جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/01/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5239

 خبرپزشكي 

 پيش بيني احتمال بهبود مشکلات تکلم پس از سکته مغزي

محققان با بررسي ساختار سمت راست مغز، موفق به پيش بيني احتمال بهبود مشکلات تکلم در بيماران مبتلا به سکته مغزي شدند.

به گزارش ايرنا از ساينس، مشکل تکلم يکي از شايع ترين عوارض سکته مغزي است. تا امروز هيچ روشي براي پيش بيني احتمال بهبود بيماران مبتلا وجود ندارد. مطالعات جديد نشان مي دهد با بررسي ساختار نيمکره راست مغز مي توان احتمال بهبود مهارت هاي گفتاري در بيماران را با دقت بالايي پيش بيني کرد.

مغز از دو نيمکره راست و چپ تشکيل شده است. در بسياري از افراد، توابع زباني و گفتاري در نيمکره چپ قرار دارد. زماني که نيمکره چپ بر اثر سکته آسيب ببيند، منجر به «آفازي» مي شود.

آفازي حالتي است که سبب اختلال در صحبت کردن، تکرار، نامگذاري و فهم زبان مي شود. اين اختلال به دنبال سکته مغزي کاملا شايع است. اين مهارت ها به مرور زمان و به کمک گفتار درماني بهبود مي يابد ولي اغلب به طور کامل درمان نمي شود و گاهي زمان زيادي به طول مي انجامد.مطالعات قبلي نشان داد سطح آسيب به ماده سفيد و خاکستري در نيمکره چپ، مي تواند احتمال بهبود را پيش بيني کند؛ ولي تا کنون نقش نيمکره راست در اين عملکرد نامشخص بود.

مطالعات جديد محققان دانشکده پزشکي هاروارد با بررسي اسکن مغزي 33 بيمار با ميانگين سني 58 سال که حدود 2.5 سال قبل به سکته مغزي و به دنبال آن آفازي مبتلا شده بودند، نشان مي دهد بررسي سه ناحيه از نيمکره راست مغز شامل چين گيجگاهي مياني، قدامي پايين و چين مرکزي راست قادر به پيش بيني ميزان بهبودي مهارت هاي گفتاري بيماران است. هرچه ميزان تجميع و ارتباط اين سه ناحيه بيشتر باشد، احتمال پيشرفت بيماران نيز بيشتر است.

سکته مغزي سالانه عامل مرگ 130 هزار نفر تنها در آمريکا است. سکته ايسکميک با احتمال حدود 87 درصد، شايع ترين نوع سکته است که بر اثر مسدود شدن جريان خون مغز بوجود مي آيد.

نتايج اين تحقيقات در نشريه Neurology منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي