جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5195

 ورود دوباره غول هاي نفتي اروپايي به صنعت نفت ايران 

 
رييس جمهورچين به تهران آمده و توافق‌هاي نفت و گاز نيز از کانون‌هاي مذاکرات با اين شريک ديرينه دوران تحريم در نخستين روزهاي پساتحريم بوده‌است؛ هرچند چيني‌ها شايد حمايت خود را از ايران در دوران سخت تحريم نشان داده‌اند، اما قطعا خوش‌سابقه‌ترين شرکاي نفتي ايران نبوده‌اند. به گزارش ايسنا،‌ پساتحريم فرصتي براي ورود شرکت‌ها و غول‌هاي بزرگ صنايع نفتي به ايراني است که طي سال‌هاي تحريم نه تنها از سرمايه بازار نفت و گاز بي‌بهره مانده بلکه فاصله زيادي نيز از قافله تکنولوژي اين حوزه گرفته است. در اين شرايط اگرچه ايران به دنبال شرکا و سرمايه‌گذران جديد براي احياي نفت و گاز در کشور است، به گفته زنگنه قرار نيست شرکاي قديمي دوران تحريم در دوره جديد فراموش شوند و چين البته يکي از اين شرکا است.

توسعه و راه‌اندازي فاز 11 پارس‌جنوبي، ميدان نفتي پارس شمالي، ميدان مشترک نفتي يادآوران و بخش شمالي و جنوبي ميدان مشترک آزادگان از جمله طرح‌هايي است که تا کنون پاي چيني‌ها به آن باز شده است.

قرارداد توسعه و راه‌اندازي فاز 11 پارس جنوبي با CNPC چين در سال 1388 به امضا رسيد، چيني‌ها جانشين توتال فرانسه در اين ميدان بودند و طبق اين قرارداد اين شرکت چيني متعهد شده بود که با سرمايه گذاري حدود پنج ميليارد دلاري در مدت 52 ماه فاز 11 پارس جنوبي را به منظور توليد روزانه 100 ميليون متر مکعب توسعه مي داد.

بدقولي چيني‌ها در اجراي تعهداتشان پس از گذشت دوسال از عمر اين قرارداد در نهايت صداي اعتراض ايران را بلند کرد اما اولتيماتوم‌هاي ايراني‌ها به CNPCI نتيجه‌اي در بر نداشت تا آنجا که وزارت نفت اعلام کرد درصورت ادامه پيمان‌شکني‌ها پروژه به پيمانکار ايراني تحويل داده خواهد شد و در نهايت اين اتفاق نيز به وقوع پيوست.

آما CNPC تنها در ميادين پارس فعاليت نداشت، بلکه آزادگان جنوبي نيز از جمله مياديني است که اين غول نفتي چين به آن وارد شد و البته در مقابل طرف ايراني کارشکني کرد. يک سال پس از بيرون رفتن طرف چيني از طرح ميدان گازي پارس جنوبي، توجه‌ها به طرح آزادگان و تاخير CNPC در اجراي تعهدات قراردادي‌اش در اين ميدان جلب شد، قراردادي که همزمان با قرارداد پارس جنوبي به ارزش 2,5 ميليارد دلار در قالب بيع متقابل بين شرکت ملي نفت ايران و شرکت ملي نفت چين امضا شد و در نهايت با توجه به تغييرهاي اعمال شده در طرح جامع توسعه (MDP)، عمليات اجرايي اين طرح از شهريور سال 1391 همزمان با تصويب طرح جامع تجديد نظر شده توسعه ميدان (RMDP) آغاز شد.

پس از گذشت پنج سال از امضاي اين قرارداد از مجموع 185 حلقه چاهي که بايد براساس برنامه در فاز نخست توسعه اين ميدان به بهره برداري برسد، تنها هفت حلقه چاه حفاري شده بود و اين تاخير عمده باعث شد پس از مهلت 90 روزه وزارت نفت، شرکت چيني از آزادگان جنوبي نيز اخراج شود.

قرارداد ديگر ايران و چين اين بار با شرکت نفت سينوک چين براي توسعه ميدان در چهار فاز به‌صورت بيع‌متقابل و ساخت کارخانه‌هاي توليد ال.ان.جي با سرمايه‌گذاري شرکت سينوک در سال 1386 امضا شده بود. موضوع اين قرارداد مطالعه و طرح اوليه ميدان پارس‌شمالي در بخش بالا دستي شامل توليد 3600 ميليون فوت مکعب در روز گاز ترش نم‌زدايي شده در چهار فاز 900 ميليون فوت مکعبي جهت تغذيه کارخانه‌هاي توليد ال.ان.جي به‌مقدار 20 ميليون تن در سال بود که ارزش آن به 16 ميليارد دلار مي‌رسيد.

اين بار قبل از آنکه شرکت ملي نفت از روند پروژه شاکي شده و به طرف چيني اخطار دهد خود چيني‌ها پروژه را ترک کردند و تا ايران اعلام کند که قرارداد به صورت موقت لغو مي شود؛ اما پس از آنکه اعلام شد اين قرارداد براي هميشه لغو مي شود شرکت ملي نفت فراساحل چين براي بازگشت مجدد به طرح پا پيش گذاشت.

اما همه کارشکني‌هاي چيني‌ها به اين سه ميدان ختم نمي‌شود،‌ طرح توسعه ميادين مشترک با عراق يعني يادآوران نيز از جمله ديگر اين طرح‌ها است که در آن نيز رد پاي چين به چشم مي‌خورد و کارشکني و اولتيماتوم ووعده‌هاي بي نتيجه.

حال در شرايطي که احتمال ورود دوباره غول هاي نفتي اروپايي به صنعت نفت ايران پررنگ‌تر مي‌شود، چين نيز از اين قافله عقب نمي‌ماند و به ايران مي‌آيد تا شايد بار ديگر پروژه‌هايي را که نيمه تمام رها کرده است در قالب قراردادهاي جديد نفتي به دست بگيرد و البته به نظر مي‌رسد در رقابت با اروپايي‌ها و با وجود عهدشکني‌هاي گذشته شانسش را در اين زمينه از دست نداده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي