اکنون سرمايه‌اي در چين وجود دارد که بايد از آن براي توسعه و تامين منابع مالي طرح‌هاي نفتي استفاده کرد.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه هم اکنون کارهاي مهندسي اين طرح پالايشگاهي را آغاز کرده‌ايم، تصريح کرد: سياست فعلي وزارت نفت ادامه همکاري با اين شرکت چيني براي اجراي طرح تثبيت پالايشگاه نفت آبادان است.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه 85 درصد منابع مالي مورد نياز اين طرح عظيم پالايشگاهي بايد توسط فاينانسورها تامين شود، اظهار داشت: ترجيح وزارت نفت اين است که با فاينانسور چيني ادامه دهد.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه با توجه به وقت کشي و دفع الوقت‌هاي انجام شده اولتيماتوم سنگيني به اين شرکت چيني داده شده است، بيان کرد: در آخرين اولتيماتوم خود به اين شرکت چيني اعلام کرديم که اگر بيش از اين وقت را تلف کند، پيمانکار ديگري را انتخاب مي کنيم که بعد از اين اولتيماتوم فعال شده اند.

کاظمي با بيان اينکه در حال حاضر مطالعات مقدماتي کار انجام شده و طراحي جزئي بيش از 20 درصد پيشرفت داشته است، تاکيد کرد: پيش بيني مي‌شود مطابق با برنامه جديد زمان بندي عمليات اجرايي اين طرح پالايشگاهي تا اواسط سال آينده آغاز شود.

در همين حال، شاهرخ خسرواني قائم مقام شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي پيشتر در گفتگو با مهر با بيان اينکه براي ساخت و راه اندازي اين پروژه پالايشگاهي به حدود دو ميليارد و 600 ميليون يورو سرمايه‌گذاري نياز است، گفته بود: هدف از اجراي طرح تثبيت پالايشگاه نفت آبادان بهبود کيفيت توليد فرآورده هاي نفتي است.

احتمال سقوط قيمت نفت به 20 دلار

بانک «مورگان استنلي» آمريکا اعلام کرد: در صورت تداوم کاهش ارزش پول چين در مقابل دلار آمريکا، قيمت جهاني نفت در ماه‌هاي آينده ممکن است به بشکه‌اي 20 تا 25 دلار در هر بشکه سقوط کند.

به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري «گاردين»، بانک «مورگان استنلي» آمريکا اعلام کرد، در صورت تداوم کاهش ارزش پول چين در مقابل دلار آمريکا، قيمت جهاني نفت در ماه هاي آينده ممکن است به بشکه اي 20 تا 25 دلار در هر بشکه برسد.

در همين حال، کارشناسان اين بانک آمريکايي مطرح کردند: بهاي نفت براساس دلار آمريکا قيمت‌گذاري مي شود و چيزي که موجب کاهش قيمت آن مي‌شود، افزايش ارزش دلار آمريکا است و فزوني عرضه نمي‌تواند قيمت آن را به 20 تا 25 دلار در هر بشکه کاهش دهد.

همچنين کارشناسان «مورگان استنلي» بر اين باور هستند که بي ارزش شدن پول چين در مقابل دلار آمريکا به دليل عملکرد ضعيف اقتصادي چين است و ادامه اين روند سناريوي قيمت نفت به بشکه اي 20 تا 25 دلار را امکان پذير مي کند.

بر همين اساس بانک خلق چين از کاهش 15 درصدي پول اين کشور خبر داده که اين به معني تقويت 3.2 درصدي دلار آمريکا است که اين رخداد به اندازه کافي توان کاهش قيمت نفت به کمتر از 30 دلار در هر بشکه را دارد.

صادرات بيش از 3 ميليون تن گوگرد پارس جنوبي به بازارهاي جهاني

صادرات گوگرد دانه بندي شده از پايانه‌هاي صادراتي پارس جنوبي از مرز سه ميليون و 235 هزار تن فراتر رفت.مديرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي، در گفتگو با شانا با بيان اين که در پالايشگاههاي اول، دوم، سوم، پنجم و نهم به صورت متوسط روزانه يکهزار و 300 تن گوگرد توليد مي‌ شود، اظهار کرد: گوگرد دانه‌بندي شده (گرانول)، مرغوب‌ترين نوع گوگرد به شمار مي آيد.

مسعود حسني با اشاره به صنايع استفاده‌ کننده از محصول گوگرد، افزود: صنايع شيميايي، نساجي، فلزي (متالوژي) بهداشتي، رنگ‌سازي، لاستيک‌سازي، همچنين توليد سيمان پليمري و توليد اسيد سولفوريک از جمله صنايع استفاده کننده از گوگرد هستند.وي در ادامه به حجم توليد گاز در پالايشگاه پنجم پارس جنوبي اشاره کرد و گفت: در 9 ماه امسال، 14,5 ميليارد مترمکعب گاز معادل 10 ميليون و 208 هزار تن محصول در پالايشگاه پنجم پارس جنوبي فرآورش شده است.

به گفته حسني، در بازه زماني يادشده بيش از 21 ميليون بشکه ميعانات گازي، 33 هزار تن گوگرد، 284 هزار تن بوتان، 496 هزار تن پروپان و 571 هزار تن اتان در اين پالايشگاه‌ توليد شده است.مديرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي با بيان اين که توسعه‌ پالايشگاههاي پارس جنوبي سرعت بسيار بالايي دارد، يادآور شد: هم اکنون 57 درصد گاز کشور در اين مجتمع توليد مي شود و اين مقدار تا سال 2018 به 82 درصد (850 ميليون مترمکعب در روز) افزايش مي يابد.

حسني ادامه داد: اين حجم توليد با حضور بيش از 21 هزار نفر نيروي انساني متخصص محقق خواهد شد که در نوع خود بي ‌نظير است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي