جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5225

 دانشجويان غير بومي در اروپا چقدر شهريه مي‌پردازند؟ 

 «تايمز هاير اجوکيشن» در گزارش اخير خود شهريه دانشگاه‌ها در تعدادي از کشورهاي عضو اتحاديه اروپا را بررسي و اعلام کرد که شهريه همواره يکي از شاخص‌هاي مورد نظر دانشجويان بين‌المللي در انتخاب کشور يا دانشگاه براي ادامه تحصيل است.

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، «تايمز هاير اجوکيشن» کمتر بودن شهريه بسياري از کشورهاي اروپايي نسبت به انگليس در بعضي از کشورهاي اروپايي يکي از دلايلي است که باعث شده است هر ساله تعدادي از دانشجويان انگليسي براي تحصيل به ديگر کشورهاي اروپايي مهاجرت مي‌کنند. در اين گزارش شهريه سالانه دانشگاه‌ها در تعدادي از کشورهاي عضو اتحاديه اروپا معرفي شده است.

فنلاند

شهريه ساليانه در کشور فنلاند صفر است، اما قرار است از سال 2017 براي دانشجويان خارجي يعني به ميزان 1500 پوند در سال در نظر گرفته شود.

دانشجويان دانشگاه‌هاي فنلاند براي تحصيل در دانشگاه‌هاي اين کشور در طول سال شهريه‌اي پرداخت نمي‌کنند و تحصيل در دانشگاه‌هاي اين کشور کاملا رايگان است. اما در دسامبر سال 2015 دولت اين کشور اعلام کرد که دانشجويان خارجي بايد براي تحصيل در دانشگاه‌هاي اين کشور حداقل شهريه يعني 1500 يورو پرداخت کنند. البته دانشجويان دوره دکتري و محققاني که در دوره‌هاي آموزشي دانشگاه‌هاي اين کشور شرکت مي‌کنند مشمول پرداخت شهريه نمي‌شوند.

تعدادي از دانشگاه‌ها نظير دانشگاه هلسينکي اعلام کرده‌اند که شهريه بين‌المللي براي دانشجويان کشورهايي که عضو اتجاديه اروپا نيستند و در دوره‌هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد اين دانشگاه تحصيل مي‌کنند بايد بيشتر از حداقل ميزان، يعني شهريه‌اي معادل 10 هزار تا 25 هزار يورو در سال باشد. البته تجربه‌اي مشابه اين تجربه در دانشگاه‌هاي سوئد در سال 2011 باعث شد که تعداد دانشجويان بين‌المللي اين کشور با ريزش شديد همراه باشد.

ايتاليا

دانشگاه‌هاي ايتاليا آزاد هستند ميزان شهريه‌هايشان را مشخص کنند. البته شهريه اي که دانشگاه‌ها در پايان هر سال مالي مشخص مي‌کنند نيايد از 20 درصد بودجه عمومي بيشتر باشد.

شاخص‌هاي ديگري نيز در تعيين ميزان شهريه در اين کشور وجود دارد. به عنوان مثال دانشگاه‌ها به پيشينه و وضع مالي دانشجويان، نوع رشته‌اي که در آن تحصيل مي‌کنند، مدت تحصيل و سال ورود به دانشگاه تغيير مي‌کند.

دانشجويان بين‌المللي مانند دانشجويان بومي در ايتاليا شهريه پرداخت مي کنند. در سال 15-2014 شهريه بين 192 تا هزارو 195 يورو متغير بود.

آلمان

شهريه‌اي که دانشگاه‌هاي آلمان در طول سال از دانشجويان خود دريافت مي‌کنند صفر است. البته در بعضي از دانشگاه‌هاي اين کشور شهريه‌ اندکي دريافت مي‌شود . اين شهريه براي کمک به بورسيه دانشجويان و صندوق حمايت و اداره دانشجويان صرف مي‌شود. اين ميزان شهريه به طور معمول بين 100 تا 250 يورو در سال است.

هلند

در اين کشور دولت ميزان شهريه دانشجوياني را که متعلق به کشورهاي اروپايي هستند، مشخص مي‌کند، اما شهريه دانشجويان بين‌المللي راخود دانشگاه‌ها و موسسان آموزشي مشخص مي‌‌کنند. در نتيجه هزينه تحصيل دانشجويان بين‌المللي نسبت به رشته، مقطع تحصيلي و نوع دانشگاه فرق مي‌کند. طبق تحقيقات،هر دانشجوي بين‌المللي در هلند سالانه شهريه‌اي بين 6 تا 12هزار يورو در سال پرداخت مي‌کند اما اين ميزان در دانشگاه‌هاي مختلف بسيار از هم متفاوت است.

به عنوان مثال دانشگاه واخنينگن که جز 10 دانشگاه برتر هلند است سالانه از دانشجويان بين‌المللي خود شهريه‌ 15 هزارو 800 يورويي دريافت مي‌کند در حالي که فقط شهريه دروس مانند پزشکي و دامپزشکي در دانشگاه اوترخت 20هزار يورو است.

فرانسه

شهريه دانشگاه‌هاي عمومي فرانسه در سال تحصيلي 14-2013 هم براي دانشجويان بومي و هم براي دانشجويان غيربومي در دوره‌ کارشناسي 183 يورو در سال بود. همچنين شهريه براي دوره‌هاي کارشناسي ارشد 254 يورو و براي دوره‌هاي دکتري نيز 388 يورو در سال است.

البته اين ميزان شهريه در رشته‌هاي مختلف با هم فرق مي‌کند. به عنوان مثال ميانگين شهريه رشته مهندسي در سال 14-2013 معادل 550 يورو و براي رشته دامپزشکي 2هزار يورو بود.

جولاي سال 2015 دولت فرانسه اعلام کرد که نيز که کليه دانشگاه‌ها و مقاطع بايد شهريه اي مشابه آنچه که از دانشجويان اروپايي و يا بومي دريافت مي کنند را از دانشجويان بين‌المللي دريافت کنند.

دانمارک

تحصيل در دانشگاه‌هاي عمومي و بيشتر موسسات و دانشگاه‌هاي خصوصي دانمارک براي دانشجويان بومي و اروپايي رايگان است، اما از سال 2006 دانشحويان غير بومي و غير اروپايي بايد براي تحصيل در دانشگاه‌هاي دانمارک شهريه پرداخت کنند. البته شهريه دانشگاه‌هاي دانمارک نيز در مقاطع تحصيلي و رشته‌هاي تحصيلي مختلف متفاوت و چيزي بين 6هزار تا 16هزار يورو در سال است.

سوئيس

شهريه دانشگاه‌هاي سوئيس نسبت به نوع دانشگاه بين 900 تا 3 هزارو600 يورو است. به طور کلي ميزان شهريه دانشجويان بومي و غيربومي تفاوتي با يکديگر نمي‌کند اما در بعضي موراد دانشجويان غيربومي مجبور هستند شهريه‌ بيشتري بپردازند.

انگليس

ميانگين شهريه سالانه در دانشگاه‌هاي انگليس براي دانشجويان بين‌المللي براي کلاس‌ها و دروس پايه 16هزارو 706 يورو است. البته براي رشته‌‌هايي که دروس آزمايشگاهي دارند اين ميزان مي‌تواند تا 19هزارو 339 و براي رشته‌هايي که درس‌هاي باليني دارند امکان دارد تا 31 هزارو 922 يورو افزايش پيدا کند.

البته شهريه تعدادي از موسسات آموزشي و دانشگاه‌ها در انگليس از اين ميزان نيز بيشتر است، به عنوان مثال شهريه دانشگاه کمبريج براي کلاس و دروس پايه 28هزارو 714 يورو، براي دروس آزمايشگاهي 56 هزارو 937 يورو است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي