جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5225

 حجم بدهي‌هاي شرکت نفت اعلام شد 

 معاون وزير نفت با بيان اينکه بدهي معوق شرکت نفت به بانک‌ها، وام‌هاي دريافتي و بهره‌دهي آن‌ حدود 52 ميليارد دلار است، گفت: حدود 4 ميليارد دلار هم به پيمانکاران صنعت نفت بدهي داريم.

به گزارش مهر، رکن الدين جوادي با اشاره اختصاص 14,5 درصد از درآمدهاي نفتي به شرکت ملي نفت، گفت: چنانچه ميانگين قيمت نفت را 50 دلار براي هر بشکه در نظر بگيريم، سالي حدود 37 ميليارد دلار عايد کشور مي‌شود که سهم نفت از اين 37 ميليارد دلار حدود 6 ميليارد دلار است که در طول برنامه ششم در مجموع 30 ميليارد دلار خواهد بود.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با اشاره به برنامه ايران براي افزايش يک ميليون بشکه‌اي ظرفيت صادرات خود، تصريح کرد: براي افزودن يک ميليون بشکه به ظرفيت صادرات بايد به فکر تامين منابع لازم باشيم تا بتوانيم اهداف برنامه را محقق کنيم که اين موضوع يکي از چالشهاي جدي ماست.

معاون وزير نفت درباره بدهي معوق شرکت نفت هم اظهار داشت: بدهي معوق شرکت ملي نفت بابت وام‌هاي دريافتي و بهره آنها حدود 52 ميليارد دلار به بانک‌ها و حدود چهار ميليارد دلار هم بدهي جاري ارزي و ريالي به پيمانکاران، است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه هم‌اکنون شرکت نفت با دو چالش جدي نظام بودجه‌ريزي براي تامين منابع مورد نياز نفت و تامين منابع در قالب بودجه مواجه است، گفت: به عنوان نمونه، زماني که قيمت نفت حدود 110 دلار و صادرات نفت ايران نيز روزانه 2,5 ميليون بشکه بود، سهم نفت از درآمدهاي نفتي 14.5 درصد بود و امروز هم که با افت قيمت‌ها و همين طور کاهش صادرات مواجه هستيم، بازهم سهم نفت همان 14.5 درصد است که اين امر به اين معناست که ظرفيت توسعه صنعت نفت به يک ششم کاهش يافته است. مديرعامل شرکت ملي نفت ايران ادامه داد: نکته دوم اين است که حتي تعهدهايي که در نظام بودجه ريزي ايجاد شده، به دليل محدوديت‌هاي کشور محقق نشده است. به عنوان مثال، به دليل تحريم‌ها همه پول ناشي از فروش نفت را دريافت نکرديم.

معاون وزير نفت به ذکر مثال ديگري درباره محدوديت منابع پرداخت و گفت:‌ قانون بودجه سال 93 به بانک مرکزي اجازه داد تا 10 ميليارد دلار سپرده‌گذاري کند، اين درحالي است که بانک مرکزي در سال گذشته يک ميليارد دلار سپرده‌گذاري کرد.

وي با بيان اينکه شرکت نفت با وجود همه محدوديت‌ها به دنبال جذب منابع جديد رفت، ادامه داد:‌ از جمله گام‌هايي که در اين ميان برداشته شد، استفاده از اوراق سلف بود. البته استفاده از اوراق سلف نفت خام به دليل مشخص نبودن سازوکارها چندان موفقيت آميز نبود. با اين حال از جمله روش‌هايي است که مي توان از طريق آن به تامين منابع جديد پرداخت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي