جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5224

 دکتر روحاني در نشست خبري مشترک با رييس جمهوري سوئيس:
 ايران و سوئيس مصمم به توسعه و تعميق روابط در عرصه‌هاي مختلف هستند 

رييس‌ جمهوري در نشست خبري مشترک با همتاي سوئيسي خود تصريح کرد: ايران و سوئيس در زمينه مسايل دوجانبه و منطقه‌اي، اختلاف نظري ندارند و با اشتراک نظر، مصمم به توسعه و تعميق روابط و همکاري‌هاي خود در عرصه‌هاي مختلف هستند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين نشست خبري، اعتماد به اصولي از قبيل استقلال، حاکميت ملي، دمکراسي و انتخابات را پايه‌هاي اصلي ارتباط نزديک دو کشور دانست و گفت: تهران و برن علاقمند هستند روابط و همکاري‌هاي خود را در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، علمي، فرهنگي، صنعتي و گردشگري ، بيش از پيش گسترش دهند و اين سفر آغازي براي توسعه روابط دو کشور، خواهد بود.
رييس‌ جمهوري با اشاره به مذاکرات خود با رييس‌ جمهوري سوئيس اظهار داشت: در اين مذاکرات مسايل مورد علاقه دو کشور بويژه در زمينه افزايش سطح همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
دکتر روحاني اضافه کرد: فعال شدن بانک‌هاي سوئيسي در ارتباط با بانک مرکزي و ساير بانک‌هاي کشورمان و بيمه صادراتي، از پايه‌هاي اصلي توسعه روابط اقتصادي تهران – برن است که در مذاکرات خود آن را مورد بررسي قرار داديم.
رييس‌ جمهوري افزايش همکاري‌هاي صنعتي، کشاورزي، حمل و نقل، فعال شدن خطوط هوايي و همکاري‌هاي فرهنگي، علمي و تحقيقاتي و فناوري‌هاي نو و نيز گردشگري را از ديگر موضوعاتي دانست که درباره آنها بحث و گفت وگو شد.
دکتر روحاني همچنين از ادامه همکاري‌ دو کشور براي عضويت ايران در سازمان تجارت جهاني و تلاش سوئيس در اين زمينه خبر داد و گفت: دو کشور همچنين مصمم هستيم که توافقنامه تجاري ايران و سوئيس را که نيمه تمام مانده هر چه زودتر تکميل و نهايي کنند. رييس‌ جمهوري گفت: ايران و سوئيس در زمينه همکاري‌هاي علمي و فني، 6 تفاهم‌نامه براي توسعه همکاري‌هاي خود به امضاء خواهند رساند و علاقمند هستند به دليل ظرفيت‌هاي فراواني که در زمينه گردشگري بويژه در ايران وجود دارد همکاري‌هاي خود را هر چه بيشتر تقويت کنند. دکتر روحاني همچنين از مذاکرات خود با رييس‌ جمهوري سوئيس در زمينه حقوق بشر، خبر داد و گفت: در جريان اين مذاکرات در زمينه مشکلاتي که مسلمانان در سال‌هاي اخير در کشورهاي اروپايي بخاطر اسلام‌هراسي پيدا کرده‌اند با يکديگر گفتگو کرديم و همچنين مشکلات مربوط به مهاجرين که بخاطر خطر تروريسم مجبور به ترک کشور خود شده اند و از لحاظ حقوق بشري با مشکلاتي مواجه هستند، مورد بررسي قرار گرفت.
رييس‌ جمهوري تصريح کرد: معتقديم موضوع حقوق بشر در هيچ کشوري از جهان به نقطه مطلوب نرسيده و همه کشورها براي دستيابي بشريت به اين حق مسلم، ضرورت دارد همديگر را ياري کنند.
دکتر روحاني همچنين با اشاره به گفتگوهاي خود در زمينه مسايل مهم منطقه‌اي، اظهار داشت: در مذاکرات خود خطرات تروريسم و شرايط بسيار مشکلي که بخاطر خطر تروريسم براي مردم سوريه، يمن، ليبي، افغانستان و پاکستان بوجود آمده، با يکديگر گفتگو کرديم.
رييس‌ جمهوري تأکيد کرد: براي کشورهاي جهان هيچ راهي جز تقويت همکاري و رايزني‌ها و فعاليت‌هاي بيشتر براي مبارزه با تروريسم در سراسر جهان و نيز اجرايي کردن دقيق قطعنامه مبارزه با خشونت و افراطي گري ( Wave ) که در مجمع عمومي سازمان ملل به تصويب رسيده وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي