جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5237

 يادداشت 

 يك اشتباه رايج در برخورد با نقاط‎ ضعف

زهرا كيان‌بخت

يكي از اشتباهاتي كه ما معمولاً مرتكب مي‌شويم اين است كه آن قدر بر نقاط ضعفي كه در شخصيت و كارهايمان وجود دارد تمركز مي‌كنيم كه سايه‌ي اين نقطه‌ضعفها كم‌كم بر روي وجوه مثبت شخصيتي و ويژگيهاي خوبمان هم مي‌افتد. درنتيجه، به جاي اين كه از نقاط قوت موجود در شخصيتمان به عنوان سكويي براي پرش به سمت و سوي موفقيت و جبران نقطه‌ضعفها استفاده كنيم، درست برعكس آن اتفاق مي‌افتد و درواقع، ضعفها، باعث مي‌شوند نتوانيم از ويژگيهاي مثبتي كه در شخصيت و عملكردمان وجود دارد، استفاده‌ي بهينه نماييم.

اين مسأله شايد بيشتر به دليل برخورد احساسي با قضايا اتفاق مي‌افتد و درنتيجه، به جاي اينكه بتوانيم با تكيه بر نقاط مثبت، كم و كاستي‌ها را برطرف كنيم، آن قدر در مشكلات و نواقص غرق مي‌شويم كه امكان بهره‌برداري از ويژگيهاي مثبت را نيز نمي‌يابيم.

يكي از تصميمات خوبي كه براي سال جديد مي‌توانيم بگيريم و البته منتظر آغاز سال نمانيم و از همين امروز در جهت تحققش گامي برداريم، تمركز بر نقاط مثبت و تقويت اعتماد به نفس و اراده با آن است. بايد بدانيم تمركز بر نقاط منفي، وقتي باعث تغيير و تحول آنها نشود، نه فقط فايده‌اي ندارد بلكه ضررهاي زيادي را هم به زندگي‌مان وارد مي‌كند. هر نوع تمركز و توجهي كه به نقطه ضعفها مي‌كنيم، بايد ما را يك گام به سمت تغيير شرايط موجود حركت دهند. در غيراينصورت و اگر اين توجه به كاستي‌ها، موجب نااميدي و بي‌انگيزگي شود، نتيجه‌ي مثبتي در انتظارمان نخواهد بود. پس نقاط قوت را سكوي پرشي سازيم براي رفع نقطه‌ضعفهايي كه فكر مي‌كنيم با نبودشان بهتر مي‌شود به موفقيت رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي