جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5247

 معادلات انرژي 

 احتمال بازگشت نفت به زير 30 دلار

روند نزولي قيمت‌هاي نفت خام در هفته منتهي به اول آوريل 2016 نشان مي‌دهد که اگرچه در ابتداي هفته عوامل موجود در آمريکا به علاوه احتمال توافق در مورد تثبيت توليد نفت باعث افزايش قيمت‌هاي نفت خام شده بود اما اظهارات مقامات عربستان سعودي در مخالفت با پيوستن به طرح فريز نفتي، قيمت نفت را بار ديگر کاهش داد و حالا موسسه بارکلي پيش‌بيني کرده که ممکن است قيمت‌هاي نفت خام مجددا به سطح 30 دلار در هر بشکه کاهش يابد.

به گزارش ايسنا، در ابتداي هفته منتهي به اول آوريل سال جاري ميلادي عوامل فعال در بازار باعث تقويت قيمت‌هاي نفت شده بودند که در اين بين مي‌توان به موضع محتاطانه آمريکا براي افزايش نرخ بهره در اين کشور اشاره کرد. همچنين در ابتداي هفته، کاهش دکل‌هاي حفاري نفت آمريکا به 362 دستگاه که کمترين ميزان ثبت‌شده در نوامبر 2009 تاکنون است نيز تقويت قيمت نفت منجر شد. علاوه بر آن آمريکا با کاهش 16 هزار بشکه‌اي، توليد نفت خام روزانه خود را به 9.02 ميليون بشکه رساند که اين ميزان نيز کمترين ميزان از نوامبر 2014 تاکنون به‌شمار مي‌رود.

اما عاملي که در کنار عوامل بازار آمريکا در افزايش قيمت نفت در ابتداي اين هفته بسيار موثر واقع شد، احتمال توافق بين کشورهاي اوپک و غيراوپک براي تثبيت توليد نفت بود، چرا که دبير کل اوپک اعلام کرده بود 15يا 16 کشور در نشست دوحه قطر شرکت خواهند کرد.

اگرچه در کنار حمايت اکوادور، ونزوئلا و عمان، ايران اعلام کرده بود که در برنامه تثبيت توليد مشارکت نمي‌کند و ليبي نيز گفته بود که به طور کلي در اين مذاکرات شرکت نخواهد کرد، اظهارات مقامات عربستان باعث شد روند صعودي قيمت نفت متوقف شود و روند نزولي هميشگي به جريان بازار نفتي بازگردد.

در اواخر هفته ميلادي، يکي از مقامات عربستان سعودي اعلام کرد که در صورت افزايش توليد از سوي هر کدام از توليد‌کنندگان نفت، عربستان نيز صادرات خود را افزايش خواهد داد. به اين ترتيب با ترغيب ايجادشده، قيمت‌هاي نفت خام تحت فشار قرار گرفت و روند صعودي قيمت متوقف شد؛ البته درا ين ميان وزير انرژي روسيه نيز اعلام کرد که هنوز اظهارنظر در مورد تثبيت توليد نفت زود است و عربستان نيز به طور رسمي اعلام نکرده است که در صورت عدم مشارکت ايران توليد خود را افزايش خواهد داد. با اين حال به محض اينکه بازار احتمال داد که اين نشست بدون نتيجه خواهد بود قيمت‌ها دچار روند نزولي شد. به ويژه اينکه بلومبرگ اعلام کرد توليد نفت مارس با افزايش 64 هزار بشکه‌اي به 33.09 ميليون بشکه در روز رسيده است.

علاوه بر اين عوامل، افزايش 2.3 ميليون بشکه‌اي ذخيره‌سازي‌هاي نفت خام آمريکا نيز به ضعف قيمت‌ها کمک کرد. با در نظر گرفتن همه اين عوامل موسسه بارکلي پيش‌بيني کرد که ممکن است قيمت‌هاي نفت خام مجددا به سطح 30 دلار در هر بشکه کاهش يابد.

تراز مثبت تجاري گاز ايران تداوم مي يابد

مدير امور بين الملل شرکت ملي گاز ايران گفت: با آغاز صادرات گاز ايران به عراق تراز مثبت تجاري گاز ايران طي سالهاي آينده تداوم خواهد يافت.عزيزا.. رمضاني در گفتگو با شانا با اشاره به اين که صادرات گاز ايران به بغداد بزودي آغاز مي شود، تصريح کرد: با آغاز صادرات گاز ايران به عراق، تراز مثبت تجاري گاز ايران طي سالهاي آينده ادامه مي يابد.وي در ادامه درباره همکاري با شرکت گازپروم روسيه با اشاره به اين که 6 کارگروه مختلف براي همکاري با اين شرکت تشکيل شده که جلسه نخست آن نيز پارسال در تهران برگزار شد، افزود: احتمالا طي يک ماه آينده چند کارگروه تخصصي شرکت ملي گاز ايران و گازپروم روسيه جلسه هايي را در تهران برگزار خواهند کرد.نخستين نشست مشترک هماهنگي ميان شرکت ملي گاز ايران و شرکت گازپروم روسيه در چارچوب توافقهاي بعمل آمده گازي ديماه پارسال در تهران برگزار شد و دوطرف در زمينه هاي مورد توافق از جمله مهندسي، اجرا، عمليات، بازرگاني و پژوهش بحث کردند.

تزريق گاز به خط لوله صادراتي عراق انجام و اين خط لوله در سمت ايران آماده بهره برداري است.

مديرعامل شرکت انتقال گاز ايران با بيان اين که خط لوله صادراتي عراق هم اکنون به صورت کامل در سمت ايران آماده شده است، اظهار کرد: اين خط در آينده نزديک به صورت رسمي با حضور مقامات عالي رتبه به بهره برداري مي رسد و صادرات گاز به کشور همسايه آغاز مي شود.

محمدعلي امام در ادامه به برنامه هاي اين شرکت در سال گذشته اشاره کرد و افزود: پارسال در مجموع 220 ميليارد مترمکعب گاز منتقل شده که اين مقدار در مقايسه با مدت مشابه سال پيش از آن 11 درصد افزايش داشته است.

وي اعلام کرد: پارسال با اجراي چند پروژه ابتکاري در شبکه انتقال گاز توانستيم افزايش توليد گاز پارس جنوبي را به مبادي پرمصرف از جمله غرب و شمال کشور منتقل کنيم.

مديرعامل شرکت انتقال گاز ايران ادامه داد: اين پروژه ها در مناطق 10 و 3 عمليات انتقال گاز اچرا شد و با وجود سرماي پايدار و افزايش مصرف گاز غرب کشور توانستيم گاز را به صورت پايدار، ايمن، مطمئن و اقتصادي به مبادي مصرف منتقل کنيم.

وي درباره برنامه هاي امسال اين شرکت نيز گفت: با بهره برداري از پنج تاسيسات تقويت فشار گاز در سال 95 افزون بر نيازهاي جاري مي توانيم افزايش توليد پارس جنوبي را به مبادي مصرف منتقل کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي