جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234

 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد که... قطر شاهرگ گردن 6 ميليمتر مي‌باشد؟

آيا مي دانيد که... گرانترين ساعت دنيا سوئيسي بوده و 1 ميليارد تومان است؟

آيا مي دانيد که... مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هايشان را براي مسير يابي مي شمارند ؟

تنومندترين درخت هاي جهان در يکجا

قديمي ترين درخت دنيا به نام متوسلاه، يک کاج 4800 ساله، واقع در دره ي متوسلاه، نواداي آمريکا است. بله، اين درخت رسما قديمي ترين درخت دنياست. تصور کنيد که از روز تولدتان قرن ها، از زمان شروع اندازه گيري زمان توسط بابلي ها گذشته باشد. نه تنها در آن زمان زنده بوده باشيد، بلکه عمرتان در تمام طول پيشرفت امپراتوري هاي يونان و روم و ظهور دين هاي بزرگي مانند اسلام و مسيحيت و تا دنياي امروز، ادامه داشته باشد. اين درخت ها همه ي وقايع تاريخي را مي دانند!

1. متوسلاه (Methuselah)

قديمي ترين درخت دنيا به نام متوسلاه، يک کاج 4800 ساله، واقع در دره ي متوسلاه، نواداي آمريکا است. بله، اين درخت رسما قديمي ترين درخت دنياست. يک درخت قديمي تر از اين به نام پرومتئوس وجود داشت که در سال 1964 توسط يک محقق و طي شرايط بحث برانگيز، بريده شد.

2. سرو ابرکوه (Sarv-e-Abarkooh)

سرو ابرکوه 4000 ساله است و در ابرکوه استان يزد، ايران قرار دارد. اين درخت که يکي از آثار طبيعي ملي ايران است و در قلب تمام ايرانيان جاي بخصوصي دارد، يکي از پيرترين موجودات زنده دنياست. محيط تنه اين درخت در روي زمين يازده و نيم متر است و بلنداي آن بين 25 تا 28 متر برآورد شده است. حمدالله مستوفي در کتاب نزهت القلوب که در سال 740 قمري تأليف شده درباره ابرکوه مي‌نويسد: "در آنجا سروي است که در جهان شهرتي عظيم دارد...". دانشمند روس الکساندروف، عمر سرو ابرکوه را بيش از 4000 سال مي‌داند. برخي از افسانه‌ها، کاشتن آنرا به زرتشت نسبت مي‌دهند و برخي نيز به يافث (پسر نوح).

3. سرخدار لانگرنيو (Llangernyw Yew)

يکي ديگر از نمونه هاي زندگي باستان، درخت لانگرنيو ييو در ولز است. درختان سرخدار به تقارن و ارتفاع مشهورند، اما اين درخت يک نمونه ي بسيار عجيب اين گونه است.

4. الرکه (Alerce)

درخت ديگر که گفته مي شود به دليل باقي مانده هاي فسيلي، نزديک 35 ميليون سال سن داشته باشد (قديمي ترين درخت دنيا 3600 سال عمر دارد)، سرو پاتاگونيايي است که به نام الرکه نيز شناخته مي شود. اين درخت به قدري براي اهالي شيلي ارزشمند است که از ورقه هاي بريده از اين درخت به جاي پول استفاده مي کردند.

5. سناتور (The Senator)

سن اين سرو طاس که سناتور نام دارد و در فلوريداي آمريکا قرار دارد، 3400 تا 3500 سال تخمين رده مي شود؛ پنجمين درخت قديمي دنيا! طي يک نظر سنجي توسط جامعه ي ملي درخت آمريکا، در سال 2006 حجم درخت را حدود 144 متر مکعب تخمين زد که اين به درخت مقام بزرگترين در نوع خود در آمريکا و هر گونه ي ديگر در حاشيه ي رود مي سي سي پي را اعطا نمود.

6. پدرسالار (Patriarch)

يکي ديگر از مقيمان آمريکاي جنوبي "پاتريارکا د فلورستا" (Patriarca de Florestas) برزيل است. تصور مي شود اين درخت که يکي از بزرگترين درختان جنگل آتلانتيک است، حداقل 3000 ساله باشد، و به حتم قديمي ترين درخت برگريز قاره است.

7. اليشون (Alyshun)

جاي تاسف است که درخت مقدس اليشون تايوان، که اعتقاد به 3000 ساله بودنش است، در يکم ژوئيه ي 1997 به دليل يک طوفان شديد، شکست. اين درختان رشد آهسته اي اما عمر بسيار طولاني دارند که در نهايتا با قطر ساقه ي تا 7 متر، به 55 تا 60 متر مي رسند. اين درخت به خصوص براي بودايي هاي محلي از اهميت ويژه اي برخوردار بود.

8. بلوط قديمي (Old Chestnut)

قديمي ترين درخت بلوط دنيا (که به نام "درخت 100 اسب" شناخته مي شود)، را مي توان در سن د آلفيو و در دامنه کوه اتنا (Etna) در سيسيل يافت مي شود. بدون شک در نوع خود، اين بزرگترين درختي است که روي زمين است، و احتمال مي رود که بين 2000 تا 4000 سال عمر داشته باشد.

9. ژنرال شرمن (General Sherman) بزرگترين موجود زنده

يکي از جوان ترين اين درختان باستاني ، "ژنرال شرمن" نام دارد، که يک سکوياي عظيم با 83 متر طول و محيط پايه ي تنه 31 متر است. اين درخت را مي توان در پارک ملي سکويا يافت. حجم تنه ي اين درخت در سال 2002 مقدار 1487 متر مکعب اندازه گيري شد و از نظر حجم چوب بزرگترين درخت دنيا شناخته شده است. عمر آن نيز بين 2300 تا 2700 سال تخمين زده شده است.

10. ژومون سوگي (Jhomon sugi)

در نهايت به جوانترين گروه ميرسيم، با اينکه اين امر را واقعا نمي توان مطرح کرد، چرا که مرکز تنه به قدري پوسيده است که نمي توان از آن يک تصوير واقعي تهيه کرد. درخت ژومونسوگي از ياکوشيماي ژاپن، مي تواند به جواني 2170 سال و يا مسني 7200 سال (که آن را تبديل به کهنسال ترين اين مجموعه مي سازد) باشد. مطمئنا زمان زيادي از تولد اين درخت با دور 4/16 متر مي گذرد.

اخبار گوناگون - تابناک باتو


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي