جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/11/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5195

 ايران 16 پالايشگاه جديد مي‌سازد 

 پالايشگاهي به ارزش 33 ميليارد يورو قصد دارد در دوران پساتحريم با سبقت گرفتن از عربستان سعودي به بزرگترين پالايشگر نفتي خاورميانه تبديل شود.به گزارش مهر، در شرايط فعلي ظرفيت پالايش نفت کشور حدود يک ميليون و 850 هزار بشکه در روز است که با وجود سقوط آزاد قيمت طلاي سياه، ايران با استفاده از فرصت لغو تحريم‌ها، اجراي يک برنامه جديد به منظور احداث و راه‌اندازي پالايشگاه‌ها و طرح‌هاي جديد پالايشگاهي را در دستور کار قرار داده است.

بر اين اساس ساخت پالايشگاه و طرح جديد پالايشگاهي در دوران پساتحريم در صنعت نفت کليد خورده که ارزش اجراي اين پروژه‌ها بيش از 33 ميليارد يورو برآورد مي‌شود که براساس اصل 44 قانون اساسي، 80 درصد منابع مالي اين پروژه‌ها بايد توسط سرمايه گذاران بخش خصوصي و خارجي تامين شود.

اين 16 پروژه جديد پالايشگاهي ايران شامل ساخت 12 پالايشگاه بزرگ و متوسط نفت و ميعانات گازي، دو طرح کاهش توليد نفت کوره در پالايشگاه‌هاي بندرعباس و آبادان، طرح توسعه و بهينه سازي پالايشگاه‌هاي نفت اصفهان و آبادان و افزايش نزديک به يک ميليون بشکه‌اي ظرفيت انتقال نفت و فرآورده‌هاي نفتي کشور است.

از سوي ديگر در صورت ساخت و بهره‌برداري اين واحدهاي جديد پالايشگاهي پيش بيني مي‌شود ظرفيت پالايش نفت خام و ميعانات گازي ايران با افزايش نزديک به يک ميليون و 290 هزار بشکه‌اي به بيش از سه ميليون و 100 هزار بشکه در روز افزايش يابد.

تا پايان سال 2015 ميلادي ظرفيت پالايش نفت عربستان سعودي حدود دو ميليون و 100 هزار بشکه در رزو بوده که بررسي روند ظرفيت پالايش بزرگترين توليدکننده نفت اوپک نشان مي دهد اين ظرفيت در طول 5 سال گذشته تاکنون روندي کاهشي در پيش گرفته است.

به عبارت ديگر، ظرفيت پالايش نفت عربستان سعودي از روزانه دو ميليون 800 هزار بشکه در سال 2010 ميلادي به دو ميليون و 100 هزار بشکه در سال 2015 ميلادي کاهش يافته و عملا با بهره برداري از طرح هاي جديد پالايشگاهي، ايران با پيشي گرفتن از عربستان به بزرگترين پالايشگر نفت منطقه خاورميانه تبديل خواهد شد.

برنامه جديد پالايشگاه‌سازي ايران در پساتحريم

در حال حاضر تکميل و بهره‌برداري پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس با ظرفيت روزانه 360 هزار بشکه اولويت دارترين برنامه صنعت پالايش کشور است به طوري‌که هم اکنون پيشرفت ساخت اين پالايشگاه به 86 درصد رسيده و پيش بيني مي‌شود تا پايان سال جاري واحد تقطير ستاره خليج فارس در مدار بهره‌برداري قرار بگرد.

براساس اعلام شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي تاکنون حدود سه ميليارد يورو براي ساخت پالايشگاه ستاره خليج فارس هزينه شده که تکميل اين پالايشگاه به حدود 800 ميليون يوروي ديگر نياز دارد. از سوي ديگر برآوردهاي انجام شده نشان مي‌دهد، با بهره برداري از اين پالايشگاه ميعانات گازي و توليد روزانه 36 ميليون ليتر بنزين با استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا، از سال آينده واردات روزانه 7 تا 8 ميليون ليتري بنزين توسط ايران متوقف شود.

پس از پالايشگاه خليج فارس، ساخت سه پالايشگاه نفت و ميعانات گازي پارس شيراز با ظرفيت 120 هزار بشکه، آناهيتاي کرمانشاه با ظرفيت 150 هزار بشکه و بهمن گنو در جاسک با ظرفيت 300 هزار بشکه نفت سنگين از ديگر طرح هاي اولويت دار به شمار مي روند که براي ساخت اين سه پالايشگاه به ترتيب به 1.8 ميليارد دلار، 3.1 ميليارد يورو و 7.5 ميليارد دلار سرمايه نياز است.

در اين بين به منظور کاهش بار مالي ساخت پالايشگاه نفت سنگين بهمن گنو قرار است فاز اول اين طرح پالايشگاهي با سرمايه گذاري 2.1 ميليارد دلار و در مدت زمان 36 ماه اجرايي شود.

در مجموع با احتساب ساخت 8 پالايشگاه 60 هزار بشکه اي ميعانات گازي تحت عنوان مجتمع پالايشي سيراف در مجموع حدود 930 هزار بشکه به ظرفيت پالايش نفت و ميعانات گازي کشور افزوده خواهد شد.

در کنار ساخت 12 پالايشگاه جديد نفت، اجراي 4 طرح جديد توسعه، بهينه سازي و کاهش ظرفيت توليد نفت کوره در پالايشگاه هاي موجود کشور از ديگر برنامه هاي توسعه و افزايش ظرفيت پالايش نفت ايران در دوران پساتحريم است.

اجراي طرح توسعه و بهينه سازي پالايشگاه نفت اصفهان با سرمايه گذاري سه ميليارد يورو، طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه آبادان با 3.4 ميليارد دلار، طرح توليد نفت کوره در پالايشگاه بندرعباس با 1.2 ميليارد دلار و طرح کاهش توليد نفت کوره در پالايشگاه آبادان با 1.5 ميليارد دلار چهار طرح مهم توسعه اي به شمار مي روند. براي اجراي طرح توسعه‌اي پالايشگاه آبادان و اصفهان در طول چند سال گذشته تاکنون يک فاينانسور چيني مذاکرات متعددي را با شرکت ملي پالايش و پخش نفتي آغاز کرده که عباس کاظمي معاون وزير نفت اخيرا از صدور اولتيماتومي به اين فاينانسور چيني خبر داده و تاکيد کرده است: در صورت ادامه وقت کشي شرکت چيني مذاکره با ساير گزينه‌هاي آسيايي و اروپايي براي تامين فاينانس اين دو طرح پالايشگاهي آغاز خواهد شد.

از سوي ديگر همزمان با مذاکرات دنباله دار با فاينانسورهاي چيني، دور جديد گفتگوها با چند شرکت نفتي ژاپني و کره جنوبي به منظور اجراي دو طرح استراتژيک نفتي آغاز شده است و نتايج مذاکرات مقدماتي حکايت از آن دارد که در صورت توافق نهايي اين شرکت‌هاي آسيايي طرح کاهش توليد نفت کوره در دو پالايشگاه نفت ايران را عملياتي کنند.

بالا بودن ظرفيت توليد نفت کوره به يک چالش اساسي براي پالايشگاه‌هاي نفت کشور به ويژه در دورتن سقوط قيمت جهاني نفت خام تبديل شده به طوري‌که به اعتقاد عباس کاظمي معاون وزير نفت در صورت عدم حمايت‌هاي دولتي اکثر پالايشگاه‌هاي نفت کشور به دليل بالا بودن ظرفيت توليد نفت کوره ورشکسته خواهند شد.

از اين رو هم اکنون دو پروژه کاهش توليد نفت کوره در پالايشگاه‌هاي نفت بندرعباس و آبادان تعريف شده که هزينه اجراي اين طرح در پالايشگاه نفت بندرعباس شامل اجراي يک واحد جديد به ظرفيت 57 هزار بشکه در روز حدود 1.2 ميليارد دلار برآورد مي‌شود.

علاوه بر اين، اجراي طرح مشابه ديگري در پالايشگاه آبادان شامل اجراي يک واحد جديد 60 هزار بشکه اي تعريف شده است که هزينه اجراي اين پروژه هم حدود يک ميليارد و 500 ميليون دلار برآورد مي‌شود.

در اين بين با وجود کاهش شديد قيمت جهاني طلاي سياه ايران به دنبال توسعه و ارتقاي کيفي ظرفيت پالايش نفت خام خود در شرايط پساتحريم است که پيش بيني مي‌شود در صورت تحقق اجراي طرح‌هاي جديد در قالب برنامه ششم توسعه ايران به يکي از بزرگترين پالايشگرهاي نفت جهان تبديل شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي