جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5256

 25 تا 35 ميليون نفر در کشور مبتلا به چاقي هستند 

 معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکيد براينکه تمامي عوامل ايجاد بيماري ديابت که درحال حاضر 422 ميليون نفر از مردم دنيا را درگير کرده‌ است قابل پيشگيري است، در عين حال از ابتلاي 10 ميليون نفر از مردم ايران به بيماري فشار خون و حدود 35 ميليون نفر به چاقي خبر داد.

به گزارش ايسنا، علي اکبر سياري، ، با اشاره به شعار امسال هفته سلامت که "غلبه بر ديابت" اعلام شده است، در خصوص آمار ابتلا به اين بيماري در دنيا گفت: در حال حاضر 422 ميليون نفر در دنيا به ديابت مبتلا هستند که 50 درصد آنها از بيماري خود خبر ندارند. قدم اول کنترل اين بيماري و کاهش ميزان مصرف نمک است؛ افراد کمتر از 50 سال، روزانه پنج گرم و بالاي 50 سال مي‌توانند روزانه سه گرم نمک مصرف کنند.

وي ضمن بيان اينکه 10 ميليون نفر در کشور به بيماري فشار خون مبتلا هستند و نيمي از آنها از بيماري خود بي‌اطلاعند در عين حال از سهم فشارخون در ايجاد 83 هزار مورد مرگ ومير در سال خبر داد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت مصرف زياد روغن و قند را يکي ديگر از عوامل ابتلا به ديابت عنوان کرد و افزود: ميزان متعادل مصرف قند 25 گرم يعني معادل شش حبه قند است، درحالي که يک بطري نوشابه 30 گرم قند دارد. به طور کلي ميزان متوسط مصرف قند در کشور ما روزانه 65 گرم است، در حالي که مي‌توان اين ميزان را از طريق کاهش شيريني، شکلات و نوشابه کاهش داد.

سياري توصيه کرد: بيماران ديابتي روزانه پنج وعده غذا مصرف کنند و حتما صبحانه بخورند. همچنين روزانه 30 دقيقه ورزش کنند چرا که باعث تحرک و افزايش ضربان قلب مي‌شود و در کاهش شانس ابتلا به ديابت در افراد موثر است.

به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت 25 تا 35 ميليون نفر در ايران و يک ميليارد و 100 ميليون نفر در دنيا دچار اضافه وزن و چاقي هستند.

سياري چاقي و اضافه وزن را باعث ايجاد سرطان، ديابت، سکته‌هاي قلبي و مغزي، پوکي استخوان، مشکلات خواب و سايدگي مفاصل دانست و اصلاح رژيم غذايي ورزش و کنترل وزن را راهکار اصلي جلوگيري از آن عنوان کرد.

وي در ادامه اظهار کرد: بيماران مبتلا به فشار خون، چاقي، کساني که قند خون ناشتاي آنها بين 100 تا 125 است، زناني که کودکي با وزن بيش از چهار کيلو گرم به دنيا آورده‌اند و همچنين افرادي که در ميان بستگان خود بيمار مبتلا به ديابت دارند در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند و بايد به نظام مراقبت از سلامت مراجعه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي