جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5234

 شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي:
 مکمل بنزين آمريکايي و اروپايي فاقد استاندارد و ممنوع است 

 درآستانه آغاز سفرهاي نوروزي، خريد و فروش مکمل بنزين آمريکايي و اروپايي درحالي در جايگاه‌ها رونق گرفته که شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي تاکيد مي‌کند:اين افزودني‌ها فاقد استاندارد و ممنوع است.

به گزارش مهر، توقف سهميه‌بندي و آزادسازي قيمت بنزين به ليتري 1000 و 1200 تومان منجر به افزايش هزينه سوخت گيري يک باک خودروي 60 ليتري از 42 به 60 تا 72 هزار تومان شده است و اين شکاف قيمتي 18 تا 30 هزار توماني برخي از خودروسواران به تکاپوي مديريت مصرف بيشتر سوخت کرده است.

همزمان با اين تغيير رويکرد مصرف سوخت در کشور، در آستانه نوروز با ورود به اکثر پمپ بنزين‌ها در تهران و ساير کلانشهرها برخي از افراد تحت عنوان بازارياب، محصولاتي را تحت عنوان «مکمل‌ و افزودني‌ بنزين» به خودروسواران به منظور کاهش و صرفه‌جويي در مصرف سوخت معرفي مي‌کنند.

مشاهدات از برخي جايگاه‌هاي سوخت تهران نشان مي‌دهد که فروش مکمل و افزودني‌ها با ورود به روزهاي پر رفت و آمد پايان سال افزايش يافته و بازاريابان با تاکيد بر اينکه مکمل‌ها و افزودني بنزين داراي عدد اکتان 95 بوده، تاکيد مي‌کنند: «استفاده از اين مواد افزودني همراه با خريد بنزين علاوه بر افزايش راندمان موتور خودروها منجر به صرفه‌جويي قابل توجه در مصرف بنزين و پيمايش مسير بيشتر با يک نوبت سوخت گيري خواهد شد.»

از سوي ديگر اکثر مکمل‌ها و افزودني‌هاي عرضه شده در جايگاه‌هاي سوخت فاقد نشان استاندارد ملي کشور بوده و اين محصولات تحت برند برخي از شرکت‌‌هاي اروپايي و حتي آمريکايي به مشتريان با قيمت 15 تا 25 هزار تومان عرضه مي‌شود.

فروش مکمل در پمپ بنزين‌ها ممنوع است

سيدناصر سجادي با بيان اينکه فروش هرگونه مکمل و افزودني بنزين در تمامي جايگاه‌هاي سوخت کشور ممنوع است، گفت: هم اکنون بنزين عرضه شده در جايگاه‌هاي سوخت کلانشهرهاي تهران، کرج، اراک، تبريز، مشهد، اصفهان، شيراز و اهواز داراي استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا بوده و داراي بالاترين استاندارد است.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با تاکيد بر اينکه بنزين‌هاي عرضه شده تحت عنوان بنزين معمولي با اکتان 87، بنزين يورو با اکتان 90 و بنزين سوپر با اکتان 92 داراي بالاترين استاندارد است، تصريح کرد: بنزين عرضه شده در تمامي جايگاه‌هاي سوخت کشور هيچ گونه نيازي به مکمل و افزودني ندارد.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در برخي آزمايش‌هاي انجام گرفته از اين مکمل ها اين مساله تاييد شده که اين مواد نه تنها هيچ گونه کمکي به احتراق مناسب تر سوخت در خودروها نخواهد شد بلکه مشکلات فني هم براي خودروها به وجود مي‌آورد، اظهار داشت: از مردم درخواست مي‌شود که از خريد هر گونه مکمل، افزودني و اکتان افزا خودداري کنند.

سجادي با يادآوري اينکه مراجعان به پمپ بنزين‌ها در صورت مشاهده فروش اين مواد در جايگاه‌هاي سوخت مي‌توانند مراتب را با شماره تماس 09627 اطلاع دهند، تاکيد کرد: در مدت زمان کوتاهي به شکايات مردم رسيدگي خواهد شد. مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي همچنين در خصوص هرگونه کم فروشي و يا گران فروشي بنزين در جايگاه‌هاي سوخت، خاطرنشان کرد: هم اکنون با اعزام گروه‌هاي گلگشت نوروزي وضعيت عرضه بنزين و گازوئيل به طور دائم در حال رصد بوده و اين گروه‌ها تا پايان تعطيلات نوروز ارزيابي وضعيت عرضه در جايگاه‌هاي سوخت را در دستور کار قرار مي‌دهند.

خريد و فروش مکمل‌هاي بنزين در حالي در آستانه آغاز سفرهاي نوروزي رونق گرفته است که بر اساس اعلام مسئولان شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي استفاده از اين مواد منجر به مشکلات فني در موتور خودروها خواهد شد.

سيدعلي سيدمومني پيش از اين با اعلام اينکه بنزين توليدي که در جايگاه‌هاي سوخت عرضه مي‌شود، سوختي کامل بوده و همه موارد از جمله بالا بودن اکتان، فشار بخار مطلوب و جلوگيري از ايجاد صمغ در خودرو در آن پيش بيني شده است، مي‌گويد: «مکمل‌هاي بنزين نه تنها کمکي به افزايش به سوزي يا اکتان افزايي نمي‌کنند بلکه به موتور خودرو خسارت مي‌زنند؛ بنابراين استفاده از آنها مردود است و توصيه نمي‌شود.

رئيس مهندسي فرآورده شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه به تازگي نمونه‌هايي از پرفروش ترين مکمل هاي بنزين (سه برند) به منظور آزمايش به پژوهشگاه صنعت نفت ارسال شده است، تصريح کرده است: نتايج حاصل از اين آزمايش‌ها نشان داد اين مکمل‌ها فاقد هرگونه خاصيت اکتان افزايي بوده و آسيب رسان به موتور خودرو هستند، ضمن آنکه سازمان استاندارد نيز استفاده از مکملهاي اکتان افزاي بنزين را تاييد نکرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي